Sila fulvinátov. S čím tento výraz súvisí?

Redakcia FIT štýl | 3. marec 2017
Sila fulvinátov. S čím tento výraz súvisí?

Okerm toho, že zlepšujú vstrebateľnosť minerálnych látok, sú schopné nadviazať na seba nebezpečné ťažké kovy.. tu ich úloha stále nekončí.

Možno ste o nich už počuli. Fulvináty alebo tiež humáty zlepšujú vstrebateľnosť minerálnych látok a ich rovnomerné rozkladanie v celom organizme. Spôsobujú, že črevnou stenou ľahšie prenikajú minerálne a stopové prvky ako je horčík, vápnik, železo, zinok, mangán, síra.

Čítajte tiež:  Tajomstvo sveta minerálov. Môžeme sa predávkovať?

Odporúčané denné dávky minerálnych látok

  • Horčík (magnézium) – max. 400 mg
  • Vápnik (calcium) – max. 1 000 mg
  • Draslík (kálium) – 2 000 mg
  • Zinok (zincum) – max. 10 mg
  • Železo (Ferrum) – 14 mg 

Sila fulvinátov

Úloh však majú viac. Podporujú tiež dodávky živín do buniek, činnosť enzýmov, tvorbu a premenu bunkových bielkovín a podieľajú sa na tvorbe zásob energie pre bunky.

Mohlo by vás zaujať: Sibírsky ženšen - životabudič, ktorý vás zaručene postaví na nohy.

Kyseliny hulminové (a kyselina fulvinová je z nich biologicky najaktívnejšia, preto „fulvináty") sú veľmi schopnými prenášačmi, dokážu do buniek správne doviesť potrebné látky, nadviazať na seba nebezpečné ťažké kovy a tie potom odviesť, čiže „dobije baterky" tým, čo potrebujeme a zároveň výdatne prispeje k detoxikácii buniek.

Ide o drobnejšie molekuly so silným energetickým nábojom, presnejšie povedané, o organické elektrolyty rozpustné v tukoch a vo vode, ktorých schopnosti stoja na tom elektrickom napätí vodiacom elektrický náboj.

Skúste klíčiť: Klíčenie pre začiatočníkov. Ako na to?

Laik sa desiť nemusí, stačí si uvedomiť, že ide o procesy organizmu prirodzené, funguje predsa vďaka prenosu bioelektrických nábojov, ktorým sa tiež hovorí potenciály. Iste upokojí aj to, že bežne fungujú v prírode, sú podmienkou existencie živých organizmov.

Ich molekuly sa tvoria vďaka pomocným mikroorganizmom v pôde a ich zmyslom je odovzdávať životnú energiu medzi rastlinami a živočíchmi.

Tip:
Pozorne čítajte etikety potravinových doplnkov. Ak obsahujú vápnik, železo, jód, je to ich veľký bonus – práve týchto látok sa slovenskej populácii najčastejšie nedostáva.