Nočná mora - zarastajúce chĺpky: takto sa ich konečne zbavíte!

Iveta Škrabáková | 10. máj 2019
zarastajúce chlpky, nocna mora, ako sa zbavit, holenie, krem, depilacia, vrastene chlpky, zarastene, vyrazky, podrazdena pokozka, po holeni, krem, gel, pena, ziletka, holiaci strojcek

Asi si nemusíme vysvetľovať a pripomínať, ako veľmi iritujúce dokážu byť zarastajúce chĺpky, nech je to kdekoľvek. Ak ste už mali čo i len jeden, iste viete ako svrbia, vadia a niekedy i bolia!

Tieto malé „doplnky“ na tele dokážu často narobiť veľké nepríjemnosti. Zarastajúce chĺpky vznikajú zatočením chĺpku, ktorý počas rastu vrastie do kože, čo môže viesť k nepríjemným červeným ložiskám a vyrážkam. Našťastie existujú spôsoby, ako takéto chĺpky redukovať alebo dokonca úplne eliminovať ich výskyt.

1. Nezabúdajte na peeling

Keď sa vlasový folikul upchá odumretými kožnými bunkami, môže dôjsť k zarastaniu chĺpkov, pretože sú nútené rásť do strán. Pravidelný peeling, ktorý odstráni odumreté bunky je vhodnou prevenciou. Siahnite po takom, ktorý vašu pleť zároveň aj hydratuje a upokojí a máte vyhraté. Výsledkom bude hladká pokožka bez nechcených zapálených ložísk.

2. Popremýšľajte nad krémom na odstraňovanie chĺpkov

Najväčším vinníkom vzniku zarastajúcich chĺpkov je práve holenie. V snahe zbaviť sa chĺpkov ich odstraňujeme čepieľkami, no práve takto sa ich hrany stávajú ostrejšími a jednoduchšie zarastú späť do kože. Ak si teda neviete predstaviť život s chĺpkami, jednou z možností je staviť na krémy, ktoré chĺpky odstránia bez použitia žiletky či holiaceho strojčeka.

3. Investujte

Ak si neviete predstaviť život bez holenia, investujte do kvalitnej žiletky. Jednorázové žiletky majú svoj názov z nejakého dôvodu! Prestaňte ich skladovať v kúpeľni večnosť. Takéto žiletky sa extréme rýchlo otupia a pokožke spôsobia podráždenie a s veľkou pravdepodobnosťou i zarastanie chĺpkov. Investuje do kvalitného holiaceho strojčeka so sadou náhradných hlavíc. Vyhnete sa tak nutkaniu používať tú istú hlavicu príliš dlho.

4. Gél na holenie

Ak používate manuálny holiaci strojček, určite by ste nemali zabúdať na používanie gélu, krému či peny na holenie. Nielen, že uľahčia sklz žiletky po pokožke a vyhnete sa tak rankám, ale obmedzí sa aj podráždenie, čo môže znížiť riziko zarastajúcich chĺpkov. Siahnite po takých, ktoré neobsahujú alkohol, ten totiž pokožku zbytočne vysuší.

5. Zvoľte správny smer

Holenie v protismere rastu chĺpkov znamená, že každý jeden z nich je rezaný v ostrejšom uhle, čo je doslova úrodná pôda pre chĺpky vrastené do pokožky. Hoľte sa v smere rastu chĺpkov, aby ste zabránili nepríjemnostiam.

6. Starostlivosť po holení

Po holení je nutné pokožku upokojiť a postarať sa o ňu. To neplatí len u mužov, ale pre všetky prípady a miesta, kde sa so žiletkou pohybujete. Je vhodné voliť prípravky s kyselinou acetylsalisovou a kyselinou glykolovou. Pomáhajú predchádzať zápalom a upchatiu pórov.

7. Neporaziteľní jedinci

Robíte všetko správne, no aj napriek tomu sa vám na pokožke objavilo začervenané miesto, či zarastajúci chĺpok? Odolajte pokušeniu zasahovať do bielych vyrážok. Takýmto spôsobom si ľahko môžete rozniesť infekciu, alebo chĺpok vtlačiť ešte hlbšie do kože.

Niekedy zopár zarastajúcich chĺpkov odíde samo, bez toho aby ste ich museli odstraňovať. Ak sú na povrchu pokožky, môžete ich odstrániť čistou pinzetou, no ak sú hlbšie radšej ich „nevyhrabávajte“. V prípade, že máte takýchto chĺpkov príliš veľa, alebo sú často bolestivé, môžete požiadať o radu i svojho lekára.