Aké sú výhody ketózy a pre koho je vhodná?

PaedDr. Dagmar Baluchová, odborná spolupráca: Martin Chudý | 20. Feb 2017
Aké sú výhody ketózy a pre koho je vhodná?

To, že ketóza nie je len akýsi výmysel, potvrdzuje jej využitie napr. pri liečbe niektorých ochorení. Aké ďalšie výhody so sebou nesie?

To, že stravovať sa trvalo podľa ketogénneho režimu nie je ľahké, potvrdia asi všetci, čo to skúsili. Prečo sa napriek tomu oplatí stravovať sa tak „prísne“ a ako podporiť čo najefektívnejšie tvorbu ketónov vo svojom organizme?

M. Chudý má presvedčivú odpoveď: „Ketogénne stravovanie zväčšuje metabolickú flexibilitu organizmu. To znamená, že telo vie potom efektívne využívať hneď niekoľko druhov energie.

Čítajte tiež: KETÓZA ako súčasť diét a druhy ketózy.

Ďalší význam je v ozdravení organizmu, v stave ketózy sa miernia alebo ustupujú viaceré zdravotné problémy. A po tretie, pozitívne výsledky sú vo zvýšenom výkone – ketóny produkujú viac energie (ATP) než glukóza a mastné kyseliny.“

 

Čítajte tiež: Ako sa dostanem do KETÓZY?

Mozog hovorí ÁNO!

Je vedecky dokázané, že väčšina mozgových buniek sa pri nástupe na ketogénne stravovanie bez problémov „preladí“, teda prestane využívať glukózu ako zdroj energie a začne využívať ketóny. Tento stav môže viesť k obnove nielen mozgových buniek, ale aj k spusteniu rôznych omladzujúcich procesov v mozgu a organizme celkovo.

To, že ketóza nie je len akýsi výmysel, potvrdzuje jej rozsiahle terapeutické využitie, napr. pri liečbe obezity a epilepsie.

Prebiehajúce výskumy poukazujú na jej význam pri srdcovo-cievnych ochoreniach, cukrovke, rakovine, refluxe, tráviacich problémoch a predpokladá sa, že pozitívne výsledky by sa mohli dosiahnuť aj pri niektorých neurologických ochoreniach (Alzheimerova, Parkinsonova choroba atď.) či pervazívnych poruchách (autizmus).

Mohlo by vás zaujímať: Čo sú to ketóny a prečo ich potrebujeme?