Prírodná BIO kozmetika: Čo by ste mali vedieť?

Jana Trundová | 6. Dec 2018
Prírodná BIO kozmetika: Čo by ste mali vedieť?

Prekážajú vám chemické koktejly v kozmetike? Potom sa asi poobzeráte po kozmetike, ktorá sa bez nich zaobíde.

Je pravda, že do konvenčných prípravkov sa pridávajú rôzne syntetické látky, ako parabény, minerálne oleje, tiež vazelína, propylén glycol alebo napríklad sodium lauryl sulfát, ktorému vďačíme za hebkú penivosť mydiel, šampónov a zubných pást.

Posledné tri menované sú deriváty ropy a už len predstava, že sa o svoju pleť staráme „ropou“ je pre niekoho nestráviteľná. Na druhej strane je nutné zdôrazniť, že u týchto látok neboli preukázané škodlivé účinky na zdravie, pretože inak by sa nemohli používať.

Sú len v podozrení z niektorých nežiaducich účinkov, napríklad parabény môžu za podráždenie citlivej pokožky, silikón za zvýšenú lámavosť vlasov a ťažšie prenikanie výživných látok do nich, minerálne oleje z upchávania pórov a zhoršovania akné a ekzémov u disponovaných jedincov.

Prírodná kozmetika - čo by ste mali vedieť?

Prírodná kozmetika vyzerá dobre. Na misku váh je však dobre položiť informácie, že niektoré látky brániace starnutiu pokožky prírodná kozmetika oproti konvenčnej nedokáže nahradiť, a tiež že legislatíva neošetruje používanie označenia prírodná kozmetika, preto nedáva istotu, že ide skutočne o produkt bez syntetickej podpory.

Ak vyhľadávame bio kozmetiku, v lepšej orientácii nám môžu pomôcť certifikáty, ktoré zaručujú, že jednotlivé zložky pochádzajú z ekologického poľnohospodárstva.

TIP: S prírodnou kozmetikou je to tak trochu ako s vínom. To, že nie je certifikovaná, ešte nemusí znamenať nízku kvalitu, ani že by jej nepristal certifikát bio. Niektoré firmy si stanovili vlastné tvrdé pravidlá výroby a kontroly, čo vedie k výborným produktom aj bez certifikátu.

Spoznáte ich tak, že na výrobkoch čitateľne priznávajú, nakoľko sú čisto prírodné a detailne rozpisujú jeho zloženie, bez toho, aby ho spotrebiteľ musel vypátrať pomocou lupy. Je to dôležité nielen pre našu informovanosť a možnosť rozhodnúť sa, ale tiež pre predstavu, akú výdrž môžeme od kupovanej kozmetiky očakávať.

Vyskúšate? Bio handmade pasta na domácu epiláciu.

BIO výdrž

Keď opomenieme tento základný a emóciami sprevádzaný spor zástancov čisto prírodnej a konvenčnej kozmetiky, pozrime sa na tieto produkty triezvym okom spotrebiteľa. Čisto prírodnej kozmetike, či už s ekologickým certifikátom alebo bez neho, je najčastejšie vyčítaná kratšia trvanlivosť, čiže doba, počas ktorej je vo vrcholnej kondícii.

Oproti produktom podporovaným syntetickými konzervačnými látkami je to čistá nevýhoda, a to hlavne pre výrobcov. Neznamená to, že musí byť zbavená konzervantov, ale musí si vystačiť s prírodnými, ako sú éterické oleje a ich kombinácie, vitamíny A, C, E, morská soľ, prírodný nedenaturovaný alkohol, mierne kyslé pH.

V podstate, pri niekoľko stupňovej kontrole a opatreniach, ako je plnenie nádobiek pri zamedzení prístupu kyslíka v atmosfére dusíka počas výrobného procesu, a následne pri správnom zaobchádzaní, by mala vydržať rovnako dlho ako konvenčné výrobky.

Certifikovaná organická kozmetika máva totiž záruku od dvoch do troch rokov, čo je štandard. Čo pre jej kondíciu musíte doma urobiť? Chrániť ju pred vysokými teplotami a po otvorení držať v tme a chlade.

TIP: Kratšia doba spotreby rozhodne nemusí znamenať nižšiu kvalitu. Najpravdepodobnejšie je, že obsahuje menej dodaných stabilizačných látok.