VRÁSKY, strašiak každej pleti. Čo by ste mali vedieť?

Redakcia | 18. september 2023
VRÁSKY, strašiak každej pleti. Čo by ste mali vedieť?

Naozaj nemusíte počítať každú vrásku. Čím skôr sa začnete o svoju pleť starať, tým pomalšie budú pribúdať a pár ich automaticky uberie aj spokojnosť so sebou.

Prvé pravidlo pôvabu aj vo vyššom veku znie: Prijmite svoj vek ako fakt a žite s gráciou. Keď začnete hystericky doháňať mladosť, budete zbytočne v strese, a ten vráskam doslova pristane. Navyše sa môže stať, že to „prepísknete".

Zatočte s vráskami!
Prečítajte si tiež:

Zatočte s vráskami!

Dôsledok? Každý si hneď všimne, že niečo nie je s vaším sebavedomím v poriadku a stratíte body. Keď sa to stane ojedinele, je to prehratý set, keď často, zletíte z vrchných priečok rebríčka krásy, a hlavne príťažlivosti, ani sa nenazdáte ako.

„Starnutie kože je prirodzené, avšak, na jeho rýchlosti sa okrem genetických vlôh podpisujú tiež faktory, ktoré môžeme ovplyvniť. Je to fajčenie, nadmerný, dlhodobý stres, slnenie a zlá výživa.“

Čo sa deje s pleťou, keď pribúdajú roky

  • Stráca pružnosť: Môže za to ochabujúci elastín. Degeneratívny proces sa odohráva vo vnútornej vrstve pokožky zvanej dermis, ktorá je pod vrchnou časťou epidermis. Vo vnútornej vrstve sa nachádzajú okrem elastínu (vlákien zodpovedných za pružnosť) tiež folikuly, žliazky, cievy a nervy.
  • Znižuje sa obsah kolagénu: Kolagén sa dostáva až na nízku hladinu 20 percent oproti stavu v mladosti. Jeho úlohou je dávať pokožke tvar a, obrazne povedané, „podopierať" ju.
  • Klesá zásobenie pokožky krvou: Niektoré cievy sa vytrácajú a sú čím ďalej krehkejšie, stenčujú sa. Nedostatočné prekrvenie pokožky patrí medzi významné faktory vzhľadu pokožky, spôsobuje jej bledosť, dojem unavenosti, až modriny. Výživné látky sa len ťažko dostávajú na miesto určenia.
  • Klesá rýchlosť obnovy buniek: V mladosti sa bunky regenerujú veľmi rýchlo, neskôr strácajú vitalitu a „žijú" kratšiu dobu. Dobre je to vidieť na poranení pokožky. Jeho liečba trvá dlhšie.
  • Mazové žľazy produkujú menej mazu: Znamená to, že ľudia, ktorých trápila v mladosti veľmi mastná pokožka a zanesené, zapálené póry, sa môžu tešiť na značnú úľavu od tohto nepríjemného problému. Nie všetci, ale väčšina áno. Avšak, je to vykúpené tým, že zvlášť v lete alebo v zime na mraze či pri pobyte v prekúrených miestnostiach má pokožka značný sklon k olupovaniu. Je príliš suchá.
  • Ubúda počet potných žliaz: Vyzerá to ako výhoda, ale len do istej miery. Síce sa menej potíte, zato sa musíte starať, aby sa pokožka, rovnako ako celý organizmus, stíhala zbavovať toxických látok. Len tak sa budete tešiť peknému vzhľadu.