Chudnete do plaviek? Vyskúšajte papáju - minimum kalórií, maximum výživných látok
Nazývajú ju aj tropický melón zo stromu alebo botanickým názvom Carica papaya. Určite ste sa s ňou už stretli v obchode, no radšej ste siahli po vyskúšanom, známejšom ovocí. A to je veľká chyba. Papáju je možné pripraviť na mnoho spôsobov a okrem príjemnej sladkej chuti vás určite prekvapí aj čo všetko dokáže vylepšiť a doplniť v našom tele.
Papája melónová alebo papája obyčajná je strom z čeľade papájovité. Je známy svojimi plodmi označovanými papája.
Domovom tejto vytrvalej ovocnej byliny sú trópy Strednej Ameriky od Mexika po Kostariku. Odtiaľto sa rozšírila do tropických oblastí celého sveta. Svojím vzrastom pripomína palmu, ktorá môže dosahovať výšku 2 - 10 metrov. Jej biela šťava, latex, poskytuje surovinu na výrobu proteolytického enzýmu papanínu podobného pepsínu. Papaín sa používa v medicíne, veterinárnej medicíne, v potravinárstve a podobne. Papája patrí k jednopohlavným rastlinám, no sú známe aj formy s obojpohlavnými kvetmi.
Dozretý plod papáje má oranžovo-žlto-zelenú farbu a tvarom sa podobá na niečo medzi hruškou a avokádom. Jedlá dužina je hneď pod kožovitou ochrannou vrstvou. Veľkú dutinu uprostred, v ktorej sa nachádza viacero čiernych semien, ktoré sa nepožívajú pre ich pálčivú chuť, obklopuje asi päťcentimetrová silne žiarivo žlto-oranžová a hladká dužina, ktorá je sladká a výrazne vonia.
Pripomína chuť melóna s marhuľou. Tento chutný plod papáje môže vážiť od 200 g až do 8 kilogramov. Bohužiaľ, osemkilogramové papáje sa u nás nepredávajú, pretože takéto giganty sa vôbec nevyvážajú do zahraničia. V obchode dostanete maximálne 800 – 1 000-gramovú papáju.
Vedeli ste, že vysušené a pomleté čierne semená môžu poslúžiť ako náhrada čierneho korenia?
100 g ovocia obsahuje:151,2 kJ, 36 Kcal, 0,9 g bielkovín, 8,7 g sacharidov, 0,15 g tuku, 2,2 g vlákniny a 86 g vody.
Z minerálov je významný: vápnik, jód, železo, horčík, mangán, fosfor, draslík, selén, zinok
Z vitamínov: B3, B5, B7, B9, C, E, K, betakarotén
Obsahuje aj cholín a luteín.
Papája a chudnutie
Papája je výživné a nízkokalorické ovocie. Preto je viac než vhodná pri redukcii hmotnosti, ale aj pri jej udržaní. Má množstvo zdravotných pozitív, hlavne v oblasti trávenia, vylučovania, detoxikácie a celkovej podpory metabolizmu.
Pretože pri zdravom chudnutí je veľmi dôležité, ako telo dokáže spracovať a využiť jednotlivé zložky stravy, pravidelné vylučovanie a detoxikácia tela pre očistu celého organizmu, normalizovaný glykemický index, odvodnenie tela a dostatočné zasýtenie s čo najmenším množstvom kalórií. A práve toto všetko ponúka papája.
Preto ju konzumujte ideálne 3-krát do týždňa po 150 gramov v rôznych jedlách ako napríklad: ovocný šalát, šťava, prídavok do jogurtu, tvarohu, kaše, koktailov, do omáčky k mäsu alebo ako samotné čerstvé ovocie.
Zdravie a vitalita
Papája je vynikajúcim zdrojom vitamínu C a betakaroténu, ktoré sú veľmi dôležité pre zdravú pokožku a imunitný systém. Okrem toho obsahuje enzým papaín, ktorý podporuje trávenie bielkovín. V ľudovom liečiteľstve sa šťava používa pri poruchách trávenia a s tým spojenými bolesťami brucha. Pozitívne účinky má aj na srdce, znižuje cholesterol a normalizuje hladinu cukru v krvi. Zmierňuje zápaly, takže účinkuje proti bolesti spôsobenej artritídou či športovými zraneniami.
Zbavuje organizmus nadbytočnej vody, zlepšuje funkciu obličiek a močových ciest. Jej semená sa zasa používajú pri liečbe bolestí brucha, hubových infekcií a zbavuje telo parazitov. Papája má zázračné účinky aj na pokožku. Toto ovocie pôsobí proti vráskam a je elixírom mladosti vďaka vysokému obsahu vitamínov, minerálov a tých najdôležitejších karotenoidov. Papája nielenže pomáha rozžiariť pokožku, ale aj pomáha pri liečbe ekzémov, psoriázy aj akné. Vraví sa, že ak sa kúsok papáje priloží na ranu na pokožke, pomôže pri jej rýchlejšom hojení.
Výber a konzumácia
V obchode vyberáme papáju žltozelenej farby. Zrelá je vtedy, keď sa poddá miernemu tlaku prsta. Nebojme sa privoňať si k stopke a ak zacítime jej výraznú vôňu, výber je ukončený. Vyhýbame sa plodom so škvrnami. Zelená papája je málo zrelá, hoci obsahuje väčšie množstvo enzýmov.
Ak predsa len máme doma zelenú papáju, vložíme ju do papierového vrecúška a necháme ju v ňom deň až dva pri izbovej teplote. Papája sa najčastejšie konzumuje surová, ale môžeme z nej pripraviť predkrmy ku krabiemu mäsu, teplé múčniky, kompóty, mrazené dezerty, džemy.
Prekvapivo výborná je so šunkou, hydinou, zapekanou zeleninou, v miešaných nápojoch, smoothie, ovocných a zeleninových šalátoch. Často býva súčasťou niektorých ázijských jedál. Jej chuť je možné zvýrazniť pokvapkaním s citrónovou šťavou.
Z nezrelých plodov je veľmi dobré čatní, prípadne je možné ich podávať ako zeleninovú prílohu na slano. Stačí ju posypať trochou mletého čierneho korenia, osoliť, pridať podrvené čili papričky. Výborná je s jahňacím mäsom a syrom, ako príloha k údenému mäsu, rybám, korenistým pokrmom a môžeme ju naplniť zmesou mäsa alebo kreviet a zapiecť v rúre.
Šťava z papáje plná energie
Vyhľadávanou pochúťkou je papája vo Francúzskej Polynézii, kde sa z nej pripravuje tradičný pokrm poe. Povestný pokrm tvorí zmes strúhanej papáje, banánu a škrobu. Celá zmes je zabalená v liste banánovníka. V strede poe sa na zvýraznenie chuti zapichuje vanilkový lusk.
Počas tehotenstva a dojčenia sa konzumácia papáje neodporúča!
Šťava z papáje a predovšetkým nedozretej papáje vyvoláva v maternici svalové sťahy, ktoré spúšťajú krvácanie. Tento účinok môžu využiť ženy, ktoré mávajú nepravidelný cyklus, ale počas tehotenstva sa konzumácia papáje neodporúča, aby nedošlo k predčasnému pôrodu, prípadne potratu.
Ak vám z minulého roka ostali zásoby marhuľového džemu, určite vyskúšajte palacinky, lievance alebo wafle s marhuľovým džemom a nakrájanou papájou.