Maroš Krivosudský: „Keď nebude zdravá planéta, nebudeme zdraví ani my sami...“

Redakcia | 18. máj 2022
Maroš Krivosudský: „Keď nebude zdravá planéta, nebudeme zdraví ani my sami...“

Od práce inštruktora a fitness trénera, cez založenie vlastnej výživovej a wellbeing poradne pôsobiacej vo firmách na celom Slovensku, až po výrobu potravín a predaj jedlého hmyzu. Prečítajte si rozhovor s Marošom Krivosudským, spoluzakladateľom slovenskej značky FUTU, ktorá na slovenský trh prináša nutrične hodnotné potraviny a iné produkty pre lepšiu, zelenšiu a zdravšiu budúcnosť.

Maroš, v oblasti zdravej výživy a zdravého životného štýlu pôsobíš už viac ako 15 rokov. Ako si sa k týmto témam dostal? 

Pohybu a výžive ako takým sa venujem v podstate celý život. Po skončení športového gymnázia som si na chvíľu myslel, že zo mňa bude ekonóm a keďže mám rád čísla, začal som študovať na Ekonomickej univerzite. Veľmi rýchlo som ale pochopil, že to nebude nič pre mňa, a tak som sa popri škole vrátil k zdravému životnému štýlu. Začal som pracovať v jednom fitness centre ako inštruktor, a to bol aj začiatok mojej práce s ľuďmi.
Začal som sa v tejto oblasti intenzívnejšie vzdelávať, robil som si rôzne slovenské, ale aj medzinárodné certifikáty a ihneď, ako som nadobudol potrebnú kvalifikáciu, som začal robiť aj osobného trénera. Ako tréner som následne pôsobil takmer 8 rokov, počas ktorých mi prešli rukami desiatky klientov. K poradenstvu v oblasti zdravej výživy ma to ale popri trénovaní ťahalo ešte viac. No a keďže sa podľa môjho názoru nedá byť dobrým trénerom, respektíve pohybovým špecialistom a zároveň sa naplno venovať výžive, s prácou trénera som skončil. Tých informácií a dlhodobého vzdelávania je jednoducho príliš veľa a ak vám bude niekto tvrdiť, že je odborník aj vo fitness aj vo výžive, pravdepodobne sa preceňuje.
Následne sme si teda otvorili s ďalšími kolegami výživovú a wellbeing poradňu wHealth, v ktorej pomáhame optimalizovať stravovacie plány individuálnych klientov, ale tiež spolupracujeme s lekármi, psychológmi a trénermi, a organizujeme dni zdravia pre firmy a ich zamestnancov po Slovensku. 

Čo je teda ale, podľa teba, pre naše zdravie dôležitejšie? Tréning alebo výživa?

Obe tieto kategórie sú rovnako dôležité a, na čo veľa ľudí zabúda, ešte je k nim potrebné pridať aj dobrý spánok. Ak totiž chceme dosahovať akýkoľvek fitness cieľ, je potrebné, aby sme si vedeli nastaviť adekvátny tréningový režim a následne sme zregenerovali tým, že telu dodáme dostatok živín a kvalitne sa vyspíme. Ani jedna z týchto troch oblastí nemusí byť v našich životoch stopercentná, no ak chceme byť v dosahovaní výsledkov úspešní, mali by sme nad svojím zdravím rozmýšľať komplexne. No a pokiaľ k tomuto všetkému ešte človek pridá prácu na svojom psychickom zdraví a pravidelne absolvuje preventívne prehliadky u lekárov, môže si s čistým svedomím povedať, že pre seba robí maximum.  

Na sociálnych sieťach často komunikuješ svoje vlastné osobné výzvy. Ktoré považuješ za tie, ktoré ťa zmenili, či posunuli ďalej? 

Ja som zástancom názoru, že teoretické vedomosti sú pre poradenstvo v oblasti zdravého životného štýlu dôležité, no ak chcete niekomu skutočne radiť, mali by ste mať aj dostatok praxe. Práve preto som v posledných rokoch na sebe skúšal veľa stravovacích režimov či redukčných diét, bol som rok na striedačku vegánom a vegetariánom, vylúčil som na isté obdobie zo života kávu a kofeín, alebo som si na 365 dní skúsil fungovať absolútne bez konzumácie alkoholu. Tieto moje výzvy vždy vyhodnocujem pocitovo, ale tiež prostredníctvom diagnostík a lekárskych prehliadok, pričom tieto výsledky a skúsenosti viem ďalej posúvať svojim klientom. Každá z týchto výziev ma zároveň posúva ďalej ako človeka, keďže sa jedná o neprenosné skúsenosti, ktoré sú často náročné na psychiku. Myslím teda, že ma každá z nich trochu zmenila, dúfam k lepšiemu.

Absolvoval si aj pobyt v tme, ktorý však ľuďom nemusí byť úplne známy. Vieš o ňom povedať viac?

V sebarozvoji ma posúvajú aj iné veci, ako napríklad 7-dňový pobyt v absolútnej tme, ktorý som absolvoval minulý rok. Takýto pobyt, kde máte na určité obdobie úplne obmedzený prístup svetla, je vo svete využívaný ako veľmi efektívna terapeutická metóda a keďže ja rád pracujem na svojom duševnom zdraví, potreboval som si ho vyskúšať aj sám na sebe. Absolútna tma síce určite nemusí byť pre každého, no zároveň by som ju každému doprial. V tme si totiž viete upratať hlavu omnoho rýchlejšie ako v bežnom živote plnom impulzov, kde vás každú chvíľu niečo nové vyruší. Nie je to síce v žiadnom prípade len príjemný a pohodový zážitok, no z dlhodobého hľadiska mi určite pomohol.

Od tmy späť k výžive. Teraz si vegán, vegetarián, alebo klasický všežravec?

Vegánstvo a ani vegetariánstvo neboli pre mňa, no naspäť ku každodennej konzumácii mäsa som sa vrátiť nechcel. Najradšej by som prešiel na kvalitnú pescetariánsku stravu, ktorá je postavená na rybách a morských plodoch, no tie na Slovensku v dobrej kvalite nájdeme len ťažko. Našťastie sa však dajú aj v strave robiť kompromisy a môj súčasný stravovací režim sa nazýva flexitariánstvo. To by sa dalo definovať ako režim, v ktorom preferujete rastlinnú stravu, snažíte obmedzovať živočíšne produkty na minimum a dbáte na ich pôvod a kvalitu.

V čom je podľa teba flexitariánstvo prínosné pre ľudí? 

Flexitariánstvo alebo reduktariánstvo sú skvelé stravovacie režimy práve preto, že nespočívajú v absolútnom vylučovaní živočíšnych produktov, ale len v ich obmedzovaní. Takto si môžete vyskladať pestrý stravovací režim, v ktorom sa nachádza aj kvalitné mäso, vajíčka či mliečne produkty, no nejete ich na dennej báze, ale len príležitostne. Tak, ako to robili naši rodičia a starí rodičia.

Treba si uvedomiť, že potravinársky priemysel, a najmä živočíšna výroba, sú veľkou záťažou pre životné prostredie. No a keďže ľudská populácia neustále rastie a súčasné nastavenie produkcie živočíšnych potravín je neudržateľné, nemôžeme sa na stravu pozerať len egoisticky cez optiku nášho zdravia, ale tiež z pohľadu vplyvu na našu planétu. Keď totiž nebude zdravá planéta, nebudeme zdraví ani my sami. 

Ideálne pre životné prostredie by síce bolo vegánstvo, no človek je prirodzene všežravec, a teda je pre väčšinu ľudí nepredstaviteľné, aby sa všetkého živočíšneho úplne vzdali. Je to celé o kompromisoch a flexitariánstvo je veľmi zdravým kompromisom, ktorý vie, myslím, dodržiavať každý z nás.

V ostatnom čase si rozvíril vody sociálnych médií aj ďalším projektom, známym pod značkou FUTU, s ktorou vyrábate produkty z jedlého hmyzu. Prečo práve hmyz? 

Jedlý hmyz naozaj priťahuje pozornosť a vzbudzuje vášne ako nikdy predtým, no pritom sa nejedná o žiadnu novinku. Vo svete konzumujú hmyz približne 2 miliardy ľudí, pre ktorých je to úplne prirodzená forma potravy. Pár rokov dozadu sa 4 najvýživnejšie druhy hmyzu schválili na konzumáciu ľuďmi aj v EÚ, pričom so značkou FUTU sme sa ho s kolegami rozhodli priniesť aj na Slovensko. Niektorí odborníci hovoria, že je to potravina budúcnosti a majú sčasti pravdu. Ak je hmyz dobre spracovaný, je veľmi chutný, výživný, obsahuje vysoký podiel kvalitných živočíšnych bielkovín a zároveň jeho chov zaťažuje životné prostredie výrazne menej ako napríklad chov dobytka či hydiny. 

My si vo FUTU síce nemyslíme, že hmyz nahradí kvalitnú živočíšnu výrobu a je budúcnosťou stravovania, no ako doplnok môže byť skvelý pre všetkých všežravcov, flexitariánov, a dokonca si na ňom pochutia aj niektorí vegáni.

Má konzumácia jedlého hmyzu aj nejaké riziká či negatíva?

Jedenie červíkov alebo svrčkov môže znieť pre veľa ľudí veľmi odpudzujúco, a to je v našich zemepisných šírkach úplne prirodzené. Treba si ale uvedomiť, že sa aj v tejto oblasti jedná len o veľmi špecifické druhy hmyzu, ktoré majú pre človeka takmer výlučne pozitívne vlastnosti. Jedovaté či inak nevhodné druhy hmyzu, samozrejme, v obchodoch nikdy nenájdete, o čo sa veľmi intenzívne starajú kontrolné orgány. 

Ak ale mám pomenovať nejaké negatíva, určite by som spomenul to, že hmyz môže u menšej skupiny ľudí vyvolať slabšiu alergickú reakciu, a preto sa produkty musia označovať alergénom číslo 2, teda tým istým, ako je to pri kôrovcoch. Tieto 4 vybrané druhy hmyzu sú totiž svojou stavbou veľmi podobné krevetám a iným podobným morským plodom, ktoré si za posledných 30 rokov našli veľa fanúšikov aj medzi Slovákmi. Ja si myslím, že aj také krevety boli určite pre našich starých rodičov neprirodzené a odpudivé, a postupne sme si na ne zvykli.

Všetko, čo je nové, nepoznané, asi rozdeľuje spoločnosť. Ako ste sa k vlne negatívnych reakcií postavili vo FUTU?

Nebudem klamať, množstvo negatívnych reakcii nás prekvapilo. Určite sme počítali s ľuďmi, ktorým je jedlý hmyz odpudivý a nebudú ho chcieť konzumovať. Prekvapením ale bolo, že na nás ľudia začali útočiť, že im chceme niečo nanútiť a zmeniť tradičné slovenské stravovanie, ktoré je na živočíšnej výrobe postavené. Naším cieľom je pritom len rozprávať o udržateľnosti v stravovaní, vzdelávať v tejto oblasti ľudí a prinášať produkty, ktoré dávajú zmysel z hľadiska dobrých nutričných hodnôt a zároveň z hľadiska vplyvu ich výroby na životné prostredie. Jedlý hmyz totiž nie je pre každého, ale udržateľné stravovanie áno.

A čo tvoje plány do budúcnosti? Vyzerá to tak, že inovatívnosť máš v krvi. Na čo ďalšie sa tešíš? 

Určite sa teším na nové FUTU produkty, na ktorých vývoji spolu s partnerom a kolegom Igorom Lúčanským už niekoľko mesiacov poctivo pracujeme a ktoré prinesieme na slovenský trh čoskoro. Rovnako sa ale teším, že rastie záujem slovenských firiem o dni zdravia pre ich zamestnancov a že môžeme s ďalšími odborníkmi z wHealth hovoriť o zdraví, fitness a výžive po celom Slovensku. Moje plány do budúcnosti sú teda jednoznačne v oblasti zdravého životného štýlu a v udržateľnom stravovaní.

TIP – vegan proteínové tyčinky:

Patríte k milovníkom proteínových tyčiniek, či už po tréningu, alebo len tak, počas dňa ich volíte ako zdravšíu alternatívu snacku? Tak potom vám určite budú chutiť FUTU vegan proteínové tyčinky, vyrobené z tých najkvalitnejších surovín. Nájdete medzi nimi tradičnú kombináciu banán s čokoládou, ktorá nikdy nesklame. Odporúčame však ochutnať dokonalé netradičné kombinácie ako napríklad Levanduľa - mandľa, či tyčinku s Machovkou peruánskou, u nás známou ako Physalis. Jednoznačne stoja za to! A nielen kvôli chuti. Sú kvalitným zdrojom rastlinných bielkovín a vlákniny potrebnej pre správnu funkciu tráviaceho systému.

Fotogaléria