Prečo sa oplatí jesť MALINY? Toto všetko sa v nich skrýva!

Diana Mašlejová | 27. júl 2017
Prečo sa oplatí jesť MALINY? Toto všetko sa v nich skrýva!

Maliny jednoznačne patria k najobľúbenejšiemu tuzemskému ovociu a ich chuť netreba zvlášť opisovať. Konzumujeme ich skrátka preto, že nám chutia. Lenže v malinách sa toho skrýva omnoho viac a ich pozitívne vlastnosti často opomíname.

Sladké a chutné

Ker plný malín tvorí súčasť mnohých tunajších záhrad a zdravé a čerstvé maliny si môžete ľahko zaobstarať v obchodoch, či malých stánkoch s drobným bobuľovitým ovocím. Lahodné, svieže a sladučké plody sa hodia do koláčov, zákuskov, robia sa z nich marmelády, džemy, sirupy a zahorúca sa hodia napríklad k vanilkovej zmrzline.

Musíte ochutnať: Mrazivé inšpirácie: zmrzlina a nanuky - zn. hand made

Vedeckými štúdiami boli preukázané aj viaceré pozitívne vlastnosti sympatických bobúľ – majú antibakteriálne, antioxidačné a antimikrobiálne účinky. Maliny pochádzajú v južnej Európy a voľne rastúce plody sa konzumovali už v neolite.

Avšak, kontrolovaného pestovania sa dočkali až v 16. storočí. Vďaka tomu, že samotný ker menom malinovník (jeho botanický názov je ostružina malinová a rodovo je veľmi blízka černici) je nenáročný na pestovanie, čoskoro sa maliny rozšírili do celej Európy, a dokonca aj tam, kde sú zimy tuhšie a letá slabé.

Mohlo by vás zaujímať: Top 10 najkalorickejších druhov ovocia

Sladké a kyselkavé plody nájdete po celom území Starého kontinentu, avšak, ich cena je stále pomerne vysoká. Oplatí sa však do nich investovať a konzumovať ich čo možno v najčerstvejšom stave.

 

Maliny plné vitamínov a zdravia

Maliny obsahujú množstvo cenných a zdraviu prospešných látok. Kraľuje medzi nimi vitamín C, známy obranca kvalitného imunitného systému a ochranca pred virózami. Plody obsahujú aj pomerne vysoké množstvo vitamínu A. 

Ten podporuje zdravý zrak, chráni bunky, ovplyvňuje kvalitu zubov, kostí, vlasov a pokožky a rovnako ako vitamín C bráni prejavom nachladnutia.

Vitamín E, nazývaný aj tokoferol, sa považuje za silný antioxidant. Nakoľko spomaľuje proces starnutia buniek a spevňuje tkanivá, často sa pridáva do kozmetických výrobkov na omladenie pleti. Éčko tiež znižuje krvný tlak a napomáha plodnosti a správnej činnosti pohlavných žliaz.

Maliny sú oceňovaným ovocím aj vďaka obsahu vitamínu P. Tento bioflavonoid nielenže zosilňuje účinky vitamínu C, ale samostatne sa využíva pri liečbe úrazov, bakteriálnych ochoreniach a alergiách. Znižuje dokonca podiel nadmerného množstva tuku v krvi.

Prečo sa oplatí jesť maliny?

V lete sa maliny oplatí jesť aj preto, že znižujú výskyt otlakov a rôznych iných častých, no nepríjemných kožných ochorení. Obsiahnutý karotén zase pripraví pokožku na slnečný kúpeľ. A aby sme nezabudli, malé a šťavnaté maliny sa môžu pýšiť aj celým spektrom vitamínov skupiny B, pričom najrozšírenejšie sú vitamín B1, B2 a B6.

B1, nazývaný aj vitamín dobrej nálady alebo nervový vitamín, chráni nervovú sústavu, upokojuje a podporuje sústredenie a dobrý psychický stav.

B6 zase prispieva k zdraviu ústnej dutiny a tkanív a pôsobí ako prevencia pri predmenštruačnom syndróme. Vitamín B6 v tele výborne ladí s magnéziom a spolu upokojujú nervovú sústavu, účinne bojujú proti prejavom stresu a náladovosti a osožia aj športovcom.

Maliny obsahujú množstvo minerálov a medzi nimi práve magnézium. Okrem neho v nich nájdeme vápnik, železo, draslík, či fosfor. 

Čítajte tiež: Zaostrené na ANTIOXIDANTY