Pozitívne s Dianou Klamovou: Výzva na február

Diana Klamová | 9. február 2022
Diana Klamová, pozitívne, február

Som 100% letný človek a tá zima už pre mňa začína byť fyzicky aj psychicky náročná. Našťastie to už máme skoro za sebou a pomaly môžeme dať zbohom krátkym dňom bez slnka a energie, mokrým topánkam, nekonečnému vrstveniu oblečenia a vysušenej pokožke.

Keď už som pri tej pokožke, nedávno som s ňou mala isté problémy. Kozmetička mi povedala, že to je z jedla, ale ja som ju presviedčala, že určite nie, pretože mi z ničoho nebýva zle, takže môžem jesť všetko tak ako doteraz. Pijem veľa vody, starám sa o svoju pleť poctivo ráno aj večer, nejem priveľa sladkého ani vyprážaného. Po mesiacoch zisťovania, čo by to asi mohlo byť, som to zvalila na hormonálne problémy a zmierila sa s tým, že s tým nemôžem nič urobiť. Jedného dňa som sa z neznámeho dôvodu objednala na test na potravinové intolerancie a zoznam potravín, ktoré mi robili zle bol dlhší, než som čakala. Napríklad absolútne nemôžem mlieko, to znamená žiadne jogurty a syry, ktoré tak veľmi milujem (kozie a ovčie mi našťastie dovolili). Ďalej lepok, paprika, ovos (moje takmer každodenné raňajky) a veľa ďalšieho. Najprv prišiel šok, panika, že nebudem mať čo jesť, nemôžem jesť v reštikách, budem si musieť so sebou všade brať svoje uvarené jedlo a z čoho budem vôbec žiť, z vody a jabĺk? No keď som si k tomu sadla, zistila som, že je neuveriteľné množstvo potravín a receptov, ktoré sa dajú vymyslieť a dokonca aj veľa reštaurácií ponúka bezlepkové či vegánske verzie.

V ázijskej kuchyni majú ľudia s intoleranciu na lepok široký výber jedál, napríklad ryžové rezance, karí, alebo sushi, avšak treba si dávať pozor na sójové omáčky, pretože veľa z nich (hlavne tie lacnejšie) obsahuje pšenicu!

Dnes máme našťastie možnosť nahradiť takmer všetko a dá sa to úplne bez problémov a aj bez každodenného varenia zvládnuť. Treba si však dávať pozor, aby sme prijímali dostatočné množstvo všetkých živín, ktoré naše telo potrebuje, aby bolo silné a spokojné. Inak, pleť sa mi zlepšila. Veľmi. A svojej kozmetičke som sa ospravedlnila.

VÝZVA na február

Skontrolujme a objednajme sa na všetky vyšetrenia, ktoré sme zmeškali, alebo si povedali, že sme ok a nepotrebujeme ich. Zubná hygiena, gynekológ, obvodný lekár... Pretože aj keď na to niekedy zabúdame, zdravie vždy bolo a bude na prvom mieste!

TIP na nezabudnuteľný zážitok:

Pred pár mesiacmi som bola navštíviť sestru v Anglicku, ktorá si tam veľmi obľúbila lezenie. V hale, na horolezeckej stene, ale bez pomocných lán, čo bola pre mňa novinka. Steny neboli veľmi vysoké a na podlahe bola žinenka, čo ma trošku upokojilo. Nebojím sa výšok, ale predstava, že som niekoľko metrov na zemou a nikto a nič ma nedrží nebola veľmi lákavá. Nakoniec ma presvedčila, aby som to s ňou išla skúsiť a poviem vám, vyzerá to oveľa jednoduchšie, než to v skutočnosti je. Svalovicu som mala ešte 3 dni na miestach, o ktorých neviem, že tam vôbec nejaké svaly sú. O pľuzgieroch ani nehovorím. Inak to určite odporúčam, stojí za to minimálne to skúsiť a ja sa k tomu ešte niekedy určite vrátim. Keď naberiem odvahu.

Cícer v pikantnej omáčke
Prečítajte si tiež:

Cícer v pikantnej omáčke