Aj vďaka týmto priaznivým účinkom na ľudský organizmus sa označuje za plodinu 21. storočia. O čom je reč?
Vďaka svojim priaznivým účinkom na ľudský organizmus sa právom označuje za plodinu 21. storočia. A darí sa jej aj v našich podmienkach. Viete o tom, že topinambur z pôdy neabsorbuje žiadne škodlivé látky? Je tak celkom čistou potravinou, čim je charakteristický.
Hlavnou látkou, ktorú topinambur obsahuje, je vzácny inulín, ktorý je prospešný hlavne pre cukrovkárov. Je to biely prášok, ktorý má sladkastú chuť, ale jeho kalorická hodnota je nulová a nezvyšuje hladinu cukru v krvi.
Topinambur: Prečo sme zabudli na túto super potravinu?
Ako zdravá náhrada cukru sa odporúča pre diabetikov, ale aj pre ľudí, ktorí podstupujú redukčnú diétu. Pozitívne vplýva aj na tráviaci systém a zdravie čriev. Jeho väčšia konzumácia však môže spôsobiť nadúvanie.
Okrem toho topinambury obsahujú minerálne látky (draslík, vápnik, železo, zinok, horčík, kremík, fosfor), vlákninu, kyselinu listovú, vitamíny A, skupiny B,C, K. Čo však neobsahujú, je lepok, čiže sú ideálne aj pre celiatikov.
Priaznivé účinky topinamburu
Prostredníctvom vzácneho zloženia nám topinambury dokážu odovzdať silu, energiu a húževnatosť, ktorá je typická pre slnečnicu hľuznatú, a to vo forme viacerých pozitívnych účinkov.
Topinambur:
- podporuje imunitu
- detoxikuje organizmus
- podporuje liečbu mnohých, predovšetkým civilizačných ochorení - pôsobí preventívne
- zlepšuje činnosť tráviacej sústavy
- pozitívne vplýva na pečeň a obličky
- je prospešný v boji proti obezite
- zaháňa pocit hladu, pretože po jeho konzumácii sa zvyšuje pocit sýtosti
- znižuje cholesterol a krvný tlak
- má nízky glykemický index
- upokojuje a pôsobí antistresovo
- zvyšuje koncentráciu
- je výborným zdrojom energie
Označuje sa za plodinu 21. storočia
Určite si teraz hovoríte, prečo nie je topinambur známejší a využívanejší, keď má také skvelé účinky. Prečo nie je o ňom počuť viac? Príčinou môže byť napr. fakt, že topinambur vytlačili zemiaky, alebo to, že ich pestovanie bolo istú dobu zakázané.
V roku 2003 bola slnečnica hľuznatá zaradená medzi invázne druhy rastlín, ktoré je zakázané dovážať, pestovať alebo rozmnožovať. Zo zoznamu zakázaných rastlín bola vyňatá v roku 2014, odkedy je opäť povolenou. Môže sa nielen pestovať, ale aj predávať. Takže, smelo do toho.
Viete o tom, že s topinamburmi sa spája i meno majstra sveta v cyklistike? Peter Sagan je veľkým fanúšikom a propagátorom výrobkov z topinamburov.