Uvažujete o zmene práce? 6 otázok, na ktoré si musíte odpovedať.

Redakcia | 29. november 2018
Uvažujete o zmene práce? 6 otázok, na ktoré si musíte odpovedať.

Žijeme v dobe, keď sa zamestnanie stalo voľbou. Samozrejme, neznamená to, že môžeme sedieť doma s vyloženými nohami, s nezáujmom o materiálne zabezpečenie, ale vieme si vybrať.

Nemusíme obrábať roľu, byť ženou v domácnosti, či mužom, ktorý kvôli chýbajúcemu spoločenskému postaveniu a rodinnému majetku nikdy nedosiahne métu stať sa trebárs lekárom. Doba sa zmenila a my s ňou. Napriek tomu štatistiky uvádzajú, že len:

13 % ľudí má svoju prácu rado. Hrozivé, nevyhnutné, smutné? To je realita. Posvietili sme si na to, ako ju môžeme zmeniť.

Baví vás práca, ktorú vykonávate?

Napĺňa vás obor, ktorý ste si vybrali?

Cítite sa užitočný a pripravený neustále sa zlepšovať?

Zamyslite sa. Ak ste si odpovedali trikrát jasné áno, patríte do skupiny šťastlivcov, no pokiaľ vám na um začalo prichádzať množstvo výhovoriek, či vám, nebodaj, na dvere zaklopal pocit frustrácie pri predstave nasledujúceho pracovného dňa, je možné, že máte problém. A je len a len na vás, či s týmto problémom chcete niečo urobiť.


Vždy totiž nájdete vysvetlenie, prečo to nejde. Platenie účtov, hypotéka, zabezpečenie detí, strach. To všetko ľudí brzdí v plnení si pracovných snov.

Nezabúdajte, zmena je možná vždy!

Psychológovia však tvrdia, že najväčšie predpoklady k úspechu majú tí jedinci, ktorí si svoje zamestnanie vybrali na základe svojich reálnych predpokladov a snov. Ak teda prijmete prácu ako nutnosť, ak sa vopred zmierite so skutočnosťou, že v nej netreba hľadať naplnenie, či nebodaj radosť a zábavu, je možné, že vás po čase začne trápiť pocit beznádeje a apatie. Okrem toho sa ukrátite o možnosť žiť svoj pracovný život naplno.

Kedy je načase zamyslieť sa nad zmenou svojho súčasného zamestnania?

 • Prácu vykonávate mechanicky. Máte pocit, že vás už nič nemôže prekvapiť.
 • Nemáte záujem ďalej postupovať a stratili ste chuť ďalej sa vo svojom obore vzdelávať.
 • Práca vám neprináša takmer žiadnu radosť.
 • Po vykonanej práci sa cítite vyčerpaný fyzicky i psychicky. Strácate sebadôveru.
 • Keď si počas voľného dňa spomeniete na prácu, nálada vám klesne a dostavuje sa nervozita, hnev, či beznádej.
 • Trpíte v kolektíve svojich kolegov.
 • Frustruje vás kontakt s klientmi.
 • Váš šéf od vás žiada nadľudské výkony, ktoré nie ste schopní zvládať bez ujmy na fyzickom, či psychickom zdraví. Situáciu nevyriešil ani opakovaný rozhovor.
 • Finančná odmena vás demotivuje.
 • Ak by ste mali možnosť dať zajtra výpoveď, okamžite to spravíte.
Čítajte tiež? Máte novú prácu? Hlavne, ostante sami sebou!

Andrea bola úspešná manažérka. Jej život definoval vysoký štandard. Splácala hypotéku, kupovala si drahé šaty, finančne sa starala o rodinu. V práci bola výkonná a úspešná, no aj napriek tomu sa cítila ako vo zveráku. Neustály tlak zo strany šéfa na dosahovanie lepších výsledkov a jej vlastná zodpovednosť ju nútili pracovať na plný plyn a spomaliť jej nedovoľovali ani osobné finančné záväzky. Jej príbeh sa otočil, keď ochorela. Napriek nedôvere zo strany okolia podala výpoveď a začala podnikať.

Otvorila si detské jasle – splnila si dávny pracovný sen. Andrein príbeh dopadol pozitívne. Vďaka pracovitosti a zodpovednosti sa z nej stala úspešná podnikateľka, ktorá vďaka „nešťastnej skúsenosti“ už dnes dokáže povedať stop nadmernej pracovnej vyťaženosti. Je spokojná. Andreina skúsenosť len ilustruje možnosť voľby. Sťahujúce sa mračná v podobe dlhodobej vyčerpanosti a frustrácie môžu ľahko zapríčiniť rôzne formy zlyhania.

Syndróm vyhorenia, psychická, či fyzická choroba, sú príkladmi situácií, keď život a jeho kauzalita ukážu nemilosrdný smer. Andreina pozitívna skúsenosť však má podľa psychológov ešte jeden dôležitý faktor. Pre svoje nové pracovné smerovanie si vybrala obor, v ktorom mala reálne šance uspieť. Využila svoje manažérske zručnosti a perfekcionizmus a tieto aspekty spolu s radostným oduševnením v novom smere nabrali skutočné kontúry.

Ako si teda vybrať správne? Položte si konštruktívne otázky a buďte k sebe úprimný!

 • Aké sú vaše predpoklady a reálne zručnosti?
 • Aké sú vaše sny spojené so zamestnaním? Sú dosiahnuteľné?
 • Čo vás skutočne baví a napĺňa?
 • Ako hodnotí vaše schopnosti vaše blízke okolie?
 • Aká je realita?
 • Zhodujú sa vaše osobnostné predpoklady s vašou súčasnou, či vysnenou prácou?