Šiesty zmysel, predtucha, či vnútorný hlas. Prehovára vaša INTUÍCIA.

Redakcia | 21. august 2018
Šiesty zmysel, predtucha, či vnútorný hlas. Prehovára vaša INTUÍCIA.

Vnucuje sa vám vnútorný hlas? Započúvajte sa. To mozog svojím osobitým jazykom oznamuje niečo dôležité. Čím viac sa mu otvoríte, tým viac úžitku prinesie.

Poznáte to...

Tešíte sa ako dieťa skvelej ponuke a zrazu sa ozve tichý hlások, ktorý vám to kazí. Predstavujú vám novú kolegyňu, sympatickú, s výbornými referenciami, a zase nejaká pochybnosť – radšej ju zaženiete ako otravnú muchu a časom sa ukáže, že tá milá dáma vnáša na pracovisko rozbroje.

  • Siahnete nevdojak po spisu a oko spočinie na chybe.
  • Otvoríte náhodne knihu a dostanete odpoveď na otázku, s ktorou si už dlhý čas lámete hlavu.
  • Prebudíte sa zo spánku, idete do detskej izby a zistíte, že dieťa sála ako rozžeravené kachle.
  • Začne vás bolieť hlava, odložíte cestu a na diaľnici sa stane hromadná autonehoda.
  • Nadránom sa prebudíte s úľavou a myšlienkou riešenia vážnej osobnej dilemy.

Niečo prízemnejšie? Preslnené blankytné letné nebo, predpoveď počasia ako namaľovaná a vy zrazu pred odchodom na veľký nákup spontánne upracete záhradný nábytok, kosačku, vonkajšie hračky. Že sa medzitým priženie búrka typu tornádo, je nad slnko jasnejšie. Ako dopadla záhrada susedky, ktorá v pravej chvíli tichý hlások nepočula a vaše upratovanie si nevšimla, je tiež jasné.

Šiesty zmysel, predtucha, našepkávač, mimozmyslové vnímanie, vnútorný hlas, čiže intuícia... Nikomu asi nenapadne spochybňovať úlohu intuície v umení a tvorivých oblastiach, ale vo vedení ľudí, čiže leadershipe, krízovom manažmente, obchode, medicíne či vede už sme obozretnejší.

Pritom bleskové rozhodovanie sa na burze, vnuknutie myšlienky, ktorá sa ukáže kľúčovým vedeckým objavom, náhle rozhodnutie staviteľa, ktoré zabráni pádu stavby a zachráni veľa ľudí, to už tu bolo mnohokrát.

Viera v tieto pohnútky mysle je intímnou záležitosťou a nie každý, kto na ňu dá, s tým vyrukuje na verejnosť. Ešte aj dnes to vo sférach postavených na empirickom poznaní priznajú väčšinou len profesne istí muži a ženy veľké duchom.

Ako Albert Einstein:
„Intuitívny duch je dar z nebies, racionálny duch jeho verný služobník.“

Odborníkom na život s intuíciou

Podľa filozofa s doktorátmi z botaniky a genetiky, presláveného výskumníka v oblasti vzťahu filozofie a vedy Massima Pigliucciho, je potrebné prijať myšlienku, že intuícia nie je neomylná, ale hodí sa minimálne ako predbežná hypotéza, prvé asociatívne posúdenie situácie, ktoré je potrebné overiť.

Zároveň však intuícia robí z odborníkov špičkových špecialistov. Odborník je niekto, kto v danej oblasti hrá na veľmi vysokej úrovni, či už je to medicína, právo, veda, šach, tenis alebo futbal. Ako sa ukázalo, ľudia sa stávajú odborníkmi, alebo jednoducho, oveľa lepšími v tom, čo robia, keď používajú popri svojej vedomej mysli aj intuíciu.

Výskumy na získanie fyzických alebo intelektuálnych zručností hovoria o troch fázach.

  • V prvej fáze začiatočník zameriava svoju pozornosť predovšetkým na pochopenie úlohy a toho, čo od neho vyžaduje, a príliš pritom nedokáže hľadať chyby.
  • V druhej fáze už nepotrebuje venovať vedomú pozornosť podstate úlohy a vykonáva ju takmer automaticky, s primeranou znalosťou. Väčšina ľudí v tejto fáze uviazne, čo neznamená, že je to zle, dostavuje sa krátkodobý pocit úspechu prinášajúci vlastné uspokojenie.
  • Tretia fáza je trochu nejasná, ale potvrdzuje špičkových odborníkov. Úlohy plnia automaticky a rýchlejšie a prepnutím riadenia z vedomej myšlienky na intuíciu dokážu smerovať pozornosť na odhaľovanie chýb a ich intenzívnu a efektívnu nápravu,“ vysvetľuje Pigliucci.

Prečo sa tým má zaoberať matka troch detí na rodičovskej dovolenke? Tento princíp vývoja odborníka možno totiž aplikovať aj na každodennosť. Praktické úlohy, komunikáciu, vzťahy. Hneď ako máme všedný problém „v rukách“, vďaka intuícii si môžeme život uľahčiť, zlepšiť jeho kvalitu.