Orientujete sa vo svete vôní?

Jana Trundová | 19. október 2018
Orientujete sa vo svete vôní?

Bolo zistené, že ženy sú väčšinou vybavené citlivejším vnímaním vôní ako muži. Neplatí to však absolútne. Paradoxne, čo sa týka majstra parfumára, je to skôr mužské povolanie.

Majstrovstvá „nosov" pritom zatiaľ žiadna technológia nedokázala nahradiť. Keď majstri vytvoria parfum, je to dokonalá alchýmia, vrátane jej tajomstva. A tak to má byť.

Rešpektujú pritom schopnosti človeka dané prírodou a dokážu parfumy vrstviť, takže najprv si užijete „hlavu", čiže prvý závan vône, potom jeho „srdce", ktoré predstavuje hlavný závan, a nakoniec dôjdete k samotnému „základu", ktorý sa ukazuje pre harmóniu pokožky s parfumom ako podstatný.

Ako vnímame vône?

Podstatou vnímania parfumu je, že čuchové receptory človeka sú schopné vďaka proteínom zachytiť aj niekoľko tisíc molekúl konkrétnych vlastností. Funguje to tak, že umožňujú preniknúť len určitému množstvu molekúl jedného typu, takže keď sa nasýti, človek prestane danú vôňu silne vnímať a začne vnímať vôňu iných typov molekúl.

“Odlišných vôní už existuje okolo 4 000 a z toho je jasné, že ich možné kombinácie sa dostávajú do astronomických výšin.“

Nápoveda pre orientáciu

Vyznať sa v parfumoch dnes nie je práve ľahké, jednoduché kompozície sa vyskytujú sporadicky. Odlišných vôní už existuje okolo 4 000 a z toho je jasné, že ich možné kombinácie sa dostávajú do astronomických výšin.

Typov vôní existuje niekoľko desiatok, od jednodruhových kvetinových, ako je ruža, jazmín či orgován, cez vône „zelené", bylinné, ovocné, až po čajové a vodné. Cez nekonečné variácie ingrediencií sa ich špecialisti snažia podľa príbuznosti dominantných tónov zaraďovať do niekoľkých základných skupín.

Nečudujte sa, keď narazíte na obdobné, ale napriek tomu sa líšiace systémy, dôležité je, ako s nimi naložíte pri testovaní a výbere. Slúžia totiž hlavne na základnú orientáciu. Znalci jedným dychom dodávajú, že dnešné variácie sú také bohaté, že nie je nutné na niektorú úplne zanevrieť. Najdôležitejšie skupiny sú tieto: kvetinové, zelené, fougerové, levanduľové, ovocné, orientálne.

Kvetinové vône

Začalo to v 19. storočí jednodruhovými kvetinovými parfumami, a dnes je ich niekoľko podskupín, ako kvetinovo-ovocné, kvetinovo-aldehydické, kvetinovo-zelené či kvetinové fantázie. Sú najmenej prehľadné a nebýva ľahké trafiť sa do správneho zloženia. Môžu byť intenzívne sladké, krehko romantické, jarno svieže, ľahké letné závany ako z podvečernej záhrady plnej kvetín a ovocia. Ich kráľovnami zostávajú ruže a jazmín, najlepšie v jednom parfume.

Ak sú parfémy postavené na bielych kvetoch, môžete čakať omamnú vôňu, v ktorej sa objavujú silice jazmínu, gardénie, tuberózy, pomarančových kvetov, narcisu. Najelegantnejšie z nich sú vône kvetinovo-aldehydické. Ich vzniku napomáhajú aldehydy, organické zlúčeniny schopné ostré aromatické tóny uhladiť, zaobliť, a patria k nim vône označované ako púdrové.

Medzi kvetinovými objavíte aj decentné ľahučké „vodné" parfumy, pripomínajúce more alebo jazero. Objavujú sa v nich lekná, lotos, hyacinty osviežené napríklad citrusmi, mätou, cédrovým drevom.

Zelené vône

Tieto parfumy majú „čisté" svieže až chladivé vône, podobne ako vodné, len v nich nechýba zemitý tón. Pripomínajú záhradu po daždi, arómy skleníka či zimnej záhrady, lúku, pokosenú trávu, listy všetkého druhu, dokonca bielizeň schnúcu vo vetre a na slnku. Do tejto skupiny patria vône chyprové, v ktorých vstupujú do hry vône machov, papradia a živíc. Hoci sa podobné tóny vyskytujú aj v skupine fougerových vôní, vyznievajú ľahšie, sú veľmi svieže.

Fougerové vône

Tie najhlbšie zelené vône patria často do kategórie pánskych a snažia sa vystihnúť napríklad vône hlbokého lesa. Nechýbajú v nich tóny divokosti alebo tajomstvo. Tu do hry vstupuje drevo, živice, ambra, a hlavne paprade, čiže fougère. Základné kombinácie stoja na orličníku, machu, levanduli, sladnú po kumaríne, intenzívnejšie potom napríklad vďaka kvetinám, ako konvalinka alebo neroli.

Levanduľové, čisté, silné, nadčasové, s náznakom pikošiek a podprahovou sladkosťou. Sú stálicami v pánskych i dámskych parfumoch. Parfumára zvádzajú ku kompozíciám s ihličnanmi a korením. 

Ovocné vône

Vôňe ovocia bývajú často zastúpené v kvetinových kompozíciách. Pomaranče, broskyne, marhule, slivky, ríbezle, mango, víno, mučenka, tie všetky nám pripomínajú lahodné šťavnaté chute. Sú to vône labužnícke, rozkošnícke. Mimoriadnou ľahkosťou ale vynikajú parfumy melónové, s ktorými sa bleskovo presuniete do sladko-horúceho leta Stredomoria, a osviežujúce citrusové, ktoré dokážu mimoriadne povzniesť náladu, a pritom pôsobia elegantne. Citrusom v ich vyznení veľa pomáhajú bylinky a sladké druhy ovocia.

Orientálne vône

Tiež tu sú podstatné kvety, lenže vo svojej najintenzívnejšej podobe, navyše, rafinovane kombinované s korením, vonnými drevinami, ambrou, mošusom. Neraz je to exotika, ktorú unesie len večer alebo silná osobnosť, ktorá ju vie dávkovať. Ale keď to nepreženiete, je to ako rozprávka z tisíc a jednej noci, hra na zmysly, tajomstvo a zvádzanie. Intenzívna vôňa mnohokrát uhladzuje drevo ako santal či korenie reprezentované hlavne vanilkou, nadľahčujú ich citrusy.

Jazmín: voňavé afrodiziakum!
Prečítajte si tiež:

Jazmín: voňavé afrodiziakum!