Plastika nosa a nové sebavedomie.

PaedDr. Dagmar Baluchová | 8. december 2016
Plastika nosa a nové sebavedomie.

Jedna z najnáročnejších a zároveň najvyhľadávanejších estetických plastických operácií – taká je stručná charakteristika rhinoplastiky, teda plastiky nosa.

Zmena (nielen) výzoru

Niektorí ľudia však so svojím nosom nie sú spokojní a možno už od detstva si zaň (neprávom) vyslúžili aj posmešky v škole či v partii kamarátov. Aj to je pádny dôvod, prečo niekto vážne uvažuje o chirurgickom zákroku.

Spomedzi mnohých celebrít by sme niektoré už takmer nespoznali. Na ich tvárach je jasne vidieť mnohé (podarené i nepodarené) plastiky, nos nevynímajúc. To len dokazuje, že plastické operácie tváre nie sú zásahom len do výrazu, ale aj do samotného prejavu človeka a jeho pôsobenia navonok.

Chyby nosa – zdedené či získané

Dôvody na korekčnú úpravu nosa sú u jednotlivých klientov rôzne. Možno ich rozdeliť na vrodené a získané. Vrodené, geneticky podmienené, sú často nápadné už od detstva a najviac sa prejavia v puberte, keď vplyvom hormonálnych zmien sa môže výrazne zmeniť aj výraz tváre, nos nevynímajúc.

Získané chyby na nose najčastejšie súvisia s úrazom, vďaka ktorému môže dôjsť k porušeniu rastu nosových kostí. Častým dôvodom na rhinoplastiku sú však aj ťažkosti s dýchaním, ktoré po operačnom zákroku ustúpia.

Čítajte tiež: Trápia vás padnuté očné viečka? Pomôže vám plastika.

Menší, väčší, kratší, dlhší...

Klienti túžiaci po „ideálnom“ nose majú na chirurgov rôzne požiadavky. Najčastejšie chcú svoj nos zmenšiť (menej často zväčšiť), časté sú operácie nosovej špičky, nosovej prepážky, či úprava rozpätia nosových dierok. Málokedy však kozmetická operácia nosa spočíva iba v jednom úkone, zväčša ide o komplexnú operáciu upravujúcu nosovú asymetriu.

Pred samotným operačným zákrokom sa hodnotí aj to, aké má nos rozmery v súvislosti s ostatnými časťami tváre, aká je jeho dĺžka, výška, šírka.

Dôležitý je aj tvar a veľkosť nosových dierok. Tieto a ďalšie údaje musí chirurg vyhodnotiť ešte pred samotným zákrokom, a preto je každá rhinoplastika jedinečná, náročná na prípravu i prevedenie a jej výsledok závisí od roznych faktorov.

Príprava na rhinoplastiku

Spočíva v niekoľkých krokoch. Nevyhnutná je konzultácia s chirurgom, ktorý bude zákrok vykonávať a informuje klienta o možných rizikách, o vhodnosti konkrétneho zákroku, predoperačnej príprave a pooperačnej starostlivosti.

Ako sme už spomínali, veľký dôraz sa kladie na fyzikálne vyšetrenie vonkajšieho nosa a nosovej dutiny. V rámci predoperačnej prípravy, ktorú je možné vykonať u interného lekára, sa pri rhinoplastike odporúča aj RTG snímka nosa a prinosových dutín, vo vážnejších stavoch aj CT vyšetrenie. Počas predoperačného vyšetrenia sa zvykne zhotovovať aj fotodokumentácia nosa pred a následne po zákroku, na základe čoho sa následne hodnotí výsledok.

Ten závisí nielen od zručnosti chirurga a jeho odvedenej práce, ale aj od individuálnych daností každého klienta (hojenie rán, prah bolesti u klienta, stav pokožky a iné). Pred samotným zákrokom by klienti nemali trpieť žiadnym akútnym zápalovým ochorením, približne 48 hodín pred operáciou sa odporúča obmedziť konzumáciu alkoholu, fajčenie.

Niekoľko dní pred zákrokom sa neodporúča užívať niektoré liečivá, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh operácie i jej výsledok, napríklad lieky s kyselinou acetylosalicylovou, lieky ovplyvňujúce zrážanlivosť krvi. Rhinoplastika patrí medzi zákroky, ktoré sa operujú v celkovej anestézii. Lokálna anestézia je možná v rámci menších zákrokov, či v prípadoch, keď celková anestézia nie je u daného pacienta vhodná.

Pooperačné obmedzenia

V závislosti od rozsahu zákroku a podmienok danej kliniky, kde klient zákrok absolvoval, trvá hospitalizácia po operácii zvyčajne jeden deň. Keďže nos je potrebné po zákroku zafixovať lepením, sadrou resp. dlahou, pričom je možný opuch a podliatiny (hlavne okolo očí), je vhodné zabezpečiť si odvoz z kliniky domov.

Pokojový režim a rekonvalescencia sú po rhinoplastike nevyhnutné. V závislosti od dohody s lekárom sa na 6. až 8. deň vykonáva kontrola, v rámci ktorej lekár rozhodne o nutnosti dlhšieho dlahovania. Ak sa pri zákroku použili nevstrebateľné materiály (stehy), rozhoduje sa o ich vybratí.

Nos je vhodné prvé tri až štyri týždne po zákroku viac šetriť. Aj bežné vyfúkanie nosa je nebezpečné, v prípade potreby sa iba odporúča jeho čistenie pomocou vatových tyčiniek. Aj to, že hojenie nosa po rhinoplastike môže trvať niekoľko mesiacov až rok, potvrdzuje, o aký vážny zákrok ide.

Viete, že existuje aj plastika brucha? Čítajte: 
Cesta za štíhlym bruchom - keď už ani cvičenie a strava nepomáha.

Na výsledok si treba počkať

Uvádza sa, že definitívny stav operácie možno zhodnotiť po roku od zákroku. Súvisí to s tým, že po sňatí dláh a následných kontrolách nos stále prechádza drobnými, voľným okom často neviditeľnými zmenami, ako reakciami na prekonanú operáciu. Dôležitú úlohu tiež zohráva to, za aký dlhý čas si klient na svoj nový nos zvykne...

Ak vám prichádza na um otázka, či je pri rhinoplastike možná „reklamácia“ typu: „Tento nový nos sa mi nepáči, chcem späť svoj pôvodný!“, vedzte, že to nie je možné. Rhinoplastika predstavuje taký náročný a radikálny zásah, že zoperovať nos do pôvodného stavu pred touto korektívnou operáciou už nie je (úplne) možné. Aj preto je potrebné si rozhodnutie pre zákrok dobre premyslieť a rátať aj s touto alternatívou.

Operácia očných viečok, čo vás zaujíma?