Aké sú výhody lokálnych potravín a prečo by ste ich mali jesť?

Redakcia | 11. február 2017
Aké sú výhody lokálnych potravín a prečo by ste ich mali jesť?

Na tanier si dávajte to, čo sa vypestuje v našich podmienkach. Potraviny dovezené z veľkej diaľky nemôžu tým lokálnym konkurovať v čerstvosti a často ani v kvalite. Navyše tak podporujete miestnych pestovateľov a pomáhate svojmu okoliu. Robíte skrátka dobrú vec. Chcete o trende lokálnych potravín vedieť viac?

Sú chutné, kvalitné, čerstvé a často aj lacnejšie. To sú štyri najdôležitejšie dôvody, prečo do svojej stravy zaradiť viac takzvaných lokálnych potravín. Je veľký rozdiel medzi hráškom, ktorý jeho pestovateľ odtrhol na poli len pred niekoľkými hodinami a teraz vám ho ponúka na farmárskom trhu, a hráškom, ktorý k nám doputoval odniekiaľ z južnej Európy.

Ten druhý má mdlú chuť, vlastne skoro žiadnu chuť nemá. Nie je šťavnatý, ale skôr úplne suchý. Takto predsa hrášok nechutí! Ak chcete znovu objaviť pôvodnú chuť a vôňu mnohých druhov ovocia či zeleniny, nákupom lokálnych potravín sa vám to podarí.


 AKÉ SÚ VÝHODY LOKÁLNYCH POTRAVÍN?

Vyhovujú nášmu organizmu

Sme geneticky uspôsobení  konzumovať potraviny, ktoré vznikli v našej geografickej oblasti. Plodiny pochádzajúce z iných končín nám nemusia robiť dobre, pretože na ne náš tráviaci a imunitný systém nie je zvyknutý a nevie si s nimi poradiť.

Práve preto sa alergické reakcie objavujú tak často napríklad po konzumácii tropických citrusových plodov. Nie nadarmo sa aj dojčatám ako prvá pevná strava odporúčajú typické plodiny od nás – zemiaky alebo mrkvička. Banán či pomaranč v zozname prvých príkrmov nenájdete, a má to svoj význam.

Vyrástli za humnami

Potraviny, ktoré k nám dovážame, za sebou zanechávajú negatívnu ekologickú stopu. Lietadlá alebo kamióny, ktoré ich vozia, vypúšťajú do ovzdušia tony škodlivých chemických látok. Hlavne splodiny z lietadiel prispievajú k enormnému nárastu skleníkových plynov. Nákupom lokálnych potravín síce svet nespasíte, ale svojím malým dielom môžete prispieť napríklad k zníženiu emisií nebezpečného oxidu uhličitého v ovzduší. Za ten dobrý pocit to určite stojí.
Čítajte tiež: Paprika, kel, kaleráb, kapusta. Nemoderná zelenina?

Majú pre nás citovú hodnotu

U potravín nie je dôležité len to, aké zdraviu prospešné látky obsahujú, alebo to, či sú čerstvé. Nejde len o biologickú, ale aj o citovú hodnotu pokrmu. Jesť jahody, ktoré ste si kúpili od pestovateľa priamo z jeho malej plantáže, je niečo úplne iné ako si v supermarkete zaobstarať cudzokrajné jahody, o ktorých neviete takmer vôbec nič, len to, že podľa cedule pochádzajú zo Španielska.

o svojím bezprostredným okolím, ktoré nás ovplyvňuje či už pozitívne alebo negatívne, sme spätí viac, než si myslíme. Jesť kvalitné potraviny, ktoré vyrástli takmer pod naším nosom, je príjemné a dušu obohacujúce. Kontaktom priamo s výrobcom potravín navyše podporujete miestnu komunitu a vzťahy v nej. Viete, kto pre vás vypestoval tie skvelé papriky a upiekol ten znamenitý chlieb.

Lokálne potraviny ponúkajú väčší výber

Tiež máte pocit, že napríklad v oddelení ovocia a zeleniny v supermarkete nie je príliš veľký výber? Je to dané tým, že supermarkety si vyberajú také druhy, ktoré má rado najviac ľudí – aby sa potom dobre predávali. Väčšiu druhovú pestrosť očakávať nemôžete. Tú vám môžu ponúknuť práve výrobcovia lokálnych potravín.

Kultivujú životné prostredie

Kúpou lokálnych potravín nerobíte dobre len svojmu zdraviu, ale tiež podporujete ekonomiku a životné prostredie v regióne, kde žijete. Pomáhate zachovať jeho prírodné bohatstvo. Avšak pozor, tieto dôvody by nemali pri výbere potravín stáť na úplne prvom mieste, rozhodujúca je samozrejme ich kvalita, čerstvosť a chuť. Kupovať si nekvalitu od miestneho farmára len preto, že má pole blízko vášho mesta, k ničomu nevedie.

Lokálne, to predsa neznamená bio

Je to pomerne častý omyl, keď sa stotožňujú lokálne a bio potraviny. Aký je medzi nimi rozdiel? Bio potraviny neobsahujú chemické látky, ktoré sa používajú v konvenčnom poľnohospodárstve a slúžia napríklad na ničenie škodcov. Pôvod bio potravín však nemusí byť lokálny, ale môžu pochádzať a často aj pochádzajú z druhého konca zemegule. To je ich nevýhoda, ktorá trochu stiera aj výhody v podobe plnšej chuti alebo lepších výživových vlastností.

Lokálne potraviny síce pochádzajú z miesta, kde bývate, ale to ešte neznamená, že neobsahujú škodlivé chemické látky. Aj pekné jarné šaláty, ktoré kúpite od sympatického predajcu na farmárskych trhoch, môžu byť plné látok, ktoré tam vôbec byť nemusia. Ideálne je preto lokálne a bio potraviny skombinovať do jedného. Hľadajte také, ktoré sa môžu pýšiť oboma prívlastkami.

Mohlo by vás zaujímať: Éčka - je rozumné ich zo stravy vylúčiť!