Tiež si bez internetu neviete predstaviť bežný deň? Máte problém!

Bea Havlíková | 11. október 2017
Tiež si bez internetu neviete predstaviť bežný deň? Máte problém!

Každý z vlastnej skúsenosti poznáme pocit, že náš život je natoľko spätý s internetom, že si bez neho nedokážeme predstaviť bežný deň. Ráno si pozeráme nové emaily, správy alebo príspevky na sociálnych sieťach.

Doobeda pracujeme a jedným očkom sledujeme ikonku s otvoreným oknom na lište. Keby predsa len niekto napísal. Obedná pauza sa nevyhnutne nesie v zmysle osobného kontaktu pri vychutnávaní spoločného jedla. No ani vtedy si nezabudneme skontrolovať smartphone.

A po príchode domov zisťujeme, že večerné televízne noviny sú už nenávratne odprezentované, a preto nezostáva nič iné, než prezrieť si novinky z domova i zo sveta na internete. Internet nás teda sprevádza pri komunikácii, práci i vyhľadávaní dôležitých informácií.

Čítajte tiež: KYBERŠIKANA. Môže za to internet?

Je takmer nevyhnutné zostať online. Dokážete však sledovať celkový čas, ktorý na ňom strávite? Okrem nevyhnutných činností, ako je práca na počítači, či komunikácia, sieť prináša aj širokú ponuku spôsobov trávenia času. Nie všetky sú naozaj potrebné a nie všetky sú nám a nášmu okoliu prospešné.

Internet nás dokáže oberať o čas. Presnejšie, my sami sa oň dokážeme kvalitne oberať prostredníctvom webu.

Keď už to preháňate

Skúsme spoločne zaloviť v pamäti. Neupozornilo vás niekedy vaše okolie na to, že sa nadmerne venujete surfovaniu po internete? Napríklad, keď ste posledne na stretnutí s priateľmi nevydržali a pripojili sa na miestu wi-fi v tej príjemnej reštaurácii.

Alebo keď ste naposledy na rande ohrdli pohľadom do očí vášho partnera a vymenili ste ho za obrazovku mobilu alebo notebooku. Samozrejme, že sa to občas stane každému z nás. Dôležité je, aby sa z toho nestal nepríjemný zlozvyk, ktorý sa stane súčasťou vašej charakteristiky.

Mohlo by vás tiež zaujímať: Kyberšikana: aké môže mať dôsledky a kde hľadať pomoc?

Nikto predsa nechce byť tým, ktorý je známy sklonenou hlavou sledujúcou svoj telefón prakticky vždy a všade. Hlavu hore! Pozrite sa na svet okolo vás. Na okoloidúce tváre, architektúru mesta alebo krásu prírody.

Možno zachytíte niečí úsmev, ktorý vám vylepší aj sychravý deň. Alebo sa nadchnete detailmi mesta, ktoré ste si za posledné roky nevšímali a necháte sa unášať farbami okolo vás. Nezáleží na tom, že čakáte na meškajúcu MHD už 15 minút.

Stále môžete nadviazať rozhovor s tým sympatickým chlapíkom alebo slečnou stojacou hneď vedľa. Priznajte si, že často v rukách držíte svoj smartphone, tablet, notebook alebo akúkoľvek najnovšiu technologickú vychytávku, úplne zbytočne. Jednoducho zabíjate čas.

Mohlo by vás zaujímať: 10 pravidiel ako premeniť hádku na efektívnu komunikáciu