STRES - pojem dnešnej doby. Ničí dušu aj telo!

Diana Mašlejová | 25. máj 2017
STRES - pojem dnešnej doby. Ničí dušu aj telo!

Stres sa za posledné roky stal jedným z najfrekventovanejších pojmov. Stres z práce, stres s povinností, zo šéfa, z nedostatočného výkonu, stres zo špinavého riadu.

Napriek tomu, že vzniká v našej mysli, dokáže negatívne ovplyvniť celý náš organizmus. Stres sme však nedostali do vienka náhodou. Nás i našich predkov vystríhal pred nebezpečenstvom.

Zvýšený krvný tlak, zrýchlená tepová frekvencia, pot na čele... To všetko sú krátkodobé reakcie organizmu na zvýšenú záťaž. Endokrinné žľazy pri nich vyplavujú do krvného obehu takzvané stresové hormóny – kortizol, adrenalín, či noradrenalín.

Len vďaka nim sa zlepšuje prekrvenie mozgu a svalov a človek je tak v danej chvíli pripravený efektívnejšie reagovať, konať, zhodnotiť situáciu. Stres má teda v našom živote nezanedbateľné miesto, bez neho by sme možno nedokázali zvládnuť ťažké skúškové obdobia, alebo nedobehli na ranný autobus.

Čítajte tiež: MOBBING - teror na pracovisku. Počuli ste o ňom?

Krátkodobý stres je užitočný, rovnako ako stres primeraný. Ten nám pomáha podať v práci vyšší výkon, mobilizuje nás k odhaleniu našich nečakaných schopností, či k novým ideám a výzvam.

Inak je tomu už pri strese dlhodobom a chronickom, ktorý, naopak, zaťažuje psychiku i organizmus. Jeho dôsledkom nie sú len spomínané srdcovo-cievne a tráviace problémy. Objaviť sa môže i depresia, pocity frustrácie, preťaženosti, či dokonca syndróm vyhorenia.

A tieto javy nikto z nás nepovažuje sa žiadané. Lenže tlak, ktorý na nás spoločnosť a systém práce v súčasnosti vyvíja, nie je ľahké zvládnuť. Hoci príčin býva veľa, najčastejšou je už spomínaný stres z práce. Aby sme sa teda vo svojich pocitoch zorientovali, je namieste povedať si, aké faktory tento stav ovplyvňujú.

Faktory, ktoré ovplyvňujú pracovný stres:

  • Podpora kolegov, šéfa
  • Priateľské vzťahy na pracovisku
  • Miera autonómie pri vykonávaní práce
  • Pochopenie obsahu, poslania vlastnej práce
  • Dobrá atmosféra a kultúra na pracovisku
  • Dostatočný časový priestor na prípravu a orientáciu v nových pracovných výzvach
  • Práca, ktorá vás napĺňa a máte možnosť sa kariérne i vedomostne posúvať ďalej
  • Stabilita pracovného miesta
  • Adekvátne požiadavky, ktoré sú na vás kladené
  • Adekvátne finančné ohodnotenie 

Pokiaľ sa predchádzajúce faktory zhodujú s vašou pracovnou realitou, je pravdepodobné, že stres zažívate iba krátkodobo a ide skôr o záťaž primeranú a pozitívnu – mobilizačnú.

Ak sú však niektoré z bodov ďaleko od vášho súčasného stavu, je možné, že stres zažívate častejšie. Samozrejme, reakcie na dlhodobé pracovné vypätie a nespokojnosť sú individuálne a závisia od našich vnútorných parametrov, no ak sa stotožňujete s nasledujúcimi syndrómami, stres trápi aj vás.

Mohlo by vás tiež zaujímať: Oxidatívny stres: čo nám spôsobuje? Toto predsa nechcete.