Pracovný kolektív vás neprijal. Ostať, alebo odísť?

Diana Mašlejová | 21. marec 2017
Pracovný kolektív vás neprijal. Ostať, alebo odísť?

Už dlhšie máte pocit, že vás kolektív neprijal, cítite sa ako čierna ovca a neviete, čo robiť?

Ostať alebo odísť?

Nájsť v kolektíve svoje miesto, cítiť sa v ňom dobre, poznať svoju individualitu a prijať vzájomné rozdiely je niekedy náročná cesta, ale oplatí sa na ňu vykročiť.

„V prípade, že daný stav pretrváva dlhšiu dobu, teda nie je to len dôsledok jednorazovej nezhody názorov a zároveň nás už len pomyslenie na príchod do práce či na tváre kolegov stresuje, mali by sme začať uvažovať o zmene.

Čítajte tiež: Prečo by sme nemali podceňovať kvalitu vzťahov na pracovisku?

Niektorí ľudia sa veľmi obávajú zmeny miesta, majú strach, že na novom sa môže situácia zopakovať, no v tom prípade si položme otázku:

  • Čo najhoršie sa môže stať, ak ostanem a čo, pokiaľ odídem?
  • Kedy je vyššia pravdepodobnosť, že sa to stane?
  • Ako dlho ešte dokážem ostať na mieste, kde ma neprijímajú?
  • Je šanca, že sa to na súčasnom pracovisku zmení?
Mohlo by vás zaujímať: Sebadôvera - kľúč k vášmu úspechu.

„Najprv sa teda skúsme zamyslieť, na základe čoho sa cítime izolovaní, prečo máme pocit, že máme zlé vzťahy, že nás ohovárajú. Ako sme sa k danému pocitu neprijatia dostali?

Čo môžem urobiť, ak ma v práci neprijali?

Naším ústretovým správaním voči kolegom, prípadným pozvaním na posedenie pri káve či ponúknutím pomoci istotne nič nepokazíme.

Ak je situácia vážnejšia, môže pomôcť aj vedúci tímu či nadriadený. Veľmi vhodné je potom využiť služby mediátorov alebo sa s kolegami zúčastniť „teambuildingového pobytu“.

To, či je nutné ísť s prípadným problémom za nadriadeným je podľa psychologičky individuálne a rozhodnutie závisí od typu problému, hodnotového nastavenia pracoviska a postoja zamestnávateľa k vzťahom v tíme. Niekedy môže pomôcť aj iný zamestnanec, napríklad personalista či pracovný psychológ.

Mohlo by vás zaujímať: Ako si udržať energiu po celý deň? 11 tipov pre vás.