Za 10 mesiacov mínus 20 kíl: Ťažké začiatky a zmenený život

Redakcia | 28. február 2021
Za 10 mesiacov mínus 20 kíl: Ťažké začiatky a zmenený život

Veľa z nás sa v tomto období snaží schudnúť, viac cvičiť a upraviť si stravu. Ľahšie sa to povie, ako urobí a vieme, že opätovné zlyhania nie sú nič moc. Určite ale nevešajte hlavu, pretože je tu Hanka, ktorá si pre vás pripravila dávku motivácie v podobe jej príbehu.

Hanke sa za 10 mesiacov podarilo schudnúť 20 kíl. V rozhovore vám prezradí,  ako sa popasovala s ťažšími začiatkami a aj to, ako sa jej zmenil život. 

Hanka, ako sa začala výzva pre vás, mám na mysli tú osobnú, keď ste si povedali, že si s Fitshakerom idete vymakať svoje zdravé ja?

Myšlienka zmeny môjho života mi behala po rozume už dlhšiu dobu, ale veľmi dlho som nevedela nájsť motiváciu svoje myšlienky premeniť na realitu. Motivácia prišla až potom, ako som objavila stránku Fitshaker na Facebooku. V tom období sa schyľovalo k Novoročnej výzve 2020, každý deň som sa na stránku vracala a držala prst nad tlačidlom prihlásiť sa do výzvy, ale stlačila som ho až v samotný deň začatia, a vtedy mi zo srdca padol obrovský kameň a vedela som, že som pripravená

Mnoho žien si myslí, že po štyridsiatke sa už cvičiť nedá, vravia, že to nemá zmysel. Mali ste to tiež podobne, alebo ste vek nikdy neriešili? 

Vek som nikdy neriešila predtým, ani teraz. Som presvedčená, že cvičiť sa dá v každom veku. Len si každá žena musí cvičenie prispôsobiť svojim schopnostiam a samozrejme, brať ohľad aj na svoju zdravotnú stránku.  Taktiež je rozdiel medzi tým, či sa človek nikdy nehýbal, alebo je šport jeho súčasťou. Môj pohyb spočíval v prechádzkach a občasnom bicyklovaní.  

Prekážkou nebol ani tak vek ako skôr moja kondícia. Tá bola, priznám sa, veľmi biedna. A keďže ani moja pohybová aktivita nebola nič moc, začiatky boli ťažšie. Väčšina videí však ponúka aj ľahšiu verziu, ktorú som bez hanby využívala. Mojím cieľom bolo video docvičiť, aj keď s prestávkami. Zo začiatku som sa zadýchala už pri rozcvičke, ale postupne to bolo lepšie a lepšie. A aj ja som sama na sebe začala pozorovať , že vládzem stále viac. 

Vám sa podarilo od januára schudnúť neuveriteľných 20 kíl. Ako sa teraz cítite? 

Cítim sa jednoducho úžasne, stále sa obzerám v zrkadle a vidím samu seba v mladosti. Vychutnávam si všetky pochvaly od okolia.  No a čo je najlepšie, konečne si v obchode kúpim to, čo sa mi páči a nie to, čo oblečiem. 

Páčili sa vám videá, aké ponúka Fitshaker? Našla ste si medzi nimi aj obľúbencov, na ktorých sa stále tešíte? 

S videami som bola veľmi spokojná, aj keď som si na ne neraz zanadávala, vyhovovalo mi striedanie náročností a častí tela, tým pádom sa cvičenie pre mňa nestalo nudnou rutinou, ale spestrením dňa. Obľúbenca nemám, ale keby som mala vypichnúť jedného, tak by to bola Oľga Bartalská, ktorá bola pre mňa obrovskou výzvou. Ako úplnej začiatočníčke mi dalo dosť zabrať zvládnuť jej tréning, dalo by sa povedať, že som ju milovala a nenávidela zároveň. Keď som vedela, že ma v ten deň čaká HIIT tréning od nej, bála som sa, ale o to viac som bola na seba hrdá, keď som ho zvládla. Dodnes mám  voči nej pri cvičení rešpekt a cítim sa, ako keby so mnou bola v obývačke, je to skutočne skvelá trénerka. 

Zmenili ste životný štýl, zmenila sa aj vaša strava? Na Fitshakeri máme počas rôznych výziev rôznych food-poradcov. Ako sa vám páčila Evka, ktorá sa objavila v poslednej výzve? 

Strava bola pre mňa základom od samého začiatku výzvy, zo začiatku som sa riadila pokynmi  Matúša Špirku, ktorému v podstate vďačím za to, ako vyzerám a že som si vybudovala zdravý vzťah k jedlu. V zásade jem päťkrát denne, dbám na to, aby som aspoň trikrát denne mala sacharidovú prílohu, aby moja strava bola bohatá na zeleninu a zdravé tuky. Taktiež je pre mňa veľmi dôležitý pitný režim, vypijem 2,5 - 3 litre čistej vody. Videá od Evy Cykritovej som sledovala spoločne s mojou dcérou, ktorá je vegánka, čiže tento spôsob stravy pre mňa nebol cudzí, nakoľko dcéra doma často varí a povedala by som, že som víkendová vegánka. Neviem si však svoj jedálniček predstaviť bez mliečnych produktov, balans je pre mňa dôležitý.

Kto bol vaším hnacím motorom, keď ste mali chuť to vzdať? 

Keď sa nad tým tak zamyslím, nutkanie vzdať sa som doteraz ani nemala, úprimne som, ako každý, mala aj ťažké dni, hlavne na začiatku, kedy som nevedela, či som si stravu skombinovala správne a nezvládala som všetky tréningy. Brala som to však s chladnou hlavou a pomaly sa každý deň zlepšovala, motivovali ma zmeny na mojom tele, ktoré som si nevšimla iba ja, ale aj moje okolie. Cítila som sa silnejšia a zdravšia a ten pocit mi nedovolil na vzdanie sa ani pomyslieť. 

Čo si myslíte o našej skupine na FB? Bola pre vás podpora kočiek v skupine prínosná?  

Je fajn vedieť, že človek v tom nie je sám a rovnaké veci zažívajú aj iné ženy, ktoré sa do výzvy zapojili. Spoločne s nimi som sa tešila z ich progresu, inšpirovala som sa receptami a rada som čítala o tom, ako výzvu zvládajú ony, pretože som to vo veľa prípadoch prežívala a cítila rovnako. Skupinu na FB považujem za veľké plus. 

Ako ste sa cítili, keď ste sa zbadali po výzve v zrkadle, a kto si vašu premenu všimol ako prvý z okolia?  

Bola som na seba nesmierne hrdá, nevedela som pochopiť, prečo mi trvalo toľko rokov, aby som sa dokopala k tomu so sebou niečo robiť. Som šťastná, že dnes vyzerám zdravšie a silnejšie, môžem sa krajšie obliekať a že ma okolie chváli, čo sa veľmi dobre počúva a motivuje ma na sebe pracovať viac. Reakcie okolia prichádzali postupne, neviem, kto si zmenu všimol ako prvý, ale pravdepodobne kolegyne v práci. 

V tomto roku nás čaká výzva opäť – pôjdete do toho s nami?  

Určite áno, v tejto výzve už pre mňa chudnutie nebude priorita, zamerať sa chcem na spevnenie a udržane postavy, ktorú mám teraz. A urobiť tak by som odporučila všetkým, ktorí pri pohľade do zrkadla nie sú spokojní a túžia byť zdravší a silnejší. Predsa len je pravda, čo sa hovorí:  v zdravom tele zdravý duch.

Veľa žien možno teraz začína na novo. Máte pre ne radu, ak by váhali, či sa im to tentokrát určite podarí?  

Radiť je niekedy ťažko. Lebo, ako sa hovorí, komu niet rady, tomu niet pomoci. S tým som sa už stretla. Ale chcem všetkým žienkam, ktoré by veľmi chceli začať, ale stále váhajú, povedať: Neváhajte! Choďte do toho, jediné, čo môžete stratiť sú kilogramy. No a o to predsa ide, to všetky chceme. Posledný tip odo mňa znie, nezabúdajte na stravu. Zdravá strava a pohyb patria k sebe. To vás naučia vo Fitshakeri tak ako mňa. 

 

Nezostávaj len pri predsavzatiach. Ten správny krok ťa udrží fit po celý rok.


Objednajte si PREMIUM členstvo FITSHAKER aspoň na 3 mesiace a získajte zľavu 10 %! Kód: fitstyl2021  

 

 

Fotogaléria