QUINOA = dokonalá alternatíva. Stavte na jej vynikajúce nutričné vlastnosti.
Quinoa (čítaj kinoa) sa označuje aj za novodobú alternatívu pšenice, bulguru, kuskusu či ryže. Hoci sa podobá obilninám, v skutočnosti patrí do rovnakej rodiny ako repa, mangold či špenát.
Rovnako ako zemiaky, quinoa bola jedným z hlavných potravín andských národov. Zrnká s jemne orechovou chuťou a pevnou štruktúrou sú známe už viac ako 5 000 rokov.
Quinoa teda pochádza z Južnej Ameriky a v preklade z jazyka Inkov znamená „zrno matky“, práve pre unikátne zloženie zŕn. Taktiež sa niekedy nazýva aj andská pseudocereália.
Čítajte tiež: Je QUINOA zdravšia ako HNEDÁ (natural) RYŽA?
Pestuje sa vysoko, 2 500 – 4 000 metrov nad morom. Rastlina dorastá do výšky 2 metrov, využívajú sa jej zrná, ktoré majú 1 - 3 mm. Inkovia okrem zrna využívali aj silu listov na liečenie mnohých neduhov.
Quinoa prekročila kontinentálne hranice a pestuje sa (okrem hlavných producentských krajín – Bolívia, Peru, Čile) aj vo Francúzsku, Anglicku, Švédsku, Dánsku, Holandsku a Taliansku. V Spojených štátoch je pestovaná v Colorade a Nevade, a v Kanade v oblasti Ontario.
Pestovanie v Keni dosiahlo vysoké výnosy a OSN odporučila rozvíjať pestovanie aj v Himalájach a Indii, aby sa tak prispelo ku globálnej potravinovej sebestačnosti.
Mohlo by vás zaujímať: Ako prinútiť deti jesť ovocie a zeleninu? Maskujte!
Quinoa = dokonalá alternatíva
Dnes quinoa hrá kľúčovú úlohu nielen v gastronomickej kuchyni, ale jej použitie bolo rozšírené už aj do farmaceutickej a priemyselnej oblasti, pretože je bohatým zdrojom bielkovín.
Patrí medzi najmenej alergénne zrná a oproti pšenici je quinoa kompletný proteín, tzn., že obsahuje všetkých 8 esenciálnych aminokyselín (ktoré si organizmus nedokáže vytvoriť, ale je prinútený získavať si ich z potravy).
Bude vás tiež zaujímať: Výživa pri ANÉMII. Ktoré potraviny je potrebné pravidelne konzumovať?
Okrem toho je zdrojom železa, mangánu, medi, fosforu, horčíka či zinku. Z vitamínov je bohatá na vitamín C, vitamíny radu B a kyselinu listovú. Okrem toho je plná vlákniny a antioxidantov.
Obsahuje 60 % škrobu, 23 % esenciálnych bielkovín, 5 % sacharidov, 4 až 9 % tukov. Vyrovnáva hladinu cukru v krvi, znižuje riziko srdcovo-cievnych ochorení, neobsahuje lepok, je chutná a jej príprava zaberie len pár minút.
Pre svoje vynikajúce nutričné vlastnosti môže byť veľmi užitočná vo fáze rozvoja a rastu organizmu. Okrem toho, že je ľahko stráviteľná, neobsahuje cholesterol a je vhodná na prípravu kompletne vyváženej stravy.
Čítajte tiež: Nuda na tanieri? Vymeňte klasické prílohy napríklad za tieto štyri alternatívy.
Quinoa môže byť v bežnom stravovaní používaná ako príloha, vhodná je aj pre vegetariánov, ľudí na špeciálnych diétach, vysoko výkonných športovcov, diabetikov, celiatikov, aj pre ľudí s neznášanlivosťou laktózy.
Použite quinou:
Do raňajkových zmesí, šalátov, pre rôzne kaše, rizotá, môže sa kombinovať s ovocím aj zeleninou. Zrniečka quinoa môžete použiť aj ako náplň do paprík či kapustových závitkov. Quinoa poslúži ako výborná závarka a zároveň zahusťovadlo do polievok, alebo klasicky ako príloha namiesto ryže, kuskusu.
TIP na zdravé raňajky: Quinoa zmiešajte s ovocím, medom, orechmi a rastlinným mliekom. Pripravíte si energeticky bohaté, chutné, a pritom zdravé raňajky.
Bude vás zaujímať: TIP pre vás na celodenné menu