Nie je ČAJ ako ČAJ

Lucia Gáborová | 23. marec 2020
nie je čaj ako čaj, výber čaju, zelený, žltý, biely, čierny, ako si vybrať, zdravie, diéta, chudnutie, zdravý životný štýl

Zatiaľ čo v západnom svete je najpopulárnejším životobudičom káva, na východe je ním čaj. Definujeme ho ako nápoj pripravený lúhovaním lístkov čajovníka v horúcej vode. Všetky druhy čaju pochádzajú z jednej a tej istej rastliny známej pod názvom Camellia Sinensis (čajovník). Rozdiely medzi jednotlivými druhmi čaju vyplývajú zo spôsobu spracovania, pestovateľských a geografických podmienok. Rastlina Camellia Sinensis je pôvodom z Ázie, no v súčasnosti sa pestuje v tropických a subtropických oblastiach celého sveta. S viac ako tritisíc odrodami je čaj po vode najviac konzumovaným nápojom na svete.

ROZDELENIE ČAJU

Tradičný čaj môžeme rozdeliť do šiestich kategórií: čierny, zelený, žltý, biely, pu-erh a oolong. V našich končinách však poznáme pod pojmom čaj aj nápoj, ktorý sa vôbec nepripravuje z čajových lístkov. Je ním napríklad bylinkový čaj, ovocný, roiboos a podobne. Aj keď sa nezhodujú so skutočnou definíciou čaju, je to názov, pod ktorým ich poznáme.

ČIERNY ČAJ

Čierny čaj vyrobený z listov rastliny čajovníka je pravý čaj a pije sa najmä v Číne, kde sa nazýva aj červený čaj. V Európe je lídrom v pití čierneho čaju Veľká Británia. Určite ste už počuli o ich tradičnom pití čierneho čaju s mliekom. Briti vypijú približne 165 miliónov šálok čierneho čaju denne. Vráťme sa však späť k zemi pôvodu, k Číne. Báj vraví, že čierny čaj objavil pred päťtisíc rokmi čínsky cisár Šen-nung, zakladateľ medicíny a poľnohospodárstva. Podľa známej báje mu na jednej z jeho ciest do kotlíka s prevarenou vodou, ktorú mal určenú na pitie, spadlo niekoľko lístkov čajovníka.

Medzi výrobou zeleného a čierneho čaju je niekoľko zásadných rozdielov, pričom čierny čaj si vyžaduje zdĺhavejší výrobný proces. Kým čajové lístky na prípravu zeleného čaju sa okamžite zahrievajú, na výrobu čierneho čaju sa najskôr nechajú uschnúť na slnku alebo prúdením vzduchu. Zvädnuté lístky sa následne valcujú, pričom nastáva ich mechanické narušenie a prebieha proces oxidácie. Táto časť procesu sa uskutočňuje v horúcich miestnostiach na urýchlenie oxidácie listov a mení ich na tmavočervenú až hnedú farbu. V tomto okamihu sa čaj zahrieva a suší, aby sa oxidácia zastavila. Úroveň oxidácie určuje kvalitu čaju. Čierny čaj má za sebou množstvo výskumov a systematické prehľady ukazujú, že jeho pravidelné pitie dokáže potenciálne znížiť krvný tlak, riziko vzniku cukrovky 2. typu a zlepšiť cholesterolový profil.

PRÍPRAVA ČIERNEHO ČAJU PODĽA ČÍŇANOV:

Najskôr si pripravte čistý čajník, sitko a šálky. Odvážte požadované množstvo čajových lístkov. Všeobecne platí 3 – 5 g na 150 – 250 ml vody. Vložte ich do šálky alebo do čajníka. Prevarte vodu a zalejte. Ak zalievate čaj do čajníka, zalejte ho len do 80 % objemu. Nechajte postáť 2 – 3 minúty a podávajte.

ZELENÝ ČAJ

Ďalší tradičný druh čaju, ktorý má značné benefity na ľudský organizmus. Pochádza taktiež z Číny, kde sa pije už tisícky rokov. Dnes však dominuje najmä v Japonsku, kde jeho spotreba prevyšuje spotrebu čierneho čaju. Zelený čaj sa po zbere nechá uschnúť iba mierne. Potom sa oxidačný proces veľmi rýchlo zastaví rýchlym zahrievaním listov. Takýto proces umožňuje v čajových lístkoch zachovať chlorofyl a triesloviny a lístky si teda zachovávajú svoju pôvodnú farbu. Zelený čaj sa zalieva vodou nižšej teploty a lúhuje sa kratšie, má menej kofeínu (10 – 30 % kávy).

Tento druh čaju má tiež tendenciu vytvárať jemnejšie príchute s mnohými podtónmi a prízvukmi, ktoré ocenia najmä znalci. Medzi najobľúbenejšie druhy zeleného čaju patria sencha, genmaicha a matcha. Konkrétne systematické prehľady naznačujú, že pravidelná konzumácia zeleného čaju môže pomôcť znížiť riziko rakoviny, krvný tlak, rezistenciu na inzulín a zlepšiť glykemický index.

PRÍPRAVA ZELENÉHO ČAJU:

Pripravte si čajník alebo šálku so sitkom, hrnčeky a rýchlovarnú kanvicu alebo hrnček na prevarenie vody. Pri zelenom čaji pamätajte na to, že ak bude mať voda viac ako 90 °C, váš čaj bude trpký a horký. Pri zelenom čaji všeobecne platí dávkovanie 1 čajovej lyžičky čajových lístkov na 1 šálku. Ideálna teplota vody je 80 – 85 °C. Takúto teplotu bude mať voda približne 30 - 45 sekúnd od bodu varu. Na hrnček položte sitko. Zalejte prevarenou vodou v požadovanej teplote a nechajte 3 minúty lúhovať. Odložte sitko a užite si svoju šálku zeleného čaju.

BIELY ČAJ

Tento čaj je najjemnejší zo všetkých čajov. Je obľúbený pre svoju jemnosť, komplexnosť a prirodzene sladkastú chuť. Najmladšie čajové výhonky čajovníka sa spracúvajú ručne bez oxidačného procesu. Pripravovaný pri nízkej teplote vody a krátkom čase lúhovania má biely čaj len veľmi nízky obsah kofeínu. Samozrejme, ak ho zalejeme veľmi horúcou vodou a necháme ho postáť dlhšie, obsah kofeínu vo výluhu sa zvýši, stále ho však bude mať najmenej zo všetkých druhov čaju.

PRÍPRAVA BIELEHO ČAJU:

Niektoré druhy bieleho čaju sa môžu zalievať horúcejšou vodou ako zelený čaj. Lúhovať by sa mali 3 - 5 minút. Iným bude stačiť 2 - 3 minúty.

ŽLTÝ ČAJ

Žltý čaj je menej známy. Pochádza výlučne z Číny. Chuťou a vôňou má veľmi blízko k zelenému čaju, má však výrazne ovocnú chuť, jemnú textúru a príjemnú vôňu. Je ľahšie stráviteľný ako čierny a zelený čaj. Jasne žltá farba tohto čaju nie je prirodzená a dosahuje sa špeciálnou úpravou čajových lístkov. Pri tomto postupe sa polyfenoly čaju (katechíny) najskôr oxidujú, aby sa dosiahol žltý odtieň, a potom sa ďalej upravujú, aby sa zachovala farba a aróma sušených listov.

PRÍPRAVA ŽLTÉHO ČAJU:

Do šálky dajte 5 gramov lístkov žltého čaju, zalejte vriacou vodou a nechajte lúhovať 2 až 5 minút, v závislosti od toho, aký silný má byť. Ak sladíte, pridajte vami zvolené sladidlo (cukor, med, stévia). Po piatich minútach preceďte. Vaša šálka perfektného žltého čaju je pripravená.

PU-ERH

Čaj pu-erh je čierny čaj z Číny, ktorý je cenný pre svoje liečivé vlastnosti. Vyznačuje sa zemitou chuťou. Je to asi najzáhadnejší zo všetkých čajov. Do roku 1995 bolo nezákonné dovážať ho do USA a proces jeho výroby je v Číne prísne stráženým štátnym tajomstvom. Je veľmi silný, s neuveriteľne hlbokou a bohatou chuťou bez horkosti a jeho chuť je takmer rašelinová. Čínska metóda prípravy tohto čaju si vyžaduje špeciálne náčinie, zatiaľ čo modernou metódou si tento čaj hravo pripravíte aj doma.

PRÍPRAVA ČAJU PU-ERH:

Použite 3 - 4 g čaju na 230 ml vody. Teplota vody má mať 90 °C. Doba lúhovania: 2 - 4 minúty.

OOLONG

Tento čaj prechádza oxidáciou podobne ako čierny čaj. V závislosti na dĺžke oxidácie má následne bližšie buď k chuti čierneho alebo zeleného čaju. Oolong má kombináciu zdravotných účinkov, ktoré poskytuje zelený aj čierny čaj a obsahuje celú škálu polyfenolov nachádzajúcich sa v oboch. Ak sa neviete rozhodnúť medzi zeleným a čiernym čajom, oolong je presne čaj pre vás. Jeho aróma a chuť je často prirovnávaná k vôni čerstvého ovocia a kvetov.

PRÍPRAVA ČAJU OOLONG:

Teplota vody by mala byť medzi 80 – 90 °C. Doba lúhovania sa pohybuje niekde medzi rozmedzím 1 - 5 minút. Záleží na tom, aký silný výluh máte radi. Sypané lístky sa zvyčajne vylúhujú rýchlejšie ako oolongové čaje v guľatom či valcovom tvare.

Nezabudnite, že sypané čaje sú vždy kvalitnejšie ako vreckové. Výluh pripravujte vždy prikrytý vrchnákom, aby sa zachovala nielen chuť, ale aj aróma čaju.