Ako byť lepšou verziou samého seba?

Miroslava Suchárová | 22. júl 2021
Ako byť lepšou verziou samého seba

22 maličkostí, ktoré môžeme začať praktizovať už dnes.

1. Začínajme deň so slovami vďaky

Vždy, keď sa ráno prebudíme, poďakujme Bohu, Vyššej moci, životu, komukoľvek alebo čomukoľvek veríme, za všetky dary. Ďakujme za prebudenie sa po boku svojho partnera, za zdravie, daždivý deň, chutné raňajky, dobrú prácu, rozkvitnutý kvet… Rituál vďačnosti má obrovskú moc – prinesie nám viac spokojnosti, naučí nás tešiť sa z maličkostí a do života si pritiahneme ešte viac toho, za čo sme vďační. Veď sme to, na čo myslíme.

VĎAČNOSŤ ako životný ŠTÝL
Prečítajte si tiež:

VĎAČNOSŤ ako životný ŠTÝL

2. Buďme ohľaduplní

Správajme sa tak, ako chceme, aby sa druhí správali k nám, alebo nerobme to, čo nechceme, aby iní robili nám. Ak budeme mať po celý deň na pamäti tieto „zlaté pravidlá“, svet sa stane krajším miestom.

3. Urobme každý deň jeden malý dobrý skutok

Dennodenne sa nám ponúka množstvo príležitostí, ako pomôcť. Niekedy stačí pustiť staršiu dámu pred seba v dlhom rade pri pokladni, ponúknuť tehotnej žene svoje miesto v autobuse, kúpiť niekomu kávu alebo čaj len tak, venovať zachovalé oblečenie na charitu, darovať krv…

4. Buďme ekologickejší

Vegetariánstvo a vegánstvo sa stali trendmi. Avšak nemusíme ísť touto cestou, ak chceme pomôcť Zemi. Stačí obmedziť konzumáciu mäsa na raz či dva razy týždenne, začať poctivo triediť odpad, používať ekologické čistiace prostriedky a kozmetiku, šetriť vodou a elektrickou energiou, používať látkové vrecká pri nákupe namiesto mikroténových a tak ďalej.

5. 30 minút denne čítajme

Dennodenné čítanie vhodnej literatúry je výborným tréningom pre mozog, čiže predstavuje i prevenciu vzniku demencie v neskoršom veku. Okrem toho rozširuje slovnú zásobu, robí nás empatickejšími, upokojuje, prináša nové informácie, zlepšuje analytické myslenie a koncentráciu.

6. Myslime pozitívnejšie

Nie všetci máme to šťastie, že sme dostali pozitívne myslenie do vienka. Vo väčšine prípadov sa musíme k nemu dopracovať. Kto to skúsil, vie, že je to dlhá cesta, ale vyplatí sa. Ako začať?  Výbornou voľbou je stopovanie negatívnych myšlienok a ich nahradzovanie pozitívnymi. Pričom platí, že čím skôr negatívnu myšlienku zastavíme, tým lepšie.

Tajomstvom ŠŤASTIA JE FLOW
Prečítajte si tiež:

Tajomstvom ŠŤASTIA JE FLOW

7. Žime tu a teraz

Žiadna chvíľa v živote sa nezopakuje. Snažme sa z každej situácie vyťažiť maximum a hľadať v nej niečo dobré a pekné. Neprežívajme, ale žime! Hľadajme krásu v prítomnom okamihu, akokoľvek sa môže zdať ťažký a bezútešný. Takisto majme na pamäti, že minulosť už nezmeníme a budúcnosť si budujeme aktívnym prežívaním prítomnosti.

8. Obmedzme sledovanie televízie

Vo väčšine kníh pre rozvoj osobnosti sa dočítame, že by sme nemali pozerať spravodajstvo. To z toho dôvodu, že predstavuje výber tých najnegatívnejších vecí a situácií. Ak je to možné, obmedzme sledovanie televízie na minimum.

9. Hýbme sa

Všetci vieme, že pravidelný pohyb je prospešný pre naše telo i dušu. Napriek tomu na to zabúdame. Ak si každodenne doprajeme minimálne 30 minút svižnej chôdze na čerstvom vzduchu, prídeme na pozitívne myšlienky, precvičíme si kardiovaskulárny aparát a získame odstup od problémov.

10. Jedzme zdravo a vyvážene

Naše telo dokáže správne fungovať iba vtedy, keď dostáva kvalitné palivo v podobe zdravej a vyváženej stravy. Nepodceňujme to a doprajme si dennodenne veľa zeleniny a ovocia, neopomínajme v jedálničku orechy, semienka, strukoviny či za studena lisované oleje.

11. Pestujme pevné vzťahy

Na to, aby sme boli šťastní, nepotrebujeme veľa „akože“ priateľov. Stačí nám ich zopár, ale ozajstných. Snažme sa venovať čas a energiu tým, ktorí sú pre nás dôležití.

12. Buďme priateľskí

Pozdravme staršieho suseda a spýtajme sa ho, ako sa má. Venujme úsmev niekomu, kto sa nám zdá smutný. Nebojme sa urobiť prvý krok k tomu, aby sme sa s niekým spoznali a zblížili.

13. Majme ciele a každodenne na nich pracujme

Ciele dávajú nášmu životu zmysel, ovplyvňujú naše rozhodnutia, vďaka nim napredujeme, robia nás zodpovednými a cieľavedomými a v neposlednom rade nás motivujú. Vezmime si teda papier a pero a spíšme si ciele, pretože práve teraz je ten správny čas. Ciele by mali byť konkrétne, presné, reálne dosiahnuteľné a časovo ohraničené. Následne si stanovme stratégie, ako sa k nim dopracovať a každý jeden deň venujme aspoň 20 – 30 minút svojho času práci na ich splnení.  

14. Učme sa nové veci

Vzdelávať sa môžeme nielen prostredníctvom kníh, ale aj absolvovaním rôznych kurzov, workshopov či seminárov. Vymoženosti digitálneho sveta nám to umožňujú aj z pohodlia domova. Nikdy nie je neskoro na to, aby sme sa naučili hrať na klavíri, stali sa výživovým poradcom alebo si osvojili konverzáciu v cudzom jazyku.

15. Buďme sami sebou

Niekedy v snahe zapáčiť sa svojmu okoliu robíme veci, ktoré sú nám proti srsti. Buďme takí, akí sme. Povedzme to, čo si myslíme. Naučme sa hovoriť nie s rovnakou ľahkosťou ako áno. Žime podľa seba, nie podľa očakávaní rodiny, priateľov či známych.

16. Zbavme sa zbytočností

Sme zahltení množstvom vecí, ktoré vlastne ani nepotrebujeme. Ak sa ich dokážeme zbaviť, teda si necháme iba to, čo je podstatné alebo nám to spôsobuje veľkú radosť, náš život bude šťastnejší.

17. Nepodceňujme spánok

Snažíme sa zdravo jesť, hýbať, pozitívne myslieť, ale spánok mnohokrát podceňujeme, hoci je kľúčový pre zdravie i dobrú náladu. Doprajme si preto 7 – 9 hodín nočného odpočinku.

Ako byť lepšou verziou samého seba

18. Neporovnávajme sa

Jediným človekom, s ktorým sa môžeme porovnávať, je naše včerajšie ja. Všetko ostatné odpútava našu pozornosť od toho, čo je skutočne dôležité.

19. Majme radi samých seba

Od miery našej sebalásky sa odvíja všetko ostatné – partnerské, rodinné i pracovné vzťahy. Ak nemáme dostatočne radi samých seba, nemôžeme naplno milovať ostatných. Buďme k svojmu ja láskavý, robme veci, ktoré nám spôsobujú radosť, nehovorme o sebe nepekne, investujme do svojho zovňajšku…

20. Keď nejde o život, nejde o nič

Niekedy berieme život príliš vážne. Strach a obavy nás zväzujú a nedovolia naplno žiť v prítomnosti. Skúsme si uvedomiť, že drvivá väčšina našich obáv sa nikdy nenaplní a ak aj áno, realita nikdy nie je taká zlá ako predstavy.

21. Využime svoj potenciál

Každý z nás dostal do vienka nejaký talent. Vie urobiť niečo, v čom vyniká. Ak budeme svoj potenciál rozvíjať, staneme sa vnútorne spokojnými, čo sa prejaví aj v našom správaní – dokážeme sa ľahšie obetovať, pomôcť alebo rozdeliť.

22. Naučme sa dôverovať

Nie všetko je v našej moci. Urobme v danej situácii maximum, ale pritom nezabúdajme, že nemôžeme kontrolovať všetko. Radšej sa naučme dôverovať Bohu, životu, Vyššej moci.