TOP 5 živín pre zdravý vzhľad vašej pokožky

Ing. Vladimíra Mihálová | 24. máj 2017
TOP 5 živín pre zdravý vzhľad vašej pokožky

Na stav pokožky vplýva viacero faktorov. Aké živiny podporujú zdravý vzhľad našej pokožky?

Z času na čas prekvapia snáď každého z nás nejaké pupienky na tvári či tele, ktoré však zakrátko zmiznú. Čo ale robiť v prípade, že kožné problémy pretrvávajú, alebo sa časom ešte stupňujú?

Stav kože je vonkajším prejavom nášho vnútorného zdravia. To, čo do tela dávame, sa následne odráža na vzhľade našej pokožky. Ak vám teda nejde do hlavy, prečo sa nemôžete zbaviť vyrážok, alebo ako je možné, že vám náhle pribudli na tvári ďalšie vrásky, odpovedzte si najskôr na nasledujúce otázky:

  • Prijímate denne dostatok vody?
  • Prevládajú vo vašom jedálnom lístku čerstvé suroviny alebo skôr polotovary?
  • Koľko ovocia a zeleniny denne skonzumujete?
Prečítajte si o vode: Balená voda? Vždy v strehu!

Pokiaľ je pre vás nemožné vydržať deň bez sladkostí, milujete jedlá s vysokým obsahom tukov, ovocie a zeleninu si dáte len zriedka, potom prejavy nezdravej pokožky na seba nenechajú dlho čakať.

Voda + strava = základ zdravej pokožky

Zdravá, pestrá a vyrovnaná strava zabezpečuje organizmu dostatok potrebných výživných látok. Zároveň môže zlepšiť fungovanie kože tak, ako aj fungovanie hocijakého iného orgánu v našom tele. Čo sa deje v tele, ak je váš jedálny lístok dennodenne ochudobňovaný o cenné živiny?

Nuž, okrem toho, že s veľkou pravdepodobnosťou začnete priberať, alebo sa objavia nové zdravotné ťažkosti, vaša nedbalosť sa rýchlo prejaví i navonok - na koži. Prísun krvi a kyslíka do kože sa znižuje, klesá schopnosť ochrany kože pred nákazami, spomaľuje sa proces hojenia, ba dokonca môžu nastať nepriaznivé zmeny v stavbe či pigmentácii kože.

Na začiatku každého jedálneho lístka nesmie chýbať voda. Denne prijímajte dostatočné množstvo tekutín (min. 6 – 8 pohárov vody) a ak cvičíte, pijete kávu či alkohol, mali by ste jej vypiť ešte viac. Tieto nápoje podporujú vylučovanie moču a aby ste predchádzali zbytočnému odvodneniu tela, pravidelne vodu dopĺňajte. Voda pomáha vyživovať kožu, zvlhčovať ju zvnútra a tiež odstraňovať odpadové látky z buniek.

TOP 5 živín tvoriacich základ správneho fungovania kože

Žiadna živina sama o sebe nedokáže zabezpečiť žiarivo krásnu pokožku. Na zdravej koži sa podieľa množstvo vitamínov a nerastných látok, no niektoré z nich sú pre jej správne fungovanie priam nevyhnutné. Sústreďte svoju pozornosť na to, aby ste tieto živiny prijímali v dostatočnom množstve:

1. Vitamín A

Je potrebný pre rast a obnovovanie tkanív, odolnosť voči infekciám. Ak je v tele dlhodobo nedostatok vitamínu A, pokožka (najmä spojivka pokrývajúca oko) sa vysušuje, je drsná a šupinatá. Jeho zdroje nájdeme hlavne v pečeni, mrkve, špenáte, mangu, petržlene, rybách (tuniak, treska) alebo mliečnych výrobkoch.

2. Betakarotén

Je látka, ktorá pomáha chrániť pokožku pred škodlivými účinkami slnečného žiarenia. Slnko je síce pre zdravie pokožky veľmi prospešné, no nadmerné slnenie bez dostatočnej ochrany jej môže skôr ublížiť. Náš organizmus si betakarotén v prípade potreby pretvára na vitamín A alebo retinol (vitamíny rozpustné v tukoch).

Betakarotén napomáha spomaľovaniu predčasného starnutia. Nachádza sa v červenkastých plodoch alebo koreňoch rastlín a sýto sfarbenej zelenine a ovocí, napr. mrkva, paradajky, špenát, brokolica a iné zelené druhy zeleniny, ďalej marhule, broskyne, nektarinky atď.

3. Vitamín C

Aktivizuje činnosť všetkých buniek a pribrzďuje proces bunkového starnutia. Organizmus ho potrebuje pri tvorbe a udržiavaní kolagénu, ktorý zodpovedá za pružnosť pokožky. Podieľa sa na tvorbe ochranných látok proti rôznym infekciám a pomáha pri hojení rán. Vitamín C je schopný bojovať aj proti účinkom ultrafialového žiarenia.

Najviac tohto vitamínu obsahujú hlavne šípky, citrusové plody, ružičkový kel i ďalšie druhy ovocia a zeleniny: jahody, čučoriedky, paprika, špenát, reďkovka, paradajky alebo kapusta. Vitamínom C sa však organizmus nedokáže zásobiť, ako je to napr. pri vitamínoch rozpustných v tukoch (vitamín A, D, E, K).

Je to vitamín rozpustný vo vode, a preto ho treba prijímať každý deň vo forme čerstvého ovocia a zeleniny.

4. Vitamín E

Pomáha predchádzať starnutiu kože znižovaním či neutralizovaním účinku voľných radikálov. Prispieva k rehydratácii pokožky a vyskytuje sa hojne najmä v potravinách rastlinného pôvodu, napr. pšeničné klíčky, rastlinné oleje, mandle, orechy, maliny, paprika, avokádo.

5. Zinok

Napomáha regenerácii buniek a zúčastňuje sa na správnom fungovaní mazových žliaz. Spolu s vitamínom A vytvára kolagén a elastín. Zdroje zinku sú rastlinné i živočíšne, napr. ustrice, hovädzie mäso, mak, tekvicové semená, pšenica.

Nedostatok zinku sa vyskytuje dosť často, pretože telesné zásoby v kostiach, svaloch, pankrease a pokožke dávajú svoje rezervy k dispozícii len ťažko.

Význam antioxidantov pre zdravie kože

Vitamíny A, C, E sú antioxidačné živiny, ktoré koža nevyhnutne potrebuje. Existujú dôkazy o tom, že antioxidanty spomaľujú starnutie, prirodzené i predčasné. Práve tento fakt si uvedomujú aj výrobcovia pleťových či telových krémov, keďže tieto vitamíny sú často ich dôležitou zložkou. Zároveň sú významné pri ochrane kože pred účinkami voľných radikálov: čiastočiek nachádzajúcich sa v znečistenom vzduchu, v dyme z cigariet a vznikajúcich vplyvom UV žiarenia, ako aj z bežných metabolických procesov v organizme.

Čítajte tiež:  Zaostrené na ANTIOXIDANTY

Zabezpečte preto svojmu telu dostatočné množstvo antioxidantov a zaraďujte do stravy veľa ovocia a zeleniny! V súčasnosti je však stále viac ľudí alergických na niektoré potraviny, ktoré im spôsobujú kožné problémy (napr. ekzém, malé svrbiace vyrážky). Prísť na to, ktorá potravina je za to zodpovedná, je dosť náročné, vyžaduje značné úsilie i čas. Ak máte konkrétne podozrenie na určité typy potravín, mali by ste vyhľadať odbornú lekársku pomoc. Môžete tak ochrániť svoju pokožku a ušetriť si zbytočné starosti s nepríjemnými prejavmi alergie.

Mohlo by vás zaujímať: Karotenoidy - Antioxidanty, ktoré nás chránia