Vekovo nevyrovnané vzťahy. Majú šancu na prežitie?

Bednáriková Nina | 3. marec 2017
Vekovo nevyrovnané vzťahy. Majú šancu na prežitie?

Dnes už nie je ničím zvláštnym, ak vidíme staršieho muža v objatí dievčaťa, ktoré by mohlo byť jeho dcérou alebo dámu v rokoch v sprievode omnoho mladšieho partnera.

I keď prvý variant, kde vidíme staršieho muža v objatí dievčaťa, ktoré by mohlo byť jeho dcérou je „tradičnejší“, vďaka emancipácii je vídať i opačný model. Tak ako úspešný a nezávislý muž môže priťahovať mladšie ročníky, aj zrelá žena môže byť atraktívna pre mužov nižších vekových kategórií. A nehovoríme len o šoubiznise. Majú však tieto vekovo nevyrovnané vzťahy šancu na prežitie, alebo sú odsúdené na zánik pod tlakom okolia a samotného rozdielu?

Mohlo by vás zaujímať: Aj hádka môže zbližovať

Vekovo nevyrovnané vzťahy. Aká je šanca na prežitie?

Prvé, čo mnohým napadne pri pohľade na vekovo odlišné páry, sú prívlastky:
ZLATOKOPKA alebo ZAJAČIK

Akú rolu hrá vek v partnerskom živote a čo so sebou prináša?

Väčšina si ich spolužitie nevysvetľuje ako výsledok čistej a obojstrannej lásky. Jedine tak lásky k peniazom alebo k sexu. Tieto vzťahy, pochopiteľne, nemajú dlhú trvácnosť.

Ale čo ak ide o skutočnú lásku? O osudové spojenie dvoch ľudí, ktorí nie sú schopní vzdať sa spoločného života, napriek vekovému rozdielu a pochybnostiam, či práve vek nebude časom neprekonateľnou prekážkou?

Vraví sa, že láska nepozná hranice. V prípade úspešného spolužitia vekovo rozdielnych partnerov na tom určite niečo bude, pretože vzťahy tohto typu musia prekonať o čosi viac prekážok ako tie vekovo rovnocenné.

Čítajte tiež: Bývanie u svokrovcov. Dobré rozhodnutie alebo zabijak vzťahu?

I keď je v súčasnosti spoločnosť oveľa tolerantnejšia ako v minulosti, vekový rozdiel môže v partnerstve narobiť veľa problémov a nedorozumení. Buď ich ustojíte, alebo vás porazia.

Spravidla sa vyostrujú časom, preto je vhodné, bez ohľadu na počiatočnú eufóriu a zaľúbenosť, pustiť k slovu aj rozum a zvážiť, čo od vzťahu očakávate, čoho ste schopný sa vzdať, do akej miery sa prispôsobiť a čo, naopak, už obetovať nechcete.

Na začiatku vzťahu si málokto uvedomuje, čo všetko je rozdielne, okrem veku, ak je partner výrazne starší alebo mladší, pritom práve tieto rozdiely môžu zohrať veľkú rolu pri ďalšom vývoji a smerovaní vzťahu.

Mohlo by vás zaujímať: Vekovo nevyrovnané vzťahy. Majú šancu na prežitie?