10 bežných potravín na očistu tela: Ktorá je vaša obľúbená?

Jana Tesák Potomová | 25. september 2023
10 bežných potravín na očistu tela: Ktorá je vaša obľúbená?

Hoci je naše telo takmer dokonalý výtvor, nie je nesmrteľné. Znesie veľa, no záťaž v podobe stresu, jedla, znečisteného ovzdušia či iných faktorov priamo vplýva na jeho bezchybný chod.

V súčasnosti nie je možné vyhnúť sa všetkým škodlivinám, ktoré na nás číhajú na každom kroku. Avšak, telo je veľmi múdre a pre svoju očistu má určité mechanizmy, orgány, ktoré nás zbavujú škodlivín. Ide predovšetkým o pečeň, ktorá filtruje všetky toxíny zo stravy i liekov. Črevá majú za úlohu všetko z tela odvádzať a lymfatický systém, ktorý zachytáva cudzie toxíny, mikroorganizmy alebo vstrebáva tuky. Avšak aj tie potrebujú minimálne raz za čas pomoc z našej strany. 

Ako spoznáme, že je načase naše telo očistiť? 

Ak sa dlhšie cítite bez energie, nafúknutý alebo opuchnutý, trpíte častými infekciami a psychicky vám nie je dobre, dajte pozor. To naozaj nie je v oriadku a je najvyšší čas s tým niečo urobiť, svojmu telu uľaviť a dostať ho opäť do formy.

Existuje mnoho druhov očisty. Pre niekoho to znamená hladovku, iný preferuje zeleninové či ovocné dni a ďalší zase prírodné tabletky, prípadne čaje. Ak nemáte na nič z toho čas, postačí zaradiť každý deň do jedálnička potraviny, ktoré podporia očistu tela. My vám ponúkame 10 bežných potravín, ktoré prispievajú k očiste organizmu.

1. Grapefruit

Pridajme si do raňajok rubínovo-červený grapefruit, aby sme mohli z neho využívať pektínovú vlákninu, ktorá sa viaže na cholesterol, čím čistí krv. Pektín sa tiež viaže na ťažké kovy a pomáha ich vyprevádzať von z tela. Má tiež antivírusové zložky, zároveň veľmi účinne čistí črevá a pečeň.

2. Cesnak

Nie je len antivírusový, antibakteriálny a antibiotický, ale obsahuje aj chemikáliu nazývanú allicín, ktorá podporuje produkciu bielych krviniek a pomáha v boji proti toxínom. Pre pozitívne zdravotné účinky si  vždy vyberieme len čerstvý cesnak, nie cesnakový prášok, ktorý nemá prakticky žiadnu z vyššie uvedených vlastností.

3. Zelený jačmeň

Zelený jačmeň má výrazný alkalizujúci efekt v ľudskom tele. Navyše je dôležitým antioxidantom, čo má za následok spomaľovanie starnutia buniek v organizme. Väčšina konzumovanej stravy v súčasnej dobe spôsobuje v ľudskom organizme kyslú reakciu.  Prekyslené telo je živnou pôdou pre množstvo chorôb. Naše bunky nie sú schopné správne fungovať, pokiaľ sa vnútorná pH hodnota nepohybuje v pomerne úzkom rozpätí. Zelený jačmeň obsahuje minerály, ako je sodík, draslík, vápnik a horčík, ktoré vďaka svojmu zásaditému charakteru pomáhajú kyslé prostredie v tele neutralizovať a tým prispievajú k optimálnym funkciám organizmu.

4. Kurkuma

Primárnou aktívnou zložkou kurkumy je kurkumín, ktorý jej dodáva žiarivo žltú farbu. Ten má výnimočné antioxidačné a protizápalové účinky. Avšak, ak budete jesť kurkumu priamo, možno vaše telo z nej nebude absorbovať veľa. Je dôležité pridávať si spolu s kurkumou aj čierne korenie, pretože piperín (nachádzajúci sa v čiernom korení) pomáha podstatne zvýšiť absorpciu kurkumínu.

5. Čučoriedky

Čučoriedky sú skutočne jedno z najúčinnejších liečivých potravín, pretože obsahujú prírodný aspirín, ktorý pomáha zmierňovať účinky chronického zápalu tkanív a zároveň zmierňuje bolesť. Čučoriedky tiež pôsobia ako antibiotiká blokovaním baktérií v močovom trakte, čím pomáhajú predchádzať infekciám. Zároveň majú antivírusové vlastnosti.

6. Repa

Červená repa, ktorá je plná horčíka, železa a vitamínu C, bola nedávno ocenená ako superpotravina. Je skvelá nielen pre pokožku, vlasy a znižovanie cholesterolu, ale pomáha tiež pri regenerácii pečene, čím sa stáva dokonalou očistnou potravinou. Ak chceme využívať jej výhody, skúsme si do šalátov pridať surovú cviklu alebo popíjať jej čerstvú šťavu.

7. Citrón

Citróny sú základom mnohých očistných diét a je na to dobrý dôvod. Po prvé, sú plné antioxidačného vitamínu C, ktorý je vynikajúci pre pokožku a bojuje proti voľným radikálom, ktoré sú základom pre vznik ochorení a poškodenie buniek.  Po druhé, citrusové plody majú na telo zásaditý účinok, čo znamená, že pomáhajú obnoviť rovnováhu pH v organizme, a to prospieva imunitnému systému. Preto skúsme začať svoj deň teplou vodou s plátkom citróna, aby sme pomohli vyplaviť toxíny a vyčistiť naše telo. 

8. Avokádo

Zriedkavo považujeme avokádo za očistné jedlo, ale táto výživná potravina znižuje hladinu cholesterolu a rozširuje krvné cievy, pričom blokuje toxicitu ničiacu artérie. Avokádo obsahuje výživnú látku nazývanú glutatión, ktorá blokuje najmenej tridsať rôznych karcinogénov a zároveň pomáha očiste syntetických chemikálií v pečeni.

9. Kapustová zelenina

Kapustová zelenina obsahuje látku  sulforaphane, ktorá pomáha telu bojovať proti toxínom. Táto zelenina tiež dodáva telu glutatión, antioxidant, ktorý pomáha zlepšovať očistnú funkciu pečene. Má tiež vysoký obsah vlákniny, čo podporuje vylučovanie toxínov žlčou a stolicou.

10. Jablká

Sú bohaté na vitamíny, vlákninu, pektín, minerály, fytochemikálie, ktoré pomáhajú pri detoxikácii. Pektín čistí črevá, zahusťuje stolicu, odstraňuje cholesterol a ťažké kovy z nášho tela. Kyseliny v jablku (jablčná a vínna) pomáhajú pri trávení. Jablká je najlepšie konzumovať surové so šupkou, vtedy sú dobrým zdrojom vitamínu C a vlákniny.

TIP naviac:

V prípade očisty a posilnenia pitného režimu  je veľmi dobré zaradiť do jedálnička čaje a bylinky, ako je napríklad žihľava, pestrec mariánsky, zázvor alebo pre rýchlejší a účinnejší efekt  výživové doplnky v podobe rias chlorelly alebo spiruliny.