Priateľstvo ako pevný vzťah vzájomného rešpektu a príťažlivosti

Diana Mašlejová | 10. jún 2017
Priateľstvo ako pevný vzťah vzájomného rešpektu a príťažlivosti

Skutočný priateľ je viac ako kamarát či známy – je to takmer člen rodiny, psychológ i bútľavá vŕba v jednom.

Priateľstvo pevné ako skala

Pre jedného znamená skutočnú rodinu, iný ho berie len ako rozptýlenie. Priateľstvo a náhľady naň sa líšia. Isté je, že nemôže existovať bez porozumenia. Zatiaľ čo rodinu si človek nevyberá, v priateľstve má možnosť väčšmi si posvietiť na spoločné hodnoty, záujmy, či názory.

Tak, ako existuje množstvo príkladov na krásne, plnohodnotné a celoživotné priateľstvá, nájdeme aj príbehy o jeho bolestných rozpadoch, klamstvách, či negatívnych vplyvoch. Carrie zo Sexu v meste a jej skvelé tri priateľky sú príkladom toho, keď sa ľudia doslova nájdu a putá sa stanú nerozlučnými.

Avšak, nie vždy je to s priateľstvom také jednoduché – zvlášť, keď má o ňom každý svoju vlastnú predstavu. Psychologička Katarína Dobrovodská vraví, že „existuje viacero teórií priateľstva. Psychológ Foster definuje priateľstvo ako pevný vzťah vzájomného rešpektu a príťažlivosti.

Priatelia sa spolu cítia dobre, sú k sebe lojálni a nesprávajú sa sebecky. Priateľ je človek, ktorý by nás nemal odsúdiť, či neustále od nás niečo vyžadovať, nárokovať si na náš čas, energiu, čokoľvek, čo nás obmedzuje a zväzuje, no na druhej strane prejavovať svoj záujem o naše prežívanie a vnímanie.

Mohlo by vás zaujímať: Vzťah na diaľku. Áno alebo nie?

V priateľskom vzťahu by sme mali byť schopní potlačiť svoje sebecké motívy a zaujímať sa o priateľove názory a pocity. Ak v priateľstve chýba rešpekt a obojstranná ochota, niečo nie je v poriadku.“

Istotne ste sa aj vy počas života stretli s ľuďmi, ktorých možno nazvať upírmi. Rozprávajú iba o sebe, vyžadujú neustálu pozornosť, podnety, ale na oplátku toho veľa nedajú.

Záujem o človeka by podľa psychologičky nemal byť jednostranný, snaha o plnohodnotný vzťah musí vychádzať z oboch priateľov. Samozrejme, treba rozlišovať sezónny stav, keď sa priateľka ocitla napríklad v kríze, je po rozchode, či prežíva iné zložité obdobie, ktoré vyžaduje zvýšenú pozornosť.

Keď sa však takéto obdobie stane bežnou súčasťou vzťahu a vy si už ani nepamätáte, kedy ste sa vyrozprávali o sebe, je načase si priznať, že v priateľstve niečo nehrá. Toto je však len jeden z príkladov problému.

Pocit nenaplnenia v priateľskom vzťahu

Dôvodov na pocit nenaplnenia môže byť viacero – rozličné postoje, odcudzenie, klamstvo, či krivda. Niektoré ostanú bublať vo vnútri nevypovedané, iné sa pretavia do hádky či konfliktov.

„V každom vzťahu sa vyskytujú konflikty, je však dôležité, ako ich vnímajú zúčastnené strany a ako sa k nim postavia. Každý konflikt je riešiteľný v prípade, že obe strany majú záujem o pokračovanie priateľstva. Potrebná je správna komunikácia, citlivé pristupovanie k téme, a hlavne spoločný cieľ.

Ak teda kamarátka spravila niečo, prečo sa na ňu hneváme, mala by o tom najprv vedieť. Často sa stáva, že sa niekto nahnevá a ten druhý o tom ani nevie, respektíve nepozná dôvod. Ak si teda uvedomíme problém, je dobré ho pomenovať a povedať, ako sa pri konkrétnom kamarátkinom správaní cítime. Ak je priateľstvo postavené na dobrých základoch, môžeme otvorene hovoriť a navrhnúť aj svoje riešenia problému.

  • Čo by sme chceli, aby sa zmenilo?
  • Kedy by naše priateľstvo bolo ešte kvalitnejšie?
  • Ako k tomu môžeme prispieť my samy?
  • Čo si na našom priateľstve najviac ceníme?
  • Čo nás najviac spája, čo, naopak, delí?
  • Môžeme sa na seba spoľahnúť?

Pokiaľ konflikty pretrvávajú aj napriek snahe a priateľstvo nás skôr ubíja ako nabíja energiou, je čas v pokoji, postupne kontakt utlmiť a možno sa všetko vyrieši časom samo. Ak máme pri telefonáte s priateľom pocit viny, aj keď sme nič nespravili, ale je nám neustále niečo vyčítané, či sme neustále terčom ironických poznámok, ktoré nás zraňujú, je načase pouvažovať, čo nám takéto priateľstvo dáva,“ dodáva psychologička.

Mohlo by vás zaujímať: Klebety a ohováranie. Prečo sú také obľúbené?