Spoznajte najdrahšie čaje sveta

redakcia FIT štýl | 22. Jan 2017
Spoznajte najdrahšie čaje sveta

Darjeeling – čaj pre vyššie vrstvy, čaj z pandieho trusu a čaje z kláštora Wu Kung..

Darjeeling – čaj pre vyššie vrstvy

Darjeeling je biely čaj zo Západného Bengálska vo východnej Indii. Pravý Darjeeling sa pestuje vo výške 2 500 metrov nad morom a je to práve vysokohorská klíma a pôda, ktorá tomuto čaju dodáva znamenitú chuť.

Šálka čaju z najkvalitnejšieho zberu vás vyjde okolo 8 €, menej kvalitný Darjeeling (ale napriek tomu  vysoko nad priemerom) nakúpite aj u nás. Cena sa vyšplhá nad 100 € (do tisícov) za jeden kilogram.

Čo myslíte? Sáčkový verzus sypaný, ktorý čaj je lepší?

Darjeeling sa stal vo svete veľmi uznávanou značkou. Predajcovia toho však zneužívajú a vytvárajú zmesi  Darjeelingu a obyčajných čajov, ktoré však predávajú ako pravý Darjeeling za vysokú cenu.

Pravý Darjeeling bez prímesí má vždy na svojom balení informáciu o mieste  pôvodu, dátume zberu a veku čajových kríkov.

Čaj z pandieho trusu

Tento čaj ma svojský príbeh. Jeden  Číňan sa rozhodol, že bude pestovať jeden z najdrahších čajov na svete. Exkluzívnosť by mu okrem chuti mal dodávať i spôsob hnojenia.

Hnojí sa výhradne trusom pandy, ktorý má údajne čaju dodať unikátnu vôňu. Aby si čaj z trusu pandy udržal svoju exkluzivitu, ročne sa ho produkuje len  pol kilogramu, čo predstavuje len niekoľko šálok. A aká je cena tohto pandieho zázraku? Jeden kilogram kúpite v prepočte za 60 000 €.

Prečítajte si o nich: 5 top čajov, ktorých účinky sú overené časom

Čaje z kláštora Wu Kung

Najdrahším zeleným čajom na svete je čaj pestovaný pri čínskom meste Chang-čou, konkrétne v buddhistickom kláštore Wu Kung. Legenda hovorí, že keď cisár Čchien-lung prechádzal touto oblasťou, dostal  ochutnať od mníchov miestny čaj.

Po ochutnaní vyhlásil, že sa jedná o najlepší čaj, aký kedy pil a nariadil, aby sa v tejto oblasti zaoberali výhradne pestovaním čajových kríkov. Keďže ich nebolo veľa, prikázal, aby všetky čajové lístky z týchto kríkov putovali na cisárský dvor. Problém je, že dodnes je týchto kríkov iba 18 a sú nedotknuteľné. Pol kilogramu pravého čaju stojí 90 000 €.

Čínski genetici a pestovatelia sa snažia o ich napodobnenie na základe chuti a aj tieto kópie sa predávajú za horibilné sumy – krabička čaju stojí okolo 1 000 €. Dostali ste chuť na šálku takého lahodného čaju?

Vyberte teda našetrené peniaze na nové auto a doprajte si pár úžasných minút nad najdrahším nápojom vo svojom živote. Alebo šetrite na auto ďalej a pozrite sa na nami odporúčané čaje, ktoré kúpite za pár eur.

Mohlo by vás zaujímať:
Sila afrického čaju a rias
Zvýšte svoju sexuálnu silu s čínskym hroznom