Ovocie sušené mrazom. V čom sa odlišuje od tradične sušeného ovocia?

Ing. Vladimíra Mihálová | 25. október 2017
Ovocie sušené mrazom. V čom sa odlišuje od tradične sušeného ovocia?

Sušenie a mrazenie sú najčastejšími postupmi, ktoré sa využívajú pri dlhodobom uskladnení ovocia a zeleniny. Nevýhodou tohto spracovania je však znižovanie výživovej hodnoty. Počuli ste už o úprave, akou je sušenie mrazom?

Tradične sušené ovocie

Nie je však sušenie ako sušenie. V čom spočívajú významné rozdiely? Klasický spôsob sušenia teplom je proces, pri ktorom čerstvé ovocie umiestnime do horúceho prostredia. Vodu, ktorá je v ňom obsiahnutá, necháme takto určitý čas prirodzene vyparovať.

Mohlo by vás zaujímať: Sušené paradajky: stavte na vlastnú výrobu doma. Bude to delikatesa!

Potom dáme ovocie na slnko alebo iné horúce miesto. Môžeme použiť tiež sušičku ovocia. Nepridávame však žiadny cukor. Pri odparovaní vody sa prirodzený obsah cukru v ovocí koncentruje. Preto sa nám často zdá, že sušené ovocie chutí oveľa sladšie ako čerstvé.

Konečný produkt, žiaľ, svojou scvrknutou podobou ovocie len vzdialene pripomína. Napriek tomu, ešte stále obsahuje určitý podiel vody.

Alebo exotika? LIČI - sladké ovocie, ktoré vám zaručene bude chutiť

Lyofilizácia (sušenie mrazom)

Lyofilizácia (sušenie mrazom) je komplikovanejší spôsob úpravy. Ide o proces odparenia, odstránenia vody zo zmrazených látok či produktov.

Výsledkom tohto procesu sú lyofilizáty, ktoré nachádzajú uplatnenie ako prísada do potravín, ale aj ako samostatná potravina. Sušenie mrazom sa aplikuje na výrobky, pri ktorých je obzvlášť dôležitá kvalita. Napríklad vakcíny, antibiotiká, instantné výrobky (káva, polievky), zelenina, bylinky a koreniny, potraviny pre astronautov, doplnky výživy atď.

Sušiť mrazením sa však dá aj ovocie vcelku. Výsledkom je chrumkavá a zdravá pochúťka, ktorá môže byť konzumovaná samostatne ako snack, ale aj ako súčasť raňajkových cereálií.

 Mohlo by vás zaujímať: Prečo sa oplatí jesť MALINY? Toto všetko sa v nich skrýva!

Myslíte si, že sušenie mrazom je nejaká novinka? Kdeže, už okolo roku 1250 pnl. nosili peruánski Inkovia svoje zásoby do výšok Machu Picchu. Studený vzduch a nízky tlak spôsobili ich zamrznutie a následné odparenie vody.

Tak bola objavená jednoduchá metóda lyofilizácie. Súčasný spôsob sušenia mrazom je založený na rovnakom princípe. Čerstvé ovocie (zelenina) sa umiestni na tácky na lyofilizovanie a šokovo sa zmrazí. Zabráni sa tak narušeniu štruktúry vznikajúcimi kryštálikmi ľadu.

Potom sa umiestni do sušiarne, kde je udržiavaný nízky tlak. Ten spôsobí, že voda v zmrazenom ovocí sublimuje. Neroztopí sa a nezmení sa na kvapalinu, ale prechádza rovno z pevnej fázy (ľadu) do fázy plynnej (vodnej pary). Z čerstvého ovocia sa tak pomocou mrazu a tlaku odstráni približne 99 % vody, pričom pôvodná štruktúra zostane zachovaná.

Čítajte tiež: 10 potravín, ktorým mrazenie prospeje