Prežite výnimočné chvíle v láske, pohode a šťastí

Jana Fialová | 23. december 2021
Prežite výnimočné chvíle v láske, pohode a šťastí

Keď sa všetko trochu spomalí, máme čas a príležitosť spomínať.

Vianočné spomienky

Luskáčik s úplne zodratými paličkami a bubnom, na ktorom už nezahrá.  Betlehem s jedinečnou malou ovečkou, rozprávkovo krásny a dokonalý v každom svojom detaile. Zvonček, ktorý zdobí stôl, už z pôvodnej farby tiež veľa nemá a rozhodne nepatrí k najkrajším. Tento je však výnimočný. Cestuje Vianocami po celé generácie a jeho zvuk je nezameniteľný. Zazvoníme a...

Keď sa všetko trochu spomalí, máme čas a príležitosť spomínať. Vrátiť sa v myšlienkach do Vianoc nášho detstva, pripomenúť si chuť a vôňu babkiných koláčov. Ruky starkého, zalepené od cesta: načo by komu bol robot, keď máte mňa? Sprisahanecky žmurkne. Veď áno. Dnes mám v kuchyni všetky vymoženosti tohto sveta – a predsa chýbaš, starký. Nebolo to v tom pomáhaní v kuchyni, vieš?

Precítiť...

Precítiť momenty a obrazy čias, ktoré sú preč už tak dávno, že sa bojíme, aby sme nezabudli. Krehké a vzácne sú spomienky, ktoré formovali náš život, stavali základy prežívania a vnímania sviatkov, rodiny, vzájomnosti. Môcť a mať kam nahliadnuť, spomenúť si, zasnívať sa a znovu sa vrátiť do bezstarostných čias, keď „sme ešte boli všetci“ je šťastie. Je to dôvod pokračovať, dať aj ďalej to, čo bolo dané nám, podeliť sa o vôňu, svetlo a radosť. 

Tento rok nám mnohým veľa vzal. Jedno nás však naučil: žime v prítomnosti. Neodkladajme telefonát tým, ktorých sme dlho nepočuli. Neváhajme pozvať na šálku čaju niekoho, s kým si máme čo povedať. Zrkadlime svoje túžby smerom von, k ľuďom. Buďme takí, akých by sme chceli stretávať. Svet bude krajší a výnimočnejší. Podeľme sa nielen na Vianoce o vône, svetlo aj radosť. Spravme maličkosti, ktoré pre niekoho môžu znamenať celý svet. Je dôležité žiť tu a teraz tak, aby sme raz boli krásnou spomienkou tých, pre ktorých sa dnes chceme rozdávať. 

Výnimočné chvíle v láske, pohode a šťastí Vám želá
Jana Fialová, šéfredaktorka.