ZMENY = súčasť života. Nebojte sa ich!

Miroslava Suchárová | 28. Aug 2019
zmeny, vzťahy, šťastie, povinnosti, deň, život, ako si zlepšiť náladu, pravidlá, smiech, šťastie, fitastyl.sk, pohoda, blahobyt, naladenie, spirit, duša, relax, oddych, kniha, vdačnost, vylet

Práca v kancelárii ma ubíjala. Pocit frustrácie neustále narastal, až som sa napokon po desiatich rokoch rozhodla odísť. Povedala som si, že stačilo, a to i napriek tomu, že novú prácu som nemala. Zakrátko som sekla s nefungujúcim vzťahom, ktorý zo mňa vysával aj posledné zvyšky energie. Takže som bola single, bez práce a ešte k tomu v prenajatom byte.

Napriek tomu som pocítila neuveriteľný pocit úľavy a neskutočnú slobodu. Čo bolo potom? Začala som sa naplno venovať písaniu, ktoré bolo dovtedy iba mojím koníčkom – nebolo to ľahké, musela som prekonať veľa prekážok a vynaložiť obrovské úsilie.

O rok na to som stretla skvelého chlapa a dnes máme krásnu dcérku. Niekedy sa zamýšľam nad tým, čo by bolo, keby som v sebe nenašla silu zmeniť svoj život. Možno by som stále pracovala ako fakturantka a žila v ubíjajúcom partnerskom zväzku. Bohvie…

Možno sa aj vy dnes pri čítaní týchto riadkov nachádzate v podobnej situácii – neznášate svoju prácu, žijete v nefungujúcom vzťahu alebo vám vadia tukové záhyby na bruchu a celulitída na zadku.

Jednoducho pociťujete nespokojnosť so sebou alebo svojím životom, cítite sa unavení a otrávení. Samozrejme, je to na vás vidieť a negatívne to ovplyvňuje vaše každodenné fungovanie – nežijete šťastný a naplnený život, ale prežívate. Popritom niekde v kútiku duše pociťujete nutkanie niečo s tým všetkým urobiť, ale máte strach. Zmeny totiž predstavujú vystúpenie zo zóny komfortu a poriadnu dávku odvahy. Preto je pre niektorých jednoduchšie žiť v nefungujúcom vzťahu, ako byť sám, alebo je ľahšie mať aspoň nejakú prácu ako žiadnu i napriek pretrvávajúcej frustrácii.

Päť jazykov ospravedlnenia
Prečítajte si tiež:

Päť jazykov ospravedlnenia

Prečo sa tak veľmi bojíme zmien? Je to o strachu z nového, o obavách zo zlyhania, nepohodlia či kritiky, alebo potreby vynaloženia námahy?

„V prístupe k zmenám hrá zásadnú úlohu miera sebadôvery, teda viery vo svoju vnútornú silu a schopnosti, vďaka ktorým sa dá uspieť i v niečom novom, doposiaľ neznámom. Každý sme iný a predovšetkým rozdielne premýšľame, a preto zaujímame k zmenám rôzne postoje. A to aj v prípade, že ide o rovnakú vec. Ľudia, ktorí sa cítia neisto a vo svojom živote nie príliš dobre, sa zmenám väčšinou vyhýbajú, alebo ich usilovne brzdia zo strachu, že by ich budúcnosť mohla byť ešte horšia.

Iní, ktorí sa na svet pozerajú optimisticky a veria si, sa môžu na zmeny tešiť, vítať ich a bez obáv ich iniciovať. Takí ľudia radi púšťajú do svojho života nový vietor, aktívne idú za vývojom k lepšiemu, za novými zážitkami, poznaním a príležitosťami. Každú zmenu sprevádza strata, čo môže byť pre tých, ktorí sa obávajú, ďalšia obtiažna prekážka v potrebe pohnúť sa z miesta. Napriek tomu, že sa strata týka niečoho starého, nefungujúceho, už nežiaduceho alebo negatívneho, je to stále strata niečoho, čo doposiaľ v živote mali, niečoho, na čo sú zvyknutí a s čím vedia pracovať. Aktuálny stav vecí, ktorý je negatívny, tak niektorí iluzórne pokladajú za akúsi istotu. A v neposlednom rade k zmene je potrebná aktivita a energia. Nie každý je ochotný vynaložiť ju,“ hovorí koučka a mentorka Marta Němečková.

3 KROKY, KTORÉ POMÔŽU

Odmietate prešľapovať na mieste a skrývať sa do ulity? Potom urobte všetko pre to, aby ste strach zo zmien prekonali. Čo je v tomto smere kľúčové?

„Strach zo zmien má svoj pôvod predovšetkým v nízkom sebavedomí. Človek, ktorý si neverí, že zmenu zvládne, žije často v obavách, že nemá dostatok odvahy, síl či vedomostí. Navyše, ak už má za sebou nejaký neúspech, ktorý si vyčíta a ťažko sa mu nesie, ešte viac ho to zráža na kolená a už dopredu sa odsudzuje k ďalšiemu neúspechu,“ vysvetľuje Marta Němečková a dodáva, že „ak človek chce vnímať zmeny ako prirodzenú súčasť života, zvládať ich v pokoji a vedieť ich v prípade potreby i aktívne iniciovať, musí stáť na pevných základoch uvedomenia si svojej hodnoty, sily, potenciálu, viery v seba, vo svoje schopnosti a možnosti“.

Každý deň urobte aspoň niečo pre to, aby ste sa začali mať radi. Sebaláska ide ruka v ruke so sebavedomím.

Neveríte si? Tak s tým niečo spravte!

Zapracovať na svojom sebavedomí môžete rozličnými spôsobmi. Ak to nechcete urobiť pod dohľadom psychológa či kouča, stále sú tu knihy zamerané na zvýšenie sebavedomia. Zásadné je urobiť prvý krok – prestaňte sa porovnávať, nahrádzajte negatívne myšlienky o sebe pozitívnymi, zmeňte svoj zovňajšok, začnite sa viac starať o to, ako sa stravujete, nezanedbávajte pravidelný pohyb, vizualizujte… Jednoducho, robte každý deň aspoň niečo pre to, aby ste sa začali mať radi. Sebaláska ide totiž ruka v ruke so sebavedomím.

Pozitívny náhľad

Ďalšou dôležitou vecou, ktorá vám môže pomôcť v robení a prijímaní zmien, je pozitívny prístup k životu. Je neodškriepiteľným faktom, že problémy sa nevyhýbajú nikomu – zdravotné ťažkosti, rozchody a rozvody, rodinné problémy, výpovede zo zamestnania, nedostatok finančných prostriedkov stretajú v rovnakej miere optimistov i pesimistov. Avšak kľúčový je postoj, teda uhol pohľadu na konkrétny problém. Optimisti sa s ťažkosťami vyrovnávajú ľahšie, vnímajú ich ako príležitosť k osobnému rastu a niečomu lepšiemu. Naopak, pesimisti majú sklony upadať do sebaľútosti či obviňovania seba alebo okolia namiesto toho, aby zabojovali.

Stačí si uviesť jednoduchý príklad:

Ak optimistu vyhodia z práce, rýchlo sa „otrasie“, zmenu vníma ako novú príležitosť. Čo urobí? Začne si hľadať novú prácu, nepochybujúc o tom, že bude oveľa lepšia ako tá predošlá. Zároveň je ochotný vzdelávať sa či za prácou dochádzať, pokiaľ je to potrebné a výhodné. Pokiaľ ste si teraz povzdychli, že ste do vienka dostali skôr pesimistickú povahu, nezúfajte, pretože sa s tým dá veľa urobiť. Základ je priznať si to a konať. Čo pomôže? Skúste staviť na niektorú z techník pozitívneho myslenia, ako napríklad pozitívne afirmácie, praktizovanie rituálu vďačnosti, nástenku vízií, či už spomínanú vizualizáciu. Veď už Marcus Aurelius tvrdil, že:

Náš život je taký, akým ho urobia naše myšlienky.

Čo v prípade, že vám vo vykonaní zmien bráni strach či úzkosť?

Opäť je to o nastavení vašej mysle, s ktorou súvisí tvrdá práca na sebe samom. Ako so strachom či úzkosťou zatočiť? Múdri ľudia radia prijať svoj strach a úprimne si odpovedať na otázky, prečo a čoho sa bojíte. Už odpovede na tieto otázky vám môžu dodať odvahu potrebnú k vykonaniu zmien. Nuž a možno ste niekde počuli aj to, že podľa štatistík až 90 % obáv, ktoré v sebe nosíme, sa nikdy neuskutoční. A keby sa aj niečo z nich stalo realitou, skutočnosť nie je nikdy taká strašná ako samotné predstavy, ktoré máme v hlave. S tým by súhlasil aj Mark Twain, ktorý bez okolkov priznal, že:

Najviac strachu som si v živote prežil kvôli veciam, ktoré sa nakoniec nikdy nestali.

Tak hlavu hore a choďte na to! Veď každý z nás je na tomto svete, aby prežil krásny a šťastný život. „Každý z nás je jedinečný a vo svojej jedinečnosti i dokonalý tvor, ktorý má v živote k dispozícii všetko, čo k jeho kvalitnému prežívaniu potrebuje. Len je potrebné to v sebe nájsť, oprášiť či uvedomiť a potom to sebe i svetu ukázať. Svet je miesto, ktoré nám umožňuje prežiť svoj život zmysluplne a naplnene. Každý z nás môže v sebe nájsť všetko potrebné, aby to tak bolo,“ hovorí koučka.

Ak predsa len potrebujete niečo konkrétnejšie, čo vám so strachom či úzkosťou pomôže bojovať, dajte šancu zákonu 17. sekundy – ak sa vám podarí negatívnu myšlienku stopnúť v zárodku, teda zhruba do 17. sekundy, máte vyhraté. Ak nie, na prvotnú negatívnu myšlienku sa začnú nabaľovať ďalšie negatívne myšlienky a emócie, až vznikne katastrofický scenár, ktorý vám zrejme opäť a zasa zabráni vo vykonaní zmeny. V prípade, že sa vám podarí negatívnu myšlienku nielen zastaviť, ale i nahradiť pozitívnou, ešte lepšie.

ZMENY SÚ PRIRODZENOU SÚČASŤOU ŽIVOTA, tak sa im otvorte!

Či chcete, alebo nie, zmeny sú prirodzenou súčasťou života. Život bez zmien nie je možný a takisto si treba priznať, že by bol nudný. Pokiaľ neviete prekonať strach zo zmeny alebo vystúpiť zo zóny komfortu, mali by ste vedieť, že zmenám sa donekonečna vyhýbať nedá. Pokiaľ pociťujete frustráciu z práce, môže vás k zmene naštartovať výpoveď. Ak ste nešťastní vo vzťahu a bojíte sa z neho odísť, možno vás nakopne partnerova nevera alebo rozchod z jeho iniciatívy.

„Často sa stáva, že zmenu vyvolá v našom okolí niekto iný, niekto, kto sa nebojí pre svoj dobrý pocit aktívne niečo urobiť a odmieta znášať našu negativitu. Môže to byť partner, šéf, kolega, kamarát, prakticky ktokoľvek. Tieto zmeny sa nás síce dotknú, ale ich iniciovanie a väčšinou i priebeh riadi niekto iný a my nad nimi už nemáme ani zďaleka takú moc, akú by sme mohli, keby sme sa do nich sami pustili. Ľudia, ktorí so zmenami otáľajú a potom sú im vystavení tzv. proti svojej vôli, mávajú tendenciu očakávať to najhoršie, upadať do rolí obetí a cítiť sa bezmocne vláčení druhými. Výsledok takto prežívanej zmeny nebýva dobrý. Keďže bez zmien nie je život možný, je oveľa prospešnejšie naučiť sa k nim stavať čelom, pozitívne a s plným vedomím svojich síl a potenciálu. Z takého prístupu k zmenám i k životu ako takému môžeme mať radosť a dobrý pocit,“ uzatvára skúsená koučka a mentorka.

10 návykov ŠŤASTNÝCH ĽUDÍ
Prečítajte si tiež:

10 návykov ŠŤASTNÝCH ĽUDÍ