Pozitívne s Dianou Klamovou: Je tu leto!

Diana Klamová | 10. jún 2022
Pozitívne s Dianou Klamovou, Diana Klamová, výzva na jún, piknik

Moje obľúbené ročné obdobie. Teplo, dovolenky, barbeque na záhrade, kúpanie... Môžeme športovať vonku a chodiť viac pešo, takže už naozaj žiadne výhovorky.

Je tu leto!

S príchodom leta (aspoň pre mňa) prichádza aj obdobie šalátov. Zatiaľ čo v zime preferujem teplé jedlá, v lete môžem jesť šaláty (ovocné aj zeleninové) pokojne každý deň. Samozrejme,musia byť zaujímavé, chutné a s vysokou nutričnou hodnotou. Nič by sme nemali jesť s nechuťou. Dlhé roky sa šalát spájal s rôznymi nezmyselnými diétami a ľudia si tak k nemu vytvorili určitý odpor. Toto jedlo ale dokáže byť skutočná pochúťka, stačí vedieť, ako na to. Pridajte doňho všetku svoju obľúbenú zeleninu, proteíny (cícer, fazuľa, vajíčka, tuniak, mäso...), semienka, oriešky, pokojne aj nejaké tie sacharidy (výborná je napríklad quinoa) a garantujem vám, že vás zasýti na niekoľko hodín.

Obrovským upgradom vie byť aj dobrý dressing, alebo niečo sladké (jablko, figy, sušené hrozienka). Možností je neuveriteľne veľa a experimentovanie sa v tomto prípade väčšinou vypláca. Ak vymyslíte nejaký šalát, pokojne mi ho pošlite alebo ma označte na instagrame a spolu sa oň podelíme s ostatnými.

Čo sa týka pitia, tiež raz za čas nepohrdnem dobrým vychladeným pivom alebo kofolou, ale voda je vždy číslo 1 a v teplých mesiacoch to platí dvojnásobne. Aj keď sa nám spájajú skôr s chladnejším počasím, čaje sú výborné aj v lete. Ak v tomto období nemáte radi teplé nápoje, po vylúhovaní doňho pokojne hoďte ľad, citrón a urobte si tak zdravý ľadový čaj.

Pokojne si dajte aj nanuk, zmrzku a všetko, čo k týmto slnečným dňom patrí, musíme si ten život predsa aj užívať. Samozrejme, všetko s mierou.

PS: Nezabudnite sa natierať!

Výzva na jún: Rozhýbte svoje dni!

Jednou z najdôležitejších vecí pre naše celkové zdravie sú malé pohybové aktivity, ktoré robíme počas celého dňa. Ak naozaj nemáte čas cvičiť, skúste aspoň rozpohybovať vaše každodenné rituály. Namiesto výťahu choďte po schodoch, raz za čas sa popri sedení v práci ponaťahujte, počas umývania zubov sa prechádzajte alebo držte postoj v drepe. Deň každého človeka vyzerá inak, takže si to musíte individuálne prispôsobiť, ale som si istá, že s troškou kreativity nejaký ten pohyb do svojho dňa vieme pridať všetci.

Pozitívne s Dianou Klamovou, Diana Klamová, výzva na jún, piknik

Môj tip: PIKNIK!

Čítajte si z vašej obľúbenej knihy, kým si deti hádžu lietajúci tanier a manžel vám nalieva vychladený bublinkový nápoj. Zahrajte sa spoločenské hry. Dajte si poobedného „šlofíka“. Či už s rodinou, deťmi, kamarátmi alebo aj sami. Na záhrade, v lese, na hrade, alebo pri vode.

Pozitívne s Dianou Klamovou, Diana Klamová, výzva na jún, piknik

Pobyt v prírode na čerstvom vzduchu je vždy balzam na dušu. Jedlo je dopredu nachystané, takže žiadne stresy v kuchyni a takmer žiadne upratovanie.