Cuketa a jej zdravotné benefity

Michaela Korpášová, Nutriadapt | 28. júl 2022
cuketa

Cuketa je jedna z najobľúbenejších potravín v našich jedálničkoch. Viete, aké sú jej nutirčné vlastnosti a zdravotné benefity ?

Nutričné vlastnosti cukety

Cuketa je v prevažnej miere tvorená vodou (tvorí až približne 92 % jej hmotnosti) a patrí medzi nízkokalorické potraviny (100 g cukety má cca 18 kcal). Je bohatá na vitamíny (A, vitamíny skupiny B, C, E a K) a minerálne látky (draslík, fosfor, horčík, mangán, meď, molybdén, selén, sodík, vápnik, zinok, železo). Tým, že je cuketa prevažne tvorená vodou v dužine, najviac výživných látok je koncentrovaných v šupke, a preto je vhodné pri konzumácii využívať aj tieto šupky.

 

V tomto prípade je nenahraditeľným zdrojom domáca cuketa, ktorú viete, že ste nestriekali, poznáte spôsob hnojenia pôdy, ktorý ste zvolili, a teda sa nemusíte báť, že zjete šupku s vitamínmi a minerálnymi látkami a ktovie čím ďalším, pridaným, chemickým... Ďalšou dobrou voľbou je kupovať cukety od malých predajcov, na tržniciach, prípadne z overených zdrojov. V obchodoch by som tiež odporúčala počas sezóny kúpiť tú našu, domácu, nie dovezenú. 

Benefity pre zdravie

Vďaka prítomným antioxidantom (napr. vitamíny A a C, protizápalové fytonutrienty) cuketa bojuje proti zápalu a vzniku rakoviny (najmä rakovina hrubého čreva). Zároveň má antibakteriálne účinky. Taktiež podporuje imunitu, chráni zuby a kosti. Pomáha pri liečbe a v prevencii astmy vďaka prítomnosti vitamínu C a medi.

Cuketa významne ovplyvňuje peristaltiku čriev a tým podporuje dobré trávenie a pozitívne ovplyvňuje tvorbu črevného mikrobiómu. Obsahuje vlákninu, ktorá tvorí objem stolice a uľahčuje jej vyprázdňovanie. Preto ak trpíte zápchou, škvŕkaním v črevách či celkovo máte črevný diskomfort, zaraďte do svojho jedálnička cuketu. 

Cuketa má nízky obsah sodíka a tuku, naproti tomu vysoký obsah draslíka a vlákniny. Tento priaznivý efekt sa ukázal pri liečbe vysokého krvného tlaku a vysokého cholesterolu, ale aj pri liečbe reumy, cukrovky a dny. Jedálniček ľudí trpiacich dnou je dosť obmedzený, avšak cuketu si môžu dopriať s pokojom. 

cuketa a zdravie

Cuketa je výborná aj pre posilnenie našich orgánov. Obsahuje antioxidanty, konkrétne luteín, zeaxantín a betakarotén, ktoré sa podieľajú na ochrane zraku i srdca a udržiavaní zdravého a mladistvého vzhľadu pokožky a krásnych vlasov. Veľmi dobrý vplyv má aj na mozog (zlepšuje pamäť a činnosť mozgu) a na obličky.