Konzervujte a pečte zdravo. Dá sa to!

Jana Trundová | 25. Jun 2017
Konzervujte a pečte zdravo. Dá sa to!

Konzervujte, ale zdravo, teda po vzore predkov. Ako teda?

Tak to bolo naozaj v časoch dávnych i v časoch biedy. Nič proti snahám o predĺženie trvanlivosti potravín.

Konzervujte, ale zdravo, teda po vzore predkov:

  • octom
  • soľou
  • cukrom
  • korením
  • či dymom

Taká domáca zaváranina bez chemickej barličky, želírovaniu dopomohla červená morská riasa agar - agar a v pohári vydezinfikovanom tuzemákom či iným aromatickým destilátom je veľká dobrota. Iste, nevydrží dlho, ale nie kvôli absencii chemickým priemyslom vyprodukovaných aditív.

Zavárate? Pre jemnejšiu chuť nálevu klasický ocot nahraďte vínnym alebo jablkovým octom.

Prečítajte si: FERMENTOVANÉ POTRAVINY. Jedzte ich a črevá sa vám poďakujú

Alebo pečenie

  • Miesto prášku do pečiva siahnite po vínnom kameni. Kúpite ho v predajniach so zdravou výživou pod názvom "Kypriaci prášok bez fosfátov". Je určite menším zlom ako tradičný prášok do pečiva. Naše staré mamy si dokonca vystačili aj so sódou bikarbónou. 
  • Vanilínový prášok vymeňte za domáci cukor. Koláčiky obaľte v prášku zo sušeného ovseného mlieka. Nepoznáte rozdiel od klasického práškového cukru.
  • Droždie možno nahradiť kvalitným chlebovým kváskom. Chce to len viac trpezlivosti. Dnes si môžete kúpiť aj hotový kváskový chlieb.

Prečítajte si: Viete, prečo je kváskový chlieb zdravší?

... a zabudnite, že existujú sladké krémy zo škatuľky či rýchlo tuhnúca čokoládová poleva.

Používajte oriešky, hrozienka a iné sušené, najlepšie domáce ovocie. Kvalitná horká čokoláda je lepšia voľba ako rýchlo tuhnúca čokoládová poleva.

Pokiaľ zostanete pri prirodzených metódach predkov, ste za vodou; ak chcete viac, rýchlejšie a bez práce alebo za málo peňazí, zo sietí veľkovýrobcov disponujúcich čoraz väčším množstvom chemických prídavných látok sa nevyhrabete.

Čítajte: Podozrivé ÉČKA. Za čo všetko môžu?

Paradoxné na situácii je to, že povinnosť uvádzať éčkové vylepšenia mala pôvodne slúžiť spotrebiteľovi sťaby informácia, že je potravina bezpečná, pretože dodané látky prešli štátom stanovenou normou.

Prečítajte si tiež: Farbivá a konzervanty, emulgátory a stabilizátory... Kto sa v tom má vyznať?

Dnes je situácia iná, vypísané éčka sú dôvodom na spustenie červenej kontrolky v hlave, že tu je treba spozornieť a dobre zvažovať, či nám tieto potraviny naozaj stoja za to.

A čo GLUTAMÁT a ASPARTÁM. Sú naozaj nebezpečné pre naše zdravie?