Hyperpigmentácia: Čo s fľakatou pleťou?

Iveta Štecová | 15. Jan 2019
Hyperpigmentácia: Čo s fľakatou pleťou?

Nejednotná pleť vie potrápiť. Tmavé škvrny na pleti vás robia opticky staršími, dokonca viac ako bežné vrásky a jemné linky.

Fľakaté trápenie

Hyperpigmentácia alebo nadmerná pigmentácia, starecké, slnečné alebo pečeňové škvrny, melazma – to je niekoľko označení jedného a toho istého – tmavých škvŕn, ktoré sa objavujú na pleti. Farebný tón pleti ani farba kože nehrá úlohu, v tomto je hyperpigmentácia úplne rovnocenná, objaviť sa môže skrátka u každého.

Hyperpigmentáciu  má na svedomí UV žiarenie, ktoré stimuluje pigmentové bunky melanocyty k produkcii kožného farbiva melanínu. Vďaka produkcii melanínu sa pleť stáva tmavšou. Lenže keď je produkcia melanínu nadmerná a opakovaná, môže dôjsť k tomu, že tmavé škvrny na našej pleti už zostanú. A tak vzniká hyperpigmentácia.

Najväčším problémom je, že väčšina tmavých škvŕn, ktoré sa na pleti objavia, začala vznikať napríklad už pred dvadsiatimi rokmi. Zvyčajne totiž trvá minimálne desať rokov, aby sa poškodenie pleti slnečným žiarením prejavilo v podobe permanentných tmavých fľakov na koži. A každé ďalšie osvietenie UV žiarením ich ešte stmavuje a zhoršuje.

Medzi hlavné oblasti, kde sa nevzhľadné škvrny vyskytujú patria ramená, ruky, krk, chrbát a tvár. Samozrejme, niektoré ďalšie faktory, ako je vek a genetika, pri tvorbe škvŕn tiež zohrávajú svoju úlohu. Ďalšími faktormi, ktoré môžu zhoršiť problém, sú nedostatok vitamínov a stres.

Príčiny tvorby pigmentových škvŕn

1. Vek.

Vo vyššom veku  vznikajú pigmentácie – tzv. starecké škvrny v dôsledku oslabenej funkcie pečene.

2. Tehotenstvo.

Počas tehotenstva vzniká nepravidelná pigmentácia na čele, tvári a na nose, čo je spôsobené zvýšenou hladinou hormónu, ktorý stimuluje pigmentové bunky k tvorbe melanínu, alebo zvýšenou hladinou ženských pohlavných hormónov – estrogénov a progesterónu. Tieto zmeny môžu vzniknúť aj počas dojčenia, užívania substitučnej hormonálnej liečby, antikoncepcie. 

3. Hormonálna antikoncepcia.

Pri užívaní hormonálnej antikoncepcie sa často objavujú tmavé škvrny na tvári. Pravdepodobne ide o zvýšenú hladinu estrogénov a progesterónu obsiahnutých v antikoncepčných tabletkách.  

4. Poranenia pleti.

Nadmerná pigmentácia môže prameniť tiež z poranenia pleti. Predstavte si situáciu, keď sa snažíte vytlačiť si vyrážku. Často po nej zostane červeno-hnedá jazvička, ktorá nie a nie zmiznúť, aj keď sa ju snažíte poriadne vyživiť vitamínom E. Ale viete, prečo nezmizne? Pretože to nie je jazvička po akné, ale pozápalová hyperpigmentácia, ktorá sa objavuje na pleti v mieste poškodenia či zápalu. 

4. Lieky a antibiotiká.

Na tvorbe pigmentových škvŕn sa môžu podieľať aj niektoré antibiotiká. Čítajte príbalové letáky, ak sa opaľujete a zároveň užívate lieky. 

5. Zlá látkova výmena pri ochoreniech pečene a obličiek. 

6. Nadmerné opaľovanie

Ako sa zbaviť stareckých a slnečných škvŕn:

1. Užívanie vitamínu C

Céčko patrí medzi najsilnejšie prírodné antioxidanty, navyše pomáha bieliť nežiaduce pigmentové škvrny na pokožke. Účinky na pleť má pri užívaní ako doplnok stravy, taktiež pri kozmetickom použití. Pri užívaní vitamínu C vnútorne sa postupne dočkáte svetlejšej a rozžiarenejšej pleti.

Vitamín C posilňuje aj prirodzenú obranyschopnosť organizmu a tiež pomáha pleti brániť sa proti nepriaznivým podmienkam. Zaraďte preto do svojej stravy dostatok citrusov a ďalších plodov bohatých na vitamín C, ako sú napríklad rakytník, šípky, ríbezle alebo kivi.

2. Aplikácia vitamínu C priamo na pokožku

Okrem konzumácie v strave je vhodné vitamín C denne dopĺňať aj priamo na pokožku. Sérum s vitamínom C vyberajte podľa typu pleti. Čím citlivejšia je pleť, tým nižší obsah vitamínu C znesie. Naopak, normálna až mastná znesie jeho vyššie koncentrácie. Pamätajte, že po aplikácii séra s vitamínom C sa má aplikovať denný krém s UV filtrom, nakoľko vitamín C ľahko podlieha oxidácii. Zlepšuje tvorbu a obnovovanie buniek najmä po poškodení slnečnými lúčmi.

Voľné radikály tiež urýchľujú proces starnutia, tvorby tmavých škvŕn a pokles hladiny kolagénu v pokožke. Redukciu týchto nežiaducich faktorov môžeme dosiahnuť povrchovou aplikáciou vitamínu C, čím si udržíme mladistvú a zdravú pokožku po dlhší čas.

3. Ovocné kyseliny AHA, BHA a PHA

Ovocné kyseliny fungujú trošku inak. Pôsobia totiž ako kyseliny, rozleptajú horné vrstvy pokožky a odstraňujú tú najvrchnejšiu vrstvu kože. Tak umožňujú, aby rýchlejšie narástla koža nová, krajšia, jemnejšia a zjednotenejšia.

Medzi najčastejšie používané ovocné kyseliny v kozmetike patria napríklad tie z ananásu, papáje alebo kivi. Tieto ovocné kyseliny, čiže enzýmy, narušujú vrstvy kože a v podstate pôsobia ako slabší chemický peeling. Okrem ovocných kyselín sa v kozmetike užíva napríklad aj kyselina mliečna alebo salicylová.

Ovocné kyseliny majú aj svoje obmedzenia. Napríklad citlivá pleť na ne môže zle reagovať, kyseliny totiž v podstate odstraňujú ochrannú prirodzenú bariéru pleti, ktorú má citlivá pokožka už aj tak dosť slabú. Suchú a dehydratovanú pleť zase ovocné kyseliny často ešte viac vysušujú a dehydrujú. Pre tieto typy pleti odporúčam lekársku kozmetiku s obsahom PHA kyselín, nakoľko sú jemnejšie a iba jemne leštia povrch pokožky.

Pre mastnú a problematickú pokožku sú AHA a BHA väčšinou veľmi prínosné, bojujú totiž proti nedokonalostiam a tiež zjednocujú tón pleti. 

4. Med

Med je taká malá bomba. S pleťou vie zázraky. Že to neviete? To by ste ale mali. Med má antibakteriálne účinky, pôsobí proti vyrážkam a ozdravuje problematickú pleť. Je výživný, takže je vhodný pre suchú a dehydratovanú pleť, ktorú normalizuje. Med tiež upokojuje, takže ho využije aj citlivá a podráždená pleť. A pri pravidelnom dlhodobom používaní dokáže med regenerovať jazvy aj postupne zosvetľovať tmavé pigmentové škvrny.