Špargľa - potravina zdravia a mladosti

Jana Tesák Potomová | 12. jún 2019
špargľa, biela, zelená, fialová, potraviny, strava, zelenina, výživa, pozitívne účinky

Pre labužníkov je čerstvá špargľa prvým signálom jari. No ak patríte k tým, ktorí rok čo rok obzerajú špargľu len v oddelení so zeleninou a nikdy nedostali toľko odvahy, aby si ju aj kúpili, tak potom prišiel ten správny čas.

Táto zelenina, odborným názvom Asparagus Officinalis, obsahuje veľa výživných látok, málo kalórií, má výbornú chuť a ponúka množstvo výhod pre zdravie. Jej dopestovanie, uskladnenie a spracovanie je náročné, ale výsledok stojí za to. Rokmi si získava mnohých priaznivcov, preto jej právom patrí prívlastok kráľovská.

Živiny: bielkoviny, tuk, sacharidy, vláknina, vitamíny B1, B3, B5, C, E, K, betakarotén, biotín, kyselina listová, minerály ako vápnik, železo, horčík, mangán, fosfor, draslík, selén, zinok. Špargľa má v 100 g len 17 kcal.

Vitalitu a sviežosť dodáva vitamín B1, ktorý má posilňujúce účinky na nervy a vitamín B2 aktivuje látkovou výmenu. Horčík obsiahnutý v rastline upokojuje nervy, zlepšuje funkciu mozgu, draslík znižuje krvný tlak a odvodňuje. Špargľa má silné diuretické vlastnosti, pôsobí ako pomocný liek pri obličkových kameňoch.

Železo sa stará o dobrý krvný obraz, dopĺňa cenný minerál pri anémii a aj v tehotenstve. Vápnik posilňuje kosti a zuby. Zlepšuje funkciu obličiek,  pečene a pomáha vyplavovať odpadové látky. Vitamíny C, E a betakarotén posilňujú imunitu. Typickú vôňu a chuť špargle zabezpečujú éterické oleje ako kyselina asparaginová, ktorá je dôležitá pre metabolizmus bielkovín. Špargľa obsahuje veľa vitamínu C a aj vitamíny skupiny B, ale jeho stimulujúce pôsobenie na potenciu mužov zrejme pochádza práve od kyseliny asparaginovej, jednej z najdôležitejších aminových kyselín, ktorá má vplyv na hormonálne žľazy.

Špargľa podporuje plodnosť, a preto je dobrou voľbou aj pre ženy, ktoré sa chystajú otehotnieť. Po prehýrenej noci špargľa rýchlejšie odbúrava zbytkový alkohol v tele. Je tiež tradičným prostriedkom pri liečbe ,,pokazeného žalúdka“, pálení záhy, refluxe, pri zápche a liečbe koliky. Pozitívne pôsobí na kvalitu, pružnosť pleti, omladzuje a podporuje rast vlasov a nechtov. Špargľu môžeme konzumovať 2 – 7- krát do týždňa. Predávkovanie touto zdravou zeleninou nehrozí.  

Pri redukcii hmotnosti je špargľa viac než vítaná

Hlavne ako príloha k mäsu, vajciam, tofu,  prípadne rybe. Má vysoký podiel antioxidantov, enzýmov, vitamínov, minerálov a zároveň  málo kalórií, čo je pri redukcii hmotnosti žiadané. Pre svoje vlastnosti býva vyhľadávaná aj u športovcov. V súčasnosti sa špargľa pestuje takmer po celom svete, pričom jej najväčšími producentmi sú Čína, Nemecko Francúzsko, Španielsko, Peru či USA. Najčastejšie sa v obchode a na trhu stretneme s bielou a zelenou špargľou, no už sa začína objavovať i špargľa fialová.

Ako prvá sa zbiera biela špargľa

Rastie ukrytá v zemi pod „hrobčekmi“ z hliny, ktoré ju chránia pred slnkom, prípadne pod fóliou. Preto si zachováva bielu farbu. Pred kuchynskou úpravou je potrebné ju olúpať. Čím ostrejšia škrabka, tým ľahšia práca. Hneď, ako špargľa vykukne z pôdy, hlavičky sa začínajú zafarbovať, najprv do fialova a potom zozelenejú.

Fialová špargľa

Fialová špargľa vzniká, keď je biela špargľa pestovaná pod fóliu a potom je vystavená na dlhšiu dobu svetlu. Niekedy aj neúmyselne, napríklad pod osvetlením v obchode alebo keď na poli omylom zostane odkrytá fólia.

Zelená špargľa

Zelená špargľa je, paradoxne, jemnejšia než  biela. Nie je potrebné ju lúpať a čerstvo zozbieraná sa dá jesť aj surová. Postačí jej i kratšia doba varu. Najchutnejšia je tá najčerstvejšia. O kvalite nám veľa napovie rez na stonke, pri stlačení púšťa šťavu. Tiež keď zväzok u čerstvej jemne stlačíte, tak vŕzga.

Výber chutnej špargle je jednoduchý

Čerstvá špargľa má uzatvorené hlavičky, ľahko sa láme a celý výhonok vonia sladko. Tenšia špargľa je chutnejšia, ale ak sa vám nepodarí zohnať tenkú špargľu, nič sa nedeje. Snažte sa vybrať pre vás čo najsviežejšiu. Za horkosť, ktorú si mnoho ľudí mylne so špargľou spája, môžu silice obsiahnuté v jej šupke.

Pred spracovaním je zeleninu treba dobre olúpať. Existujú špeciálne škrabky, ale poslúži aj bežná škrabka na zemiaky. Vždy očistíme len jej telo. Ak sa zdá špargľa drevnatá, očistíme aj viac vrstiev. Hlavičku nechávame v stave, v akom je. Najspodnejšiu drevnatú časť odrežeme a môžeme ju prípadne použiť do polievky. Očistenú premyjeme vo vode, vložíme do hrnca, najlepšie hlavičkami navrch. Takto postavená špargľa v hrnci sa pekne rovnomerne uvarí.

Čerstvú špargľu varíme 5 - 8 minút.  Ak je staršia, potom 12 minút. Naozaj čerstvú špargľu, ktorá bola ešte pred pár hodinami na poli, lúpať ani netreba. Je sladká podobne ako hrášok a jesť sa dá pokojne surová. Keď si špargľu kúpime a hneď nezužitkujeme, potom je dobré vložiť ju do chladničky zabalenú v mokrej utierke. Takto si udrží  čerstvosť a nevyschne.

Tip: Špargľa je jemnejšia a aromatickejšia, ak ju varíme s kúskom bieleho chleba, lyžičkou soli, lyžičkou hnedého cukru a lyžičkou masla. Na 500 g špargle potrebujeme 1 l vody.

Špargľu upravujeme najmä varením vo vode alebo v parnom hrnci. Podávame ju s rôznymi omáčkami, posypanú syrom, strúhankou, môžeme ju zapekať, vyprážať, pripravovať z nej lahôdkové šaláty, polievky či slané koláče. Veľmi chutná je aj grilovaná špargľa v šunkovom kabátiku. Zaujímavú chuť dodá cestovinám, prípadne volskému oku, hemendexu či vajíčku na mäkko. Zo špargle je možné pripraviť zmrzlinu, prípadne ju aj kandizovať. Fantázii sa medze nekladú.