5 tipov ako zahusťovať pokrmy bez pšeničnej múky

Michaela Korpášová | 3. marec 2021
5 tipov ako zahusťovať pokrmy bez pšeničnej múky

Ak chcete presedlať na zdravú stravu, jednou z najľahších vecí, s ktorou môžete začať a pritom urobíte telu veľkú službu, je zmeniť spôsob zahusťovania. Zanechajte teda zápražky z bielej múky a inšpirujte sa inými spôsobmi zahustenia pokrmov.

Zahusťujte zeleninou

Najľahší spôsob zdravého zahusťovania. Do väčšiny jedál pridávame zeleninu, a preto je to ideálny spôsob, ako dosiahnuť hutnejšiu konzistenciu polievky či omáčky. Nemusíte, samozrejme, rozmixovať všetku zeleninu. Stačí pár kúskov. 

Môže sa stať, že budete pripravovať jedlo, ktoré zeleninu nebude obsahovať, ako napríklad parená príloha. Vtedy zahustite pokrm zeleninou, ktorá je chuťovo nevýrazná a „nepokazí“ jedlo, prípadne sa k omáčke svojou chuťou hodí (napr. zeler či mrkva). Využiť môžete napríklad zemiak, batát (pozor na sladkú chuť), karfiol či brokolicu. 

Vločky

Častý a obľúbený spôsob zahusťovania jedál. Vločky stačí pomlieť a zahustiť nimi pokrm. Prípadne ich môžete nasucho opiecť na panvici a variť spolu s jedlom. Pozor na ich množstvo, stačí menej, aby jedlo nebolo nakoniec príliš husté. Preto radšej odporúčam pomlieť a postupne pridávať, vtedy viete odhadnúť pridávané množstvo vločiek a nevznikne z omáčky prívarok. 

 

Tapiokový škrob

Zemiakový, kukuričný či ryžový škrob poznáme všetci a vieme ako s nimi zaobchádzať v kuchyni, ak chceme jedlo zahustiť. Podobne si vieme pripraviť aj tapiokový škrob, ktorý nemení chuť pokrmov a po rozpustení vo vode je číry. Stačí ho rovnako iba rozpustiť v studenej vode a pred koncom varenia pridať do jedla. Použijete malé množstvo, pridávajte teda radšej postupne.

Aby sme nezabudli na zahusťovanie klasikou – múkou

Ale ako hovorí už nadpis, nebudem vám odporúčať zahusťovanie klasickou pšeničnou múkou (a už vôbec nie jej necelozrnným variantom). Ak už musíte použiť na zahustenie múku, siahnite napríklad po múke hrachovej (veľmi obľúbená na zahusťovanie),  či menej všedných, ako sú cícerová či teffová (vhodná pre celiatikov i diabetikov).

Vajíčka

To, ako vedia vajíčka zahustiť pokrm, poznáme z klasickej vajíčkovej polievky. Tento spôsob sa používa skôr pri polievkach ako pri omáčkach. Nezabudnite ale vajíčko dobre rozšľahať, aby sa vám po pridaní do polievky nezrazilo. Pokiaľ nechcete použiť celé vajíčko, postačí aj žĺtok.

Mnohí si možno poviete, že čo taká jedna porcia polievky, ktorú sme zahustili hladkou múkou, môže spraviť v našom jedálničku. Ale viete ako, porcia k porcii a za deň sa nazbiera toľko prehreškov... Niektoré pokrmy však zahusťovanie vlastne ani nepotrebujú. Často zahusťujeme iba preto, lebo sme tak naučení. Preto nezahusťujte zbytočne aj to, čo netreba. Veď aj redšia omáčka na cestoviny je chutná a oveľa zdravšia.