Potraviny pre budúcnosť: Aké sú zásady udržateľnej kuchyne?
Udržateľnosť a zdravý životný štýl majú spoločného viac, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. V nedávnom výskume z Oxfordskej Univerzity sa zistilo, že ak žijete udržateľne a rozmýšľate nad svojím vplyvom na životné prostredie, s vysokou pravdepodobnosťou tiež budete žiť šťastnejší život, s lepším psychickým a fyzickým zdravím.
Tiež vás to namotivovalo a uvažujete, kde je najlepšie s tou udržateľnosťou začať? Odpoveď je jednoznačná. V kuchyni, pri každodennom skladaní vášho jedálnička.
Možno ste si to nikdy neuvedomili, no väčšinu eko rozhodnutí počas bežného dňa neurobíme pri voľbe dopravných prostriedkov a ani pri nakupovaní udržateľného oblečenia. Spravíme ich práve pri výbere jedla, ktoré si dávame na tanier. Toto jedlo pritom zase ovplyvňuje to, ako sa budeme cítiť a koľko energie budeme mať. Je to taký pozitívne začarovaný kruh.
Jedlo, udržateľnosť a životné prostredie
Flexitariánstvo alebo reduktariánstvo
Odpoveďou na boj s klimatickou krízou (a podľa vedcov z Oxfordu teda aj cestou za šťastnejším a zdravším životom) by sa mohli stať pomerne nové stravovacie režimy, ktoré sú známe ako flexitariánstvo či reduktariánstvo. Oba tieto režimy majú spoločnú jednu vlastnosť, vedomé znižovanie príjmu živočíšnych produktov a ich nahrádzanie rastlinnými potravinami s vyšším obsahom bielkovín. Oproti vegánstvu a vegetariánstvu sa teda líšia tým, že vybrané potraviny z jedálnička nevylučujete úplne, no preferujete rastlinnú stravu, ktorú občas doplníte kvalitným mäsom, rybami, vajíčkami, či mliečnymi výrobkami z dobrých chovov.
Práve takouto skladbou potravín môžete drasticky znížiť svoju uhlíkovú a vodnú stopu, a zároveň urobiť pre svoje zdravie maximum tým, že doprajete telu všetky živiny, ktoré pre svoje fungovanie potrebuje.