Netlačte na pílu a veci sa pohnú: odstráňte KEĎ zo svojich životov!

Miroslava Miková | 19. marec 2018
Netlačte na pílu a veci sa pohnú: odstráňte KEĎ zo svojich životov!

Keď ma požiada o ruku, budem šťastná. Keď otehotniem, môj život bude mať konečne ozajstný zmysel a budem úplne spokojná. Ak sa mi podarí získať vysnívanú pracovnú pozíciu, už mi nič k šťastiu chýbať nebude. Na týchto túžbach nie je na prvý pohľad nič zlé.

Tajomstvo šťastného vzťahu
Prečítajte si tiež:

Tajomstvo šťastného vzťahu

„Minulý rok sme sa po rokoch chodenia vzali. Teraz chcem dieťa, ale nedarí sa. Každý mesiac úporne sledujem, kedy mám plodné dni, aby sme to s manželom nepremeškali. On si myslí, že to celé príliš silím a často sa kvôli tomu hádame. Lenže keď vidím, že moje kamarátky už kočíkujú druhé, tak je mi do plaču. V práci ma to nebaví, ale vydržím, pretože do zmeny sa mi nechce,“ priznáva sa dvadsaťsedemročná Zdenka, ktorá stále čaká na svoje šťastie, ktoré jej má do života vniesť bábätko. 

Na jednej strane je pravda, že dieťa je pre matku tým najvzácnejším darom, no na druhej strane sa Zdenka svojou netrpezlivosťou oberá o množstvo krásnych a zmysluplných okamihov, ktoré prináša prítomnosť a navyše svojím správaním negatívne ovplyvňuje aj manželstvo. A hlavne zabúda na jednu dôležitú vec. Šťastie je ukryté v ľudskom srdci a nie vo vonkajších okolnostiach a udalostiach. Ak sa nedokáže tešiť TU A TERAZ zo všetkého, čo jej život dáva, bude šťastná potom? Urobí ju dieťa naozaj šťastnou?

„Ak chceš byť šťastný, vedz, že to záleží len od teba.“
 Epiktétos

Sny, túžby a priania sú dennodennou súčasťou nášho života. Nie je na nich nič zlé. Problém je v tom, že ich naplnenie považujeme za zdroj nášho šťastia. Keď sa neuskutočnia vtedy, keď chceme alebo poprípade vôbec, sme smutní, nahnevaní a plní neistoty. Lenže v realite to takto nefunguje. Život je nevyspytateľný. Ľudia sa nikdy nebudú správať presne podľa našich predstáv a želaní, tak isto život je zmesou nekontrolovateľných udalostí a nepredvídateľných situácií. Usilovať sa o vytvorenie vnútornej stability prostredníctvom vonkajších vecí je ako bojovať s veternými mlynmi. Takýmto spôsobom nikdy nebudeme žiť plnohodnotne a pokojne.

Rovnaký názor na príčinu stavu, že na veci začneme príliš tlačiť, má aj kouč osobného rozvoja Miroslav Zaťko: „Myslím si, že hlavná príčina je v hľadaní šťastia v okolitých veciach. ,Keď konečne vyhrám v lotérii, tak budem šťastný. Keď získam pozíciu šéfa, budem šťastný. Keď si postavíme nový dom, budem najšťastnejšia na svete.᾿ Podobných dôvodov šťastia môžeme napísať stovky. A keďže peniazom, partnerovi, práci a podobne prisudzujeme formu šťastia, tak sa za tým ponáhľame, sme netrpezliví a mnohokrát vlastne aj nešťastní. Louise Hayová povedala a mala pravdu: ,Čím viac sa venujeme nechcenému, tým viac si to priťahujeme.᾿ Ak sa neustále sústreďujeme na to, čo nemáme (partnera, pozíciu v práci, auto, dom...), tým je to horšie.“

Šťastie máme vo vlastných rukách

Azda všetci by sme chceli poznať recept na to, ako sa k plnohodnotnému a pokojnému životu dopracovať. Ako začať? Možno tým prvým a zásadným krokom je prijatie skutočnosti, že v živote nemožno všetko kontrolovať a ovplyvňovať vlastnými silami.

Neraz, keď dokážeme „veci pustiť“ a vyrovnať sa s nimi, pohnú sa. Uvedomenie si toho, že jedným z najzákladnejších kľúčov k dosiahnutiu šťastného života, máme vo svojich rukách a závisí od nášho rozhodnutia, je veľkým pokrokom.

„Skutočné šťastie vychádza zvnútra. Svoju pozornosť obráťme na seba, na svoje vnútorné šťastie. Pohoda, radosť, láska, úsmev, vášeň, elán, vďačnosť... Aký bude výsledok? Zákon príťažlivosti nám do života pritiahne presne to, na čo budeme myslieť. Doslovne: sme produktom našich myšlienok,“ radí Miroslav Zaťko.

K vnútornej vyrovnanosti prispeje aj sústredenie sa na prítomný okamih, teda prežívanie každej jednej chvíle naplno. Veď minulosť je iba spomienkou a budúcnosť predstavou, ktoré sa odohrávajú iba v našej mysli. Ak každý jeden deň zo srdca precítime vďačnosť za všetko, čo máme, začneme sa mať viac radi a budeme na sebe po všetkých stránkach pracovať, začnú sa diať zmeny. A napokon, vedomie, že Boh, Vyššia moc, osud či život vedia, čo je pre nás dobré a zošlú nám to v správny čas, je oslobodzujúce.