Podporte si zdravie zázvorom

Redakcia | 11. november 2022
Podporte si zdravie zázvorom

Nastalo obdobie, kedy sa prebúdzame do hmly, nečasov, ale zažívame aj posledné lúče slnka v podobe babieho leta. Tieto výkyvy počasia majú negatívny vplyv nielen na našu psychiku, ale aj na naše telesné zdravie. Pomôžte vašej imunite lepšie zvládať stresové situácie, negatívne vplyvy z vonkajšieho prostredia a znížený prísun vitamínov zo záhradky. Zaraďte do vášho jedálnička zázvor.

Zázvor nemusíte konzumovať iba vo forme nápoja, i keď je to výborný spôsob. Navyše, takto trafíte až dve muchy jednou ranou! Na jednej strane si podporíte imunitu, na strane druhej vás šálka dobrého teplého zázvorového čaju pri oddychovaní či čítaní knihy môže „nakopnúť“ aj psychicky a dopriať vám potrebnú relaxáciu. 

Zázvor ako korenie

Môžete si ho pridávať ako koreninu do jedál. Zázvor nemusíte používať iba v kombinácii so slanými jedlami. Výborne osvieži a ozvláštni aj sladké recepty. V kuchyni má naozaj všestranné využitie a jedlám dodáva špecifickú chuť. Nie nadarmo je hojne používaný v ázijskej kuchyni. Jeho výrazná typická chuť a vôňa sú nezameniteľné. Sú spôsobené prítomnosťou esenciálnych olejov, zázvorovej silice a gingerolu. Gingerol, táto ostrá štipľavá látka, má silné protizápalové a antioxidačné účinky a zmierňuje nevoľnosti napríklad pri cestovaní či migrénach. Okrem toho je zázvor bohatý aj na vitamíny (vitamín A, B1, B2, B6, C, E) a minerálne látky (draslík, fosfor, horčík, mangán, meď, sodík, vápnik a železo).

Keď vás trápia virózy či chrípka. 

V poslednej dobe je stále obľúbenejším pomocníkom pri liečbe chrípky a prechladnutia. Práve pre obsah vitamínu C a jeho protizápalové vlastnosti je vhodný pri ochoreniach dýchacích ciest, zápaloch hrdla či pri zvýšenej tvorbe hlienov. Vhodný je aj pri horúčkach, kedy podporuje ich znižovanie. V alternatívnej medicíne sa využíva aj ako analgetikum, najmä pri menštruačných bolestiach a bolestiach hlavy.

Svoje uplatnenie si zázvor našiel aj pri liečbe ochorení v súvislosti s vysokým cholesterolom  (znižuje množstvo LDL cholesterolu) a odporúča sa aj ako prevencia vzniku vysokého cholesterolu. Pomáha znižovať celkový cholesterol a navyše sa podieľa na odbúravaní tuku. Tiež zlepšuje prietok krvi cievami, znižuje riziko infarktu a rozvoja aterosklerózy.

Účinný pri chudnutí? 

Áno, zázvor spôsobuje prehriatie organizmu, urýchľuje metabolizmus, podporuje spaľovanie tukov a aktivuje tráviace enzýmy. Preto sa využíva ako podpora chudnutia a často ho nájdete v zložení výživových doplnkov – spaľovačov. 

Hoci má zázvor široké spektrum pozitívnych vlastností, netreba to s jeho konzumáciou preháňať. Hrozia vám totiž tráviace problémy spojené s hnačkou, bolesťami žalúdka či pálenie záhy. Primerané množstvo zázvoru vám pri týchto ochoreniach a problémoch pomôže, pri nadmernej konzumácii však urobí presný opak. Preto aj tu platí heslo: všetko s mierou. Odporúčaný nie je ani pre ľudí trpiacich diabetom (samotný zázvor znižuje hladinu cukru v krvi), žlčovými kameňmi a pre ľudí, ktorí užívajú lieky na zníženie krvného tlaku (aj zázvor znižuje krvný tlak) a lieky ovplyvňujúce zrážanlivosť krvi (zázvor vplýva na riedenie krvi).