Ideálny vekový rozdiel medzi partnermi. Existuje vôbec?

Ideálny vekový rozdiel medzi partnermi. Existuje vôbec?
7.3.2017 v kategórii Psychológia a vzťahy, autor Bednáriková Nina, foto: istockphoto.com

Vedeli ste, že aj ideálny vekový rozdiel si môžete vypočíať? Pre jednoduchý výpočet existuje rovnica.

Napriek liberálnejšiemu chápaniu vekovo nerovných párov je problematika ideálneho vekového rozdielu stále aktuálna a diskutovaná. Podľa názoru odborníkov je primeraný vekový rozdiel približne šesť rokov.

Päť až desaťročný rozdiel ešte nemusí vzájomné spolužitie rozdeľovať, nepovažuje sa za neprekonateľný. Vážnejšie problémy môžu nastať pri pätnástich rokoch a vyššie. Sú to však rozdiely, ktoré sú spoločnosťou tolerované.

Iné je to pri dvadsiatich, tridsiatich rokoch, kedy sa už dá hovoriť o extrémoch. Šanca na plnohodnotný a úspešný partnerský život sa, prirodzene, zmenšuje. Česť výnimkám.

Vedeli ste, že aj ideálny vekový rozdiel si môžete vypočíať? Pre jednoduchý výpočet existuje rovnica.
  • Od svojho veku odrátajte číslo sedem a výsledok vynásobte dvomi. Výsledkom je najvyšší vhodný vek partnera.
  • Naopak, ak svoj vek dvojkou vydelíte a číslo sedem prirátate, výsledkom je najnižší možný vek.

Psychológovia však podobné výpočty zaraďujú skôr k zábave ako k vekovému ideálu.

Mohlo by vás zaujímať: SEBAVEDOMIE. Je viac sexi než pekná tvár či pekné telo?

Jednoznačná odpoveď na otázku, aký je vekový rozdiel medzi partnermi najideálnejší, neexistuje. Výber je individuálnou záležitosťou, založenou skôr na spoločných hodnotách a predstavách o živote ako na veku. I keď je v niektorých prípadoch potrebné vynaložiť väčšie úsilie na prekonávanie prekážok, základom ostáva pochopenie, tolerancia a ochota pracovať na vzťahu.

Úspešnosť vzťahu do veľkej miery závisí aj od toho, v akom veku sa partneri nachádzajú. Ak sú napríklad v zrelšom strednom veku, rozdiely sa stierajú a časom sa stávajú takmer neviditeľnými.

Ak je ale jeden z partnerov vo veku 18 a vyššie, je predpoklad, že jeho názory a pohľad na život sa budú ešte vyvíjať a meniť, čo sa môže stať vážnou prekážkou v ďalšom spolužití. I keď vek vôbec nemusí byť tým pravým dôvodom rozchodu.

Čítajte tiež: Veľký vekový rozdiel medzi partnermi. Čo hovoria fakty a s čím treba rátať?