Porazte oxidatívny stres! Sila afrického čaju a rias

Redakcia | 19. november 2016
Porazte oxidatívny stres! Sila afrického čaju a rias

Rastliny, ako je riasa chlorela a čaj rooibos, majú vďaka optimálnemu zloženiu mimoriadne antioxidačné účinky. Poďme do detailov.

Sila afrického čaju

Prirodzene sladkastý čaj z juhoafrických horských planín nazvaný rooibos, prezývaný red bush, patrí medzi favoritov anti-aging konceptov. Väčšinou objavíte jeho červený variant spôsobený fermentáciou lístkov kríku, ktoré nápoj sfarbujú dočervena, trh si však vyžiadal aj zelenú, nefermentovanú formu.

Prečo je taký uctievaný? Je zbavený trieslovín, preto tá lahodná chuť bez stôp horkosti, neobsahuje teín a je dokonalou antioxidačnou bombou doplnenou skvelým zdrojom vitamínu C, horčíka, rutínu, fluóru a protizápalových látok.

Boj s voľnými radikálmi však vyhráva hlavne vďaka vysokému obsahu enzýmov superoxiddismutázy, nazývaným SOD, ktoré si vedia poradiť aj s najnebezpečnejšími voľnými superoxidovými radikálmi. SOD brzdí rýchlosť deštrukcie buniek a zároveň ich revitalizuje.

Profesorka Jeanine Marnewicková z univerzity v Kapskom meste sa výskumu rooibosu venuje viac ako pätnásť rokov a patrí medzi svetové kapacity. Dokázala, že je z hľadiska oxidatívneho stresu jedno, či sa rozhodnete pre fermentovaný, alebo nefermentovaný rooibos, pretože obsah antioxidantov býva v podstate rovnaký a podpisujú sa na ňom vonkajšie okolnosti rastu rastliny.
Keď čaj uvaríte, nemusíte sa pritom obávať straty antioxidantov. „V čerstvej šálke čaju sú antioxidanty a hlavne polyfenolické zlúčeniny veľmi stabilné, zdôrazňuje výskumníčka.

NÁŠ TIP:
Spoľahlivým pomocníkom pri výdatných fyzických aktivitách vrátane cvičenia je rooibos. Pokojne si ho vychlaďte a nalejte do fľaše namiesto vody. Profesorka Marnewicková radí vypiť šálku rooibosu už pred cvičením, pretože pomôže bunkám pri ochrane proti následkom oxidačného stresu, vrátane biochemických poškodení a zápalových reakcií. Vtedy funguje najefektívnejšie.

Prečítajte si: Oxidatívny stres: udržte ho na uzde!

Štipka riasy

Sladkovodná riasa chlorela je antioxidant fungujúci „in vitro“ i „in vivo“, pretože okrem iného obsahuje veľké množstvo chlorofylov a karotenoidov, vrátane β-karoténu a luteínu.

Je mimoriadne bohatá na celú škálu vitamínov, minerálov a bielkovín, dôležité pritom je, že naviac dokáže dobre viazať a odvádzať z organizmu ťažké kovy.

Japonská štúdia z roku 2009 potvrdila, že ak je chlorela prijímaná pravidelne, posilňuje kognitívne funkcie mozgu a významne obmedzuje výskyt oxidatívneho stresu.

Pri laboratórnych pokusoch vedci preukázali, že naviac brzdí aktivizovanie astrocytov, buniek, ktoré pri vysokej aktivite poukazujú na existenciu zápalových procesov v organizme.

Vyskúšajte Koláč s riasou Agar

Štúdií na súčinnosť zápalov a oxidatívneho stresu v posledných rokoch pribúda. Zhodujú sa v tom, že ide o nebezpečné spoločenstvo, ktoré nám uberá sily i roky a môže rozhodovať o tom, či sa u nás rozvinie Alzheimerova choroba.

NÁŠ TIP:
Chlorelu nemusíte užívať v tabletkách. Keď už do nej investujete, obohaťte ňou v podobe prášku každodennú stravu. Môžete ju sypať do šalátov studených i teplých, pridávať k cestovinám i slaným koláčom, zapekať s obilninami, obohacovať ňou polievky a nátierky.

Chcete vedieť ako bojovovať s agresívnym oxidatívnym stresom? Čítajte: 
Investujte do antioxidantov!