Pozitívne s Dianou Klamovou: Prerušovaný pôst vyžaduje disciplínu

Diana Klamová | 4. marec 2022
Pozitívne s Dianou Klamovou, prerušovaný pôst, intermittendfasting, pitný režim, výzva na marec
foto: archív D.K.

Zdravá strava počas cestovania. Dá sa to vôbec? Vždy som obdivovala ľudí, ktorí mali napríklad celiakiu alebo nejedli mäso a všade si nosili svoje jedlo. Hovorila som si, že to by som nikdy nedokázala..

Je to časovo náročné, musím viac variť, nosiť so sebou nádoby, ktoré zaberajú miesto, takže väčšia kabelka atď. Nájsť výhovorky mi nikdy nerobilo problém. Povedzte mi, čo sa vám nechce a ja vám nájdem hneď 5 dobrých dôvodov, prečo to nemusíte robiť. Tento prístup sa však snažím zmeniť a začala som práve stravou. Nedávno som bola na 2 týždne fotiť v Nemecku. Bola to celkom malá dedinka len s jedným hotelom a s izbou bez kuchyne. Mala som len chladničku, ktorú som musela na noc vypínať, lebo bola veľmi hlučná, takže som sa snažila do nej dávať čo najmenej vecí. Pre moje staré JA by toto všetko boli dokonalé dôvody, prečo musím každý deň večerať v reštaurácii, alebo si niečo objednať. To by nebolo zdravé ani pre mňa, ani pre moju peňaženku. Takže moje nové JA to zobralo ako výzvu. Cestou z práce som sa zastavila v obchode a nakúpila si pár nenáročných zdravých vecí. Paradajky, uhorky, tuniak, hummus, údený losos, avokádo, celozrnný chlieb.

losos, údený losos, lososová bageta

Raňajky som si robila v práci počas prestávky, pretože dodržiavam fasting 8:16 a začínam jesť väčšinou o 10. Bolo to buď nejaké ovocie, banán, čučoriedky, orechy, alebo keď som mala viac času, tak ovčí jogurt (kravské mlieko nemôžem) a ovsené vločky. Minule som spomínala, že by som nemala jesť lepok, ale nebudem vám klamať, nie vždy to úplne dodržiavam. No 90% úspešnosť je podľa mňa výborná, aj v škole nás to tak naučili. Takže, aby som to zhrnula, všetko sa dá, keď sa chce. Treba si len určiť správne priority a po čase to pre nás bude samozrejmé.

TIP- Prerušovaný pôst:

Nejdem vás presviedčať ani nahovárať, aby ste to vyskúšali. Ako pri všetkom, aj tu sú ľudia pre a proti, niekomu to vyhovuje, niekomu nie, takže vám len v skratke poviem, čo to je a aký mám na to názor ja. O intermittendfasting, alebo prerušovanom pôste, ste už určite niekde počuli alebo čítali. Väčšinou ide o metódu 8:16, to znamená 8 hodín jem, 16 hodím mám pôst. Nejem, samozrejme, celých 8 hodín vkuse, ale je to čas medzi prvým a posledným jedlom dňa. Neznamená to, že môžem jesť hocičo, stále jem zdravo, ale ak si raz za čas dám čokoládu alebo pizzu, nemám žiadne výčitky, a to je pre mňa veľmi dôležité. Počas pôstu pijem kávu (bez mlieka a cukru), čaje a veľa vody. Po cca 10 hodinách pôstu naše telo spustí proces zvaný autofágia, pri ktorom sa poškodené bunky rozkladajú na palivo, niečo ako recyklácia, ktorá je pre nás veľmi prospešná. Výskumy ukázali, že pôst má pre nás viaceré benefity, okrem chudnutia spomaľuje starnutie, znižuje riziko rakoviny, cukrovky a ďalších chorôb a prečisťuje náš organizmus. Treba ho však dodržiavať dlhodobo, preto to nie je diéta, ale spôsob stravovania, na ktorý si treba zvyknúť a netrpieť pri ňom.

Havajská poké miska s lososom
Prečítajte si tiež:

Havajská poké miska s lososom

Výzva na marec: Pitný režim!

Ako som písala v mojom prvom blogu v januári, tieto výzvy sa netýkajú len tohto mesiaca, ale počas neho si na danú vec vytvoríme zvyk a budeme ju dodržiavať už (ideálne) navždy. Voda je pre nás neuveriteľne dôležitá a väčšina z nás jej pije veľmi málo. Denne by sme mali vypiť 2 – 3l a som si istá, že z 10 ľudí v mojom okolí to dodržiavajú len dvaja. Nielenže ju potrebujeme pre správne fungovanie celého organizmu, ale pomáha aj našim vlasom, pleti, je dôležitá pri detoxe a trávení a dodáva nám energiu. Pred pár rokmi som pila málo a nebývala som smädná, takže som na to vôbec nemyslela. Začala som však piť viac a pravidelne a keď sa dlhšie nenapijem, telo si to samo  vypýta. Skúste na tom tiež popracovať, či už vám pomôžu rôzne aplikácie, nová fľaška s odmerkou, alebo vás budú napomínať vaši blízki. Nazdravie!

Vedeli ste, že dnes už existujú rôzne inteligentné fľaše, ktoré vás budú upozorňovať a pripomínať vám dodržiavanie pitného režimu?

Cestovateľský kútik:

Verejná knižnica v Stuttgate. Najkrajšia knižnica, v akej som kedy bola. Hocikto tam môže zadarmo prísť a čítať si.

knižnica, knižnica v Stuttgate, Diana Klamová