Čo myslíte, ktoré vajce pochádza zo zdravej sliepky?

Čo myslíte, ktoré vajce pochádza zo zdravej sliepky?
10.12.2017 v kategórii Výživa, autor Alena Pethoova, foto: istockphoto.com

Určite chápete, že je pre vaše zdravie veľmi dôležité, aby ste jedli vajcia, ktoré sú zdravé a „pravé“. Tým máme na mysli, že pochádzajú zo zdravej sliepky. Preto vám chceme ukázať základný rozdiel medzi vaječnými žĺtkami, aby ste si vedeli správne vybrať.

Viete ako zdravé vajce vyzerá? Ukážeme vám 3 typy vaječných žĺtkov. Prvý je tmavo oranžový, druhý je žltý a tretí je niečo medzi.

Omeleta so syrom
Prečítajte si tiež:

Omeleta so syrom

Čo myslíte, ktoré vajce pochádza zo zdravej sliepky?

Tmavo oranžový žĺtok

Toto vajíčko pochádza zo zdravého kurčaťa, to znamená, že malo slobodu a dostatok priestoru na pohyb. Nebolo držané v tmavej miestnosti bez prirodzeného svetla, ale užívalo si slnko. Zdravé sliepky sú kŕmené zrnom a môžu konzumovať rôzne druhy hmyzu, čo je ďalší dôvod, že sú ich žĺtky výživné.

Žltý žĺtok

Tieto žĺtky pochádzajú z nezdravých sliepok, ktoré vyrástli v továrňach, v hrozných podmienkach. Nemajú slobodu, priestor, prirodzené slnečné svetlo a jedia len zrná, dúfajme, že u nás ešte nie geneticky modifikované. Žijú v špine a väčšina sa vyliahla z inkubátorov, čo nie je prirodzený proces.

Svetlo oranžový žĺtok

Tieto vajcia si zvyčajne môžete kúpiť bežne v obchode. Tieto sliepky sa tiež chovajú na veľkých farmách. Hoci v strašných podmienkach nežijú, stále je to chov v neadekvátnom prostredí. Majú chudobnú stravu, ktorá sa skladá iba zo zŕn, bez akýchkoľvek pre kurčatá dôležitých prírodných potravín, napríklad hmyz.