Trápia vás premnožené kvasinky v organizme? Zničte ich protikvasinkovou diétou!

Miroslava Miková | 24. august 2017
Trápia vás premnožené kvasinky v organizme? Zničte ich protikvasinkovou diétou!

Diéta proti kvasinkám je pomerne prísna, ale účinná. Kvasinky vedia poriadne potrápiť a zbavyť sa ich je niekedy beh na dlhé trate. Ale jedine vhodnou liečbou a protikvasinkovou diétou sa výsledky dostavia.

Trápia vás premnožené kvasinky v organizme?

Neustále sa opakujúca vaginálna mykóza môže byť spojená s celkovým premnožením kvasiniek v organizme – v krvi, črevách, orgánoch, slizniciach či koži.

Kandidóza sa môže prejavovať množstvom symptómov, od tráviacich problémov, cez bolesť hlavy a vypadávanie vlasov, až po stavy úzkosti, depresie a zníženej sexuálnej túžby.

V tomto prípade je namieste vyskúšať protikvasinkovú diétu, ktorá je bežne dostupná vo viac či menej prísnych variantoch.

Čítajte tiež: 5 bojovníkov z prírody proti gynekologickým ťažkostiam

Diéta proti kvasinkám

Ich podstata je však rovnaká – spočíva v odstránení rafinovaného cukru a múky z jedálneho lístka, pretože kvasinky sa cukrom živia. Naopak, vhodné je do jedálnička zaradiť zásaditú stravu v podobe zeleniny, niektorých druhov ovocia, celých zŕn, panenských olejov lisovaných za studena, orieškov, semien atď.

Dôležitý je pitný režim pozostávajúci najmä z čistej vody, príjem potravín s obsahom vitamínu C (brokolica, kivi, jahody, papája, pomaranče) a prospešných omega-3 nenasýtených mastných kyselín (tučné ryby, ľanové a chia semiačka).

Bude vás zaujímať: BAKTERIÁLNA VAGINÓZA: POZOR! Nemýľte si ju s vaginálnou mykózou. Je nebezpečnejšia!

Veľmi dôležité sú probiotiká a prebiotiká. Probiotické kultúry produkujú kyselinu mliečnu, ktorá plní v ľudskom tele množstvo dôležitých funkcií, okrem iného, tlmí tiež rast patogénnych baktérií.

Prirodzene sa probiotiká nachádzajú vo fermentovaných (kvasených) potravinách – kyslej kapuste, kyslo-mliečnych výrobkoch, fermentovaných sójových produktoch (miso, tempeh) či kombuche. K probiotikám neodmysliteľne patria prebiotiká (vláknina, inulín), ktoré sú pre probiotiká „potravou“.

Mohlo by vás zaujímať: Zdravá výživa a výhodný nákup? 5 nákupných tipov, ako na to.