Domáca liečba srvátkou. Vyskúšajte!

Chcete očistiť organizmus alebo cítite slabosť? Využite vlastnosti srvátky v domácej liečbe.
Vyskúšajte staré ľudové liečebné receptúry
Ako liek proti chrapotu bývala čerstvá srvátka miešaná s medom a Vincentkou.
Na detox
Keď bolo potrebné detoxikovať organizmus po období veľkého hodovania, srvátka sa premiešala so studenou slivkovou šťavou a ochutila trochou čerstvo pomletých a ešte lepšie v mažiari rozpučených semien feniklu a popíjala sa niekoľkokrát denne.
Na slabosť
Na slabosť sa zasa zavárala s klinčekmi, tyčinkou škorice, semenami kardamónu a s cukrom, čím vznikol nápoj horúci, ľúbezne voňavý a energiu zvyšujúci. Skvelý tip ako v tomto zimnom období zahriať skrehnutý organizmus.
Tip:
Na srvátku si spomeňte v období rekonvalescencie, redukčnej diéty alebo keď trpíte vy alebo niekto z blízkych nechutenstvom, prípadne zo zdravotných dôvodov obmedzeným príjmom potrebných živín, napríklad po operácii dutiny ústnej či ochorení tráviaceho traktu.
Mohlo by vás zaujímať: 5 zásad správneho postenia sa
Blahodarný kúpeľ
Sladkastá žinčica vyrobená zo srvátky bola obľúbenou kúpeľnou prodedúrou 19. storočia v rade kúpeľov a po tom, ako bola v storočí minulom zabudnutá, sa teraz stáva znova hitom. V časoch dávno minulých ju vyhľadávali najmä pacienti v Karlovej Studničke, Losinách či Mariánskych kúpeľoch.
Tam, kde nemali zrovna k dispozícii ovčie mlieko, popíjala sa srvátka z mlieka kravského, prípadne kozieho. To využívala napríklad Mariánskolázeňská srvátková kúra, kde kozie mlieko riedili slanou minerálnou vodou z Krížovho prameňa.
Inšpirujme sa a keď zatúžime po pokožke hladkej ako zamat, vytvorme si domáci srvátkový kúpeľ. Je skvelý najmä v záťažovom období, ako sú mrazy a prudké prechody zo zimy do suchého tepla, alebo po letnom slnení.
Mohlo by vás zaujímať: Zbavte sa toxínov zásaditým kúpeľom a chudnite!