Medvedí cesnak je tu! Skúste túto tinktúru.

Diana Mašlejová | 21. marec 2017
Medvedí cesnak je tu! Skúste túto tinktúru.

Medvedí cesnak neodmysliteľne patrí k jari a okrem lahodnej chuti je výborným pomocníkom pri detoxikácii organizmu.

Nie nadarmo sa traduje, že ho po zimnom spánku vyhľadávajú medvede, pretože im prečistí krv i črevá, povzbudí imunitu a metabolizmus. Tým ale pozitívne účinky tejto chutnej rastlinky zďaleka nekončia. Pozrite sa s nami, na čo všetko sa hodí.

Medvedí cesnak proti vírusom i baktériám

Antibakteriálny a antivírusový účinok medvedieho cesnaku bude pre organizmus pokladom najmä pri zmenách počasia. Príroda to zariadila tak, že liečivé lístky cibuľovitej rastliny majú svoju sezónu práve začiatkom jari, keď telo potrebuje vzpružiť.

Medvedí cesnak lieči vírusové ochorenia, podporuje imunitný systém a čistenie krvi, pomôže pri infekciách.

Aby ste mali z bylinky skutočný osoh, jedzte ju čerstvú a vyberajte si čo najmladšie zelené lístky.

Vhodná je i tepelná úprava, ktorá však mierne znižuje pozitívne účinky. Medvedí cesnak nesušte, zbytočne by zhorkol a opäť by ste procesom eliminovali kladné vlastnosti. Jedzte ho za čerstva!

Blahodarná tinktúra z medvedieho cesnaku

Nakoľko je medvedí cesnak sezónnou rastlinou, existuje viacero spôsobov, ako ho uchovať pre ďalšie použitie. Jedným z možných variantov je tinktúra, ktorá vďaka sírnym zlúčeninám obsiahnutým v rastline, znižuje koncentráciu cholesterolu a tukov v krvi, krvný tlak, zabraňuje tvorbe nebezpečných embólií a trombóz, zlepšuje prúdenie krvi.

Na prípravu budete potrebovať:

  • dvojlitrový pohár
  • pol kilogramu na malé pásiky nakrájaných lístkov medvedieho cesnaku
  • liter konzumného liehu (vhodná je napríklad vodka)

Do nádoby vtlačte pokrájané lístky, zalejte alkoholom a uzatvorte. Na chladnom mieste nechajte 3 - 5 týždňov a následne cez sitko zlejte tekutinu do keramickej či sklenenej nádoby.

Na zdravie stačí jedna až dve čajové lyžičky tohto silného extraktu denne. Medvedí cesnak okrem iného doplní chýbajúce minerály, vitamín B a C a chráni pred plesňami. 

Dobré trávenie s medvedím cesnakom

Okrem spomínaných pozitívnych účinkov na srdcovocievny a imunitný systém je medvedí cesnak známy najmä ako prírodná podpora dobrého trávenia.

Rastlina, či už vo forme čerstvého šalátu alebo tinktúry, napomáha pri liečbe žalúdočných vredov, pri zápaloch hrubého i tenkého čreva, črevných kataroch a hnačkách.

Určite si prečítajte: Takéto gurmánske lahôdky si pripravíte z medvedieho cesnaku

Medvedí cesnak? Zasaďte si vlastný.

Pokiaľ túžite po zbere vlastných lístkov, môžete si medvedí cesnak vysadiť aj v záhradke. Rastlinka preferuje zatienené stanovisko, vyrastá a kvitne skoro na jar. Medvedí cesnak je cibuľovitá rastlina, ktorá sa množí semenom. Najlepšie je vysievať ju v časoch po dozretí. Dopestovať sa dá dokonca i na balkóne.

Pokiaľ sa rozhodnete ísť nazbierať cesnak do voľnej prírody, vyhľadávajte vlhké lúky bohaté na humus. Rastlinku zacítite ešte skôr, ako ju zbadáte a vôňa je aj jedným z jej hlavných poznávacích znamení.

Silná, výrazná cesnaková aróma vám pri zbere pomôže nepomýliť si rastlinku s lístkami konvalinky, na ktorú sa síce ponáša, je však jedovatá!