Huby a hríby: Všetko čo o nich potrebujete vedieť

Jana Tesák Potomová | 7. november 2022
Huby a hríby: Všetko čo o nich potrebujete vedieť

V našich lesoch a aj v obchodoch môžete nájsť huby rôznych tvarov, veľkostí a aj farieb. Sú chutné, voňavé a poskytujú mnohé zdravotné výhody. Ktoré to sú, aké zdravotné výhody nám prinášajú a prečo by sme huby mali konzumovať čo najčastejšie, o tom si práve teraz povieme.

Nutričné benefity:

Hubami z výživového hľadiska nemôžeme nič pokaziť. Neobsahujú tuky, majú nízky obsah sodíka, nízky obsah kalórií a sú bez cholesterolu, lepku, laktózy a cukru. Obsahujú tiež vlákninu, vitamíny a minerály. Výživové výhody sa líšia v závislosti od typu húb. Celkovo sú však dobrým zdrojom antioxidantov, vlákniny, vitamínov skupiny B (B1, B2, B3, B5, B6, B9), minerálov ako železo, vápnik, horčík, meď, fosfor, draslík, sodík, zinok. Niektoré druhy môžu obsahovať aj omega-3 a -6 mastné kyseliny (shiitake).  

Zaujímavosť z histórie: 

Rôzne kultúry vo svete používali huby po celé stáročia ako liečivo a ich história sa datuje až do starého Egypta. Príbehy vravia, že faraónom sa ich zemitá chuť natoľko páčila, že vyhlásili huby za veľmi cenné a zakazovali bežným obyvateľom, aby sa ich dotýkali a jedli. Chamtiví faraóni si ich nechávali iba pre seba a svoje veľkolepé hostiny. No nie jeden človek kruto doplatil pri zbere hríbov. Mnohé z nich sú jedovaté, preto je dobré držať sa pravidla čo nepoznám, to nezbieram. 

Neviete, čo si uvariť na obed alebo večeru? Siahnite po hlive.

Hliva ustricová sa zaraďuje k najvzácnejším hubám. Často sa nazýva aj „zázrak“ prírodnej medicíny. Niet sa čo čudovať. Priaznivé účinky tejto huby nás dodnes presviedčajú o tom, že sa ju oplatí pravidelne konzumovať. Hliva ustricová je bohatá na viacero vitamínov, predovšetkým vitamíny skupiny B, C, D a K. Okrem toho obsahuje stopové prvky ako bór, draslík, fosfor, jód, selén, sodík a zinok. Ak nepatríte k milovníkom húb a trpíte napríklad sezónnymi alergiami, Hliva ustricová je dnes dostupná aj vo forme tabletiek. 

Kedy nám pomôže najviac?

  • pri vysokom cholesterole,
  • pri únave, nedostatku sily a energie,
  • pri slabej imunite  a narušenej obranyschopnosti,
  • pri cukrovke a v období tehotenstva. 

Pre koho nie sú hríby vhodné?

Určite by ich mali opatrne konzumovať seniori, deti do šiestich rokov a ľudia s tráviacimi problémami. Vysoký podiel vlákniny môže spôsobiť nadúvanie a hnačku. Deťom do troch rokov nemožno dávať hríby vôbec, starším len po správnej a kvalitnej tepelnej úprave.

Ako huby skladovať?

Huby môžete skladovať v papierovom vrecku v chladničke asi päť dní. Keď sme pripravení ich použiť, odstránime špinu a jemne ich opláchneme. Pokiaľ sme sa vybrali na huby a niečo sme aj nazbierali,  môžeme si ich jednoducho usušiť na zimné mesiace.  Hríby nakrájame na plátky rovnomerne rozložíme na plech alebo tácku. Ja napríklad používam aj papier na pečenie a umiestnim ho na tácku alebo plech. Položíme na slnečné miesto, ideálne medzi desiatou a štvrtou popoludní. Večer dáme huby dovnútra a prikryjeme nejakým kartónom, aby nenavlhli. Na druhý deň opäť dáme von sušiť. Usušené hríby uschováme v sklenených pohároch, môžeme pridať aj bobkový list alebo soľ.

Ako huby spotrebovať?

Huby sú neuveriteľne univerzálne. Môžeme ich pripraviť rôznymi spôsobmi a kombinovať ich s množstvom rôznych ingrediencií. Surové huby nakrájame na plátky a môžeme pridať do šalátu (šampiňóny), opekať ich, grilovať alebo upiecť v rúre s mäsom, v podobe plnky v kurati alebo v slanom koláči. Pridávame ich do polievok, sendvičov, cestovín, zeleninových a talianskych jedál. Huby fungujú dobre ako príloha, alebo ako hlavný chod vegetariánov. Huby Portobello sa kvôli svojej mäsovej textúre často podávajú ako „hamburgery“ alebo „steaky“.