PEPINO – zelenina s chuťou ovocia
Viete, ktorá rastlina chutí ako ovocie, ale je to vlastne zelenina? Pepino melón je neuveriteľne výživovo bohatý plod z čeľade ľuľkovité, Solanum muricatum, obzvlášť prospešné pre diabetikov a ľudí s diétou.
Ide o skutočný úlovok pre každého, kto preferuje zdravú stravu. Hoci Veľká noc je už dávno za nami, pepino nápadne pripomína žltučké vajíčko s fialovou kresbou, čo môže niekomu pripadať ako kraslica priamo z prírody.
Máme sa báť cukru? Poznáte rozdiel medzi cukrom a sacharidmi?
Pôvodne pepino pochádza z Peru, kde rastie na Andských svahoch, no rokmi sa úspešne rozšírilo do všetkých subtropických oblastí sveta. Do Európy sa dostalo už v roku 1785, ale k nám len nedávno. Pre svoje kvality a relatívne ľahké pestovanie si pepino určite zaslúži, aby sa u nás čo najskôr udomácnilo.
Dá sa pestovať nielen v skleníku, ale v lete i v záhrade, na balkóne či v zimnej záhrade.
Už počas ročného pestovania pepina, „melónového kríka“, ako ho nazývajú Angličania, môžeme natrhať a pochutiť si na tridsiatich, ale i viacerých pre nás zriedkavých plodov. Počas dozrievania sa farba pepina mení zo zeleno-bielej na žltú s fialkastou kresbou. Plod má veľkosť približne 10 cm a tvar je oválny, guľatý, prípadne srdcovitý. Dužina je svetložltá, šťavnatá, sladká, bez akejkoľvek zjavnej kyslosti a zriedka obsahuje semená. Avšak, ak sa predsa len semená v ovocí nachádzajú, sú malé, tvrdé, jedlé a umiestnené uprostred. Chuť pepina pripomína kombináciu hrušky, broskyne a melóna.
Čo obsahuje pepino v 100 g?
- 113,4 KJ, 27 Kcal,
- 0,8 g bielkovín,
- 5,8 g sacharidov,
- 0,15 g tuku,
- 5 g vlákniny,
- 89 g vody.
Vitamíny skupiny B ako tiamín, niacín, kyselina listová, riboflavín, betakarotén, vitamín C
Minerály ako fosfor, železo, vápnik, mangán, sodík a iné stopové prvky
Antioxidanty prítomné v ovocí majú vedecky potvrdené protizápalové vlastnosti, ochranu pokožky a pomáhajú predchádzať vzniku rakoviny.
Pepino obsahuje vlákninu, ktorá podporuje peristaltiku čriev.
Okrem toho cenné pektínové látky pomáhajú odstraňovať toxíny z tela a tým normalizujú prácu čriev.
Dozretá dužina obsahuje fenolové zlúčeniny, ako napríklad β-karotén a zeaxantín. Zeaxantín pomáha chrániť sietnicu pred vekom podmieneným ochorením makuly (žltej škvrny), filtrovaním škodlivých ultrafialových lúčov, najmä u starších dospelých.
Okrem β-karoténu obsahuje priemerné hladiny flavonoidov, ako je luteín. Celkovo sa zistilo, že tieto pigmentové zlúčeniny majú antioxidačné vlastnosti a podieľajú sa na nočnom videní, udržiavaní zdravej sliznice, kože a kostí. Zelenina a ovocie bohaté na flavonoidy pomáhajú chrániť telo pred vznikom rakoviny pľúc a ústnej dutiny.
Čerstvé ovocie má dostatočné množstvo vitamínu C. Ten je citlivý na teplo a ako silné redukčné činidlo, vysoko citlivé na oxidáciu, ovplyvňuje normálny priebeh biochemických reakcií v tele. Ide napríklad o detoxikačné reakcie v pečeni, tvorbu kolagénu, vstrebávanie železa či metabolizmus tukov. Vitamín zodpovedá aj za rast a obnovu tkanív, hojenie rán a jaziev.
Čerstvé pepino je dobrým zdrojom draslíka
Draslík je dôležitou zložkou bunkových a telesných tekutín, ktoré pomáhajú kontrolovať srdcovú frekvenciu a vysoký krvný tlak spôsobený vysokým príjmom sodíka. V ľudovom liečiteľstve sa využíva pepino pri liečbe respiračných infekcií, kožných ťažkostí a predpokladá sa, že má aj antireumatické vlastnosti.
Vďaka vysokému podielu vody je vhodným ovocím pri chudnutí
Pepino má minimum kalórií, takže nijako výrazne nenavýši energetický príjem. Je to naozaj dar z nebies pre tých, ktorí snívajú o štíhlej postave, pretože pomáha kontrolovať hladinu cukru v krvi a cholesterolu.
Pepino môžeme konzumovať 1 – 3-krát do týždňa po 100 – 150 gramov.
Ak nepatríte k pestovateľom pepina, môžete si ho zakúpiť približne od júna v obchodoch, kde ponúkajú aj exotické druhy ovocia. Dôležité je vybrať si ovocie s príjemnou vôňou, pevné a neporušené. Pepino je veľmi citlivé na stlačenia a rýchlo sa potom kazí. Preto ovocie pri výbere zbytočne nestláčame. Po kúpe necháme plod 1 - 2 dni postáť pri izbovej teplote, aby dozrelo, podobne ako paradajka. Ovocie pred použitím umyjeme v čistej tečúcej vode.
TIP: Polozrelé, prípadne zrelé, ale tvrdšie pepino môže byť chrumkavé. Vtedy sa je ako jablko s kožou.
V prípade zrelých, mäkkých plodov je vrchná šupka kožovitá ako pri mäkkej paradajke a je lepšie ju odstrániť. Ak sa v plode nachádzajú semienka, netreba sa ich báť a je ich možné konzumovať. Pepino patrí do čeľade Solanaceae, ľuľkovité (kde patria paradajky, zemiaky, paprika...) a môže vyvolať alergické reakcie u niektorých senzibilnejších jedincov.
Zvyčajnými reakciami môžu byť svrbenie kože a očí, nádcha (alergická rinitída) a gastrointestinálne poruchy, ako je bolesť žalúdka, zvracanie a hnačka. Ovocie sa konzumuje väčšinou surové, podobne ako melón, a najlepšie je vychladené. Pepino je vynikajúce tiež v ovocných aj zeleninových šalátoch a v pečených, nepečených i mrazených dezertoch. Pred tepelnou úpravou treba dužinu nakrájať a po niekoľkých minútach osušiť.
Kokosový olej – superpotravina alebo superpodvod?