Stres – dobrý sluha, ale zlý pán. Dostaňte ho pod kontrolu raz a navždy!

Iveta Škrabáková | 16. marec 2019
Stres je pôvodcom mnohých problémom a ochorení, naučte sa ako nad ním zvíťaziť.

Stres sa za posledné roky stal jedným z najčastejších pojmov. Či už máme na mysli stres z práce, povinností, zo nadriadených, z nedostatočného výkonu, z nespokojnosti so svojim vzhľadom či neporiadku v domácnosti. Dôvodov je kopec a jeho následky môžu byť desivé. Podľa prieskumov trpí stresom každý štvrtý Európan a tento počet neustále rastie.

Zvýšené riziko infarktu a srdcovo-cievnych ochorení, tráviace ťažkosti, to všetko sú problémy, na ktoré má práve stres vysoký vplyv. Stres nie je duševnou chorobou, a preto často stačí osvojiť si pár krokov k jeho potlačeniu a zo života sa pomaly vytratí. Vo všeobecnosti existujú tri skupiny krokov k eliminovaniu stresu:

  1. Odborná pomoc – pri pocite „všetko mi už dlho prerastá cez hlavu“ veľmi užitočná a efektívna
  2. Krátkodobé záchranné mechanizmy – rýchle triky ako si pomôcť za čo najkratší čas (predýchanie sa, ponaťahovanie sa, prejsť sa, napiť sa, vizualizovať)
  3. Dlhodobé kroky – kroky, pri ktorých je potrebný analytický pohľad, zmena správania sa, či prístupu k situáciám.

Pri dlhodobých krokoch je potrebné pozrieť sa na seba objektívnymi očami. Je váš dlhodobý stres iba logickou reakciou na nespokojnosť? Ktoré faktory a symptómy ste ochotní a schopní ovplyvniť a ktoré sú už nad rámec vašich možností? Je problém vo vás, alebo nutne potrebujete zmenu? Pomôžeme vám zorientovať sa v tom, zmierniť stres, či dokonca zatočiť s ním raz a navždy!

1. Stresové situácie skúste predvídať

Vyhnete sa tak šokovej terapii a budete schopní adekvátne reagovať a na situáciu sa vopred pripraviť.

2. Nemučte sa obavami

Často sú negatívne predstavy o danej situácii horšie ako udalosť samotná. Vyhnite sa predstavovaniu si tých najdesivejších scenárov a začnite si veriť. Nechajte veci plynúť bez zbytočného zaťažovania sa. Ak ste pre danú výzvu urobili všetko, nemá význam vopred polemizovať o tom, ako zle to môže dopadnúť. Vydýchnite si a myslite pozitívne.

3. Zorganizujte si čas

Niekedy môže stačiť ak si do rúk vezmete papier a pero a spíšete harmonogram vecí, ktoré potrebujete zvládnuť. Ak máte pocit, že nič nestíhate, pokúste sa pár dní pozorovať a vyhodnocovať čas, ktorý daným povinnostiam venujete. Svoje poznatky si zapíšte a pracujte na lepšom „time managemente“. Odborníci radia určiť si priority a nezaoberať sa príliš dlho jednou z nich.

4. Naučte sa komunikovať

Rozhovor prináša nielen ventilovanie vnútorných problémov, môže tiež efektívne priaznivo ovplyvniť prostredie, v ktorom sa nachádzate. Nájdite si bútľavú vŕbu, ktorá vás pozná, dokáže vám poradiť, pochváliť vás a dať vám spätnú väzbu. Komunikáciu netreba podceňovať, dusenie problémov vo svojom vnútri totiž nie je žiadnou výhrou. Osmeľte sa a otvorte sa, nikto z nás nežije život bez problémov!

5. Nezanedbávajte šport

Aktívni, športovo založení ľudia podľa prieskumov zvládajú stres omnoho lepšie. Vyplavené endorfíny po pohybovej aktivite vám pomôžu odreagovať sa a zvýšiť sebavedomie. Prijať cvičenie ako určitú rutinu vo vašom živote pozitívne ovplyvní náladu, zdravie i odolnosť voči stresu.

6. Dokážte relaxovať

Naučiť sa povedať istým povinnostiam „nie“, vyhodnotiť svoj stav a ešte pred návalom pocitov preťaženia zastať, vyložiť si nohy, prečítať knihu, či zájsť do divadla, alebo jednoducho len vypnúť vás môže mnohokrát zachrániť. Prestaňte si hovoriť: „Ešte to nejako zvládnem a v piatok si oddýchnem.“ Takéto prepínanie, pokiaľ ho absolvujete pravidelne, vás ľahko privedie k neželanému úpadku síl. Takže nijaké potom, ale pohov!

7. Určite si svoje medze

Ak chcete okrem zvládnutia stresu aj plnohodnotne žiť, v harmónii, je nutné poznať svoje možnosti. Dlhodobá práca nad rámec neprinesie osoh ani vám, ani vašej rodine, či zamestnávateľovi a navyše sa môže negatívne podpísať na vašom zdraví.

8. Starajte sa o svoje zdravie

Zdravá strava, dostatok živín a pohyb je základom pre vitálny život. Nezanedbávajte raňajky, zaraďte do jedálnička viac vlákniny, orechov, ovocia a zeleniny. Všetky spomenuté suroviny priaznivo ovplyvňujú zvládanie záťažových situácií. Doprajte si tiež dostatok spánku a občas sa rozmaznajte aj horúcim kúpeľom, masážou, či jedinečným gurmánskym zážitkom.