Cestoviny a ich široké možnosti využitia. Viete, ako ich pripraviť chutne a zdravo?

Ing. Vladimíra Mihálová | 26. júl 2017
Cestoviny a ich široké možnosti využitia. Viete, ako ich pripraviť chutne a zdravo?

V súčasnej hektickej dobe sa varením snažíme stráviť čo najmenej času. Cestoviny sú tak vynikajúcou alternatívou k receptom s náročnou prípravou. Jednoduché, rýchle dochutenie a ich široké možnosti kombinovania s rozličnými prísadami sú len ďalšími plusmi, prečo sú tak obľúbené. Ako z nich vykúzliť chutné a zároveň zdravé jedlo?

Na našom trhu dnes nájdeme cestoviny od výmyslu sveta. Kedysi sme poznali len rezance, niťovky, špagety, fliačky, pirohy či makaróny. Teraz nám v reštaurácii ponúknu fusilli, tortellini, penne či farfalle, človek je z tých čudných názvov niekedy zmätený a netuší, aká voľba z ponuky mu vlastne bude chutiť.

V hlavnej úlohe CUKETA: ochutnajte tieto recepty.

Pokiaľ ide o rozmanitosť tvarov, v podstate je neobmedzená. Len na Slovensku sa vyrába približne sto a vo svete asi tisíc rozličných tvarov. Škála najrôznejších cestovín siaha od dlhých a tenkých až po krátke a hrubé, od plných po duté, od hladkých po ryhované.

Komu vďačíme za objavenie cestovín?

O vzniku cestovín existuje niekoľko verzií. Ešte pred niekoľkými rokmi sa Taliansko, Čína a Blízky Východ nevedeli dohodnúť, kde sa vyskytli ako prvé. Podľa správy z roku 2005 v britskom časopise Nature to bolo v severozápadnej Číne, pri Žltej rieke v provincii Qinghai, pretože práve tu bola objavená misa žltých cestovín.

Napriek tomu, že podľa odhadov bola asi 4 000 rokov stará, bola veľmi zachovalá. Vedci určili, že cestoviny boli vyrobené z dvoch druhov prosa, ktoré sa v Číne pestovalo pred 7 000 rokmi.

Čítajte tiež: Bazalkové semiačka - výborna voľba pre tých, ktorí chudnú.

Ako pripraviť cestoviny chutne a zdravo?

Ak chcete pripraviť zdravšiu alternatívu cestovinového jedla, uprednostňujte celozrnné cestoviny alebo nízkokalorické druhy pred klasickými cestovinami. Už len ich zloženie má oveľa viac hodnotných živín.

Ak ich navyše vhodne upravíte, pridáte tie správne suroviny, budú mať pre vaše zdravie aj chuťové poháriky ešte väčší prínos. Vášmu telu tak dodáte vysoký podiel výživných látok, zdravých tukov, vitamínov, vlákniny a potrebných sacharidov.

1. Varte ich kratšie: Cestoviny je vhodné variť kratšiu dobu, než je uvedené na obale. Sú potom chutnejšie. A nielen to. Keď uvaríte cestoviny z bielej múky „al dente“, ich glykemický index bude o trochu nižší, ako keby boli skoro rozvarené.

Ak si však uvaríte „al dente“ cestovinu celozrnnú, glykemický index bude ešte nižší. Dávajte si ale pozor na to, aby ste ich vkladali vždy až do vriacej vody. Inak sa vám z nich vyplaví škrob a výsledkom bude poriadny „zlepenec“.

2. So soľou opatrne: Pravdepodobne mnohí z nás sú zvyknutí pri varení cestoviny osoliť, najmä kvôli chuti. Myslíte si však, že je to nevyhnutné? Vo väčšine cestovín sa už soľ nachádza, aj keď v minimálnom množstve, ale je. Ak k nim zvolíte omáčku zo syra, húb či zeleniny, nedochucujete ju náhodou soľou?

Takže, nečudujte sa, že podľa mnohých odborníkov na výživu je zdravšie soľ nepoužívať, prípadne ju odporúčajú aspoň obmedziť. „Nadmerná spotreba soli spôsobuje väčšie bujnenie baktérií v žalúdku, ktoré premieňajú dusičnany na karcinogénne dusitany“, varujú vedci so snahou poučiť, aby sme soľ používali vždy s mierou.

3. Neoplachujte ich vodou: Zvykli ste si tiež robiť túto chybu preto, aby sa cestoviny nezlepili? Vedzte, že to nie je ani správna, ani zdravá alternatíva. Pri preplachovaní studenou vodou cestoviny strácajú cenné látky, ktoré v hotovom jedle chceme predsa ponechať.

Po uvarení cestovín teda len zlejte horúcu vodu a ak ich neservírujete hneď, pokvapkajte ich olivovým olejom. Premiešajte a nechajte v poodokrytom hrnci vychladnúť. Olej zabráni ich zlepeniu. Ak ho pridávate do vody už počas varenia, je to úplne zbytočné, pretože väčšinu vylejete pri scedení cestovín.

Prečo by ste ju mali konzumovať? Čítajte: Sladká, šťavnatá a zdravá rebarbora.

4. Vylepšite ich čerstvými surovinami: Vyhnite sa najmä častej príprave ťažkých smotanových omáčok. Tie si nechajte v zálohe, keď napríklad nebudete vedieť čo s toľkými nazbieranými hubami alebo ako prílohu k nedeľnému mäsovému pokrmu.

Nikto nepoprie, že sú to omáčky veľmi chutné, no svojím zložením nedokážu vyvážiť výživné látky obsiahnuté v čerstvej zelenine. Navyše, pridaním takejto omáčky k cestovinám pokrm značne naberá na kalorickej hodnote. 

Využitie cestovín: s čím ich chutne kombinovať?

Popularita cestovín je nesmierna, či už ako hotového jedla, prílohy k hlavnému, najmä mäsovému jedlu so šťavou či omáčkou, ale možno ich použiť aj ako závarku do polievok alebo ako dezert s ovocím. Možnosti ich využitia a doplnenia rozličnými prísadami sú veľmi bohaté.

K tým najobľúbenejším patria zrejme paradajky, mozzarella, syrová omáčka a u detí vedú dozaista špagety s kečupom a syrom. Ak ich ale chcete upraviť chutne a zároveň zdravo, mali by ste ich kombinovať predovšetkým s olivovým olejom, zeleninou, orechmi, syrom, tvarohom, kuracím mäsom alebo tuniakom.

Nezabudnite ich dochutiť čerstvými voňavými bylinkami. Takto pripravené cestoviny sú dobre stráviteľné a vo vyváženej konzumácii so zdravými prísadami predstavujú skutočne chutné a výživné jedlo.

Mohlo by vás zaujímať: SATUREJKA: korenie a liek v jednom?